Reklama

HTML5 – Można odpalić Windows 95 w przeglądarce!

Emulator Windows 95. Ponad 20 lat, tyle czasu minęło odkąd Windows 95 trafił oficjalnie do sprzedaży. Być może część pracowała na tym systemie, ale wielu nigdy nie miało takiej okazji. Nigdy nie dane im było usłyszeć legendarnego już motywu muzycznego podczas odpalania Windows 95. Trzeba przyznać, iż w 1995 roku było to oprogramowanie rewolucyjne, które na wiele lat wyznaczyło obowiązujące standardy.
Windows 95 nie odszedł w całkowicie w zapomnienie. Udowodniła to Andrea Faulds, 19-letnia programistka ze Szkocji, której udało się stworzyć stronę emulującą Windows 95. System działa w przeglądarce bez żadnych dodatkowych wtyczek. Emulator zmienia kod C++ na czysty JavaScript.
win95_3System stawiał także niemałe wymagania sprzętowe. Komputer musiał mieć procesor 386DX (zalecany 486), co najmniej 4 MB pamięci RAM (lepiej 8 MB), 50-55 MB wolnego miejsca na dysku oraz kartę graficzną obsługującą rozdzielczość co najmniej VGA (640 x 480 pikseli).
Niestety, emulator Windows 95 nie działa zbyt stabilnie. Jeśli więc po chwili się wam zawiesi, to spróbujcie uruchomić go ponownie.

Emulator Windows 95.
Reklama