Reklama

Instalacja Windows 7 z pendrive’a w prosty sposób.

Byłem zmuszony poszukać rozwiązania pewnego problemu. Mianowicie, stawiam komuś system na dosyć leciwym lapku. I napęd nie ma zamiaru współpracować Więc byłem zmuszony znaleźć inne rozwiązanie. I znalazłem. Chyba najlepszy i najprostszy sposób.

Narzędzia potrzebne do instalacji Windows 7

Instalacja Windows 7 z pendrive’a będzie wymagała od nas wykorzystania kilku narzędzi. Zacznijmy od nośnika. Musi być to dysk wymienny, najlepiej w formie pendrive’a, jednak możemy wykorzystać każdy inny dowolny nośnik, taki jak karta pamięci czy nawet pamięć zewnętrzna z naszego smartfona. Nośnik musi posiadać co najmniej 4GB pamięci wewnętrznej – wiele z niej zostanie, dzięki czemu na nośniku możemy umieścić dodatkowe narzędzia, które możemy wykorzystać już po instalacji systemu.

Do wykonania dysku instalacyjnego będziemy musieli wykorzystać program firmy Microsoft – Windows 7 USB/DVD Download Tool. Jest to narzędzie dostępne do pobrania za darmo. Za jego pomocą możemy przygotować zarówno dysk wymienny, jak i płytę DVD. Program obsługuje systemy Windows Vista, Windows 7, Windows 8 oraz Windows 10.

Instalacja Windows 7 z pendrive’a będzie wymagała od nas również posiadania obrazu płyty instalacyjnej systemu Windows 7. Jeżeli posiadamy taką płytę instalacyjną, to możemy z niej utworzyć obraz płyty – osobiście do tego celu polecam program CloneCD. Jeżeli zakupiliśmy Windows 7 za pośrednictwem sklepu internetowego, to najprawdopodobniej otrzymaliśmy link umożliwiający pobranie owego obrazu płyty.

W przypadku posiadania legalnej kopii systemu Windows 7 możemy bez przeszkód pobrać obraz płyty z dowolnego źródła – na przykład z sieci BitTorrent. Zalecam jednak dużą uwagę przy korzystaniu z nieoficjalnych źródeł. Istnieje ryzyko pobrania systemu zainfekowanego złośliwym kodem.
Pozostaje jeszcze tylko sprawdzić, czy nasz komputer spełnia Wymagania Windows 7. Warto również wykonać kopię zapasową danych, ponieważ proces tworzenia nośnika instalacyjnego bezpowrotnie skasuje dane znajdujące się na nim.

Przygotowanie nośnika

Mała porada na sam początek. Przed wykorzystaniem narzędzia Windows 7 USB/DVD Download Tool warto sformatować nasz nośnik w systemie plików NTFS. Z doświadczenia wiem, że wcześniejsze sformatowanie nośnika w tym systemie pozwala na znacznie szybsze przygotowanie dysku instalacyjnego.

Proces przygotowania nośnika jest bardzo prosty. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu wyszukujemy w nim plik obrazu płyty instalacyjnej Windows 7. Dokonamy tego klikając przycisk Browse oraz Next.

1

Po wyszukaniu odpowiedniego pliku i przejściu do następnego ekranu zostaniemy postawieni przed wyborem nośnika. Jak już wcześniej wspominałem, Windows 7 USB/DVD Download Tool pozwala nam zarówno na utworzenie pendrive’a, jak i płyty DVD. Nas jednak interesuje urządzenie USB, więc klikamy przycisk USB Device.

2

Po wybraniu odpowiedniego nośnika z rozwijanej listy klikamy przycisk Begin copying.

Teraz czekamy na zakończenie procesu tworzenia dysku. Dysk wymienny zostanie ponownie sformatowany, odpowiednio skonfigurowany i wypełniony plikami, które wykorzysta instalacja Windows 7 z pendrive’a.

Instalacja Windows 7

Skoro już przygotowaliśmy nośnik instalacyjny, to instalacja Windows 7 z pendrive’a może zostać rozpoczęta. Musimy uruchomić nasz komputer z odpowiedniego nośnika, co najprawdopodobniej będzie wymagać od nas uruchomienia menu rozruchowego naszego komputera i ustawić rozruch z wybranego przez nas nośnika.

Nie ma z tym większego problemu w przypadku większości komputerów, jednak nie ma uniwersalnej recepty na dostanie się do tego menu. Przy uruchomieniu komputera musimy pulsacyjnie wciskać któryś z odpowiednich klawiszy – w zależności od producenta musi być to klawisz Esc, F2, F8 lub F12.

Za pomocą któregoś z tych klawiszy albo dostaniemy się do menu BIOS lub UEFI, albo zostanie ukazane nam menu rozruchu. Tak czy siak musimy zmienić rozruch na pozycję o nazwie Removable Devices, USB-HDD lub Pendrive.

Po skonfigurowaniu rozruchu z odpowiedniego nośnika, podłączeniu go i ponownym uruchomieniu komputera instalacja Windows 7 z pendrive’a powinna zostać rozpoczęta. Dowiemy się tego dzięki ekranowi ładowania instalatora. Może okazać się, że przed jego uruchomieniem będziemy musieli nacisnąć dowolny klawisz w celu uruchomieniu z nośnika zewnętrznego.

Po niedługim czasie (na pewno znacznie krótszym od płyty DVD) pojawi się kreator instalacji Windows 7. Wybieramy odpowiedni język, format godziny oraz, co najważniejsze, układ klawiatury. Po wybraniu odpowiednich opcji klikamy przycisk Dalej.

Na kolejnym ekranie możemy naprawić wcześniej zainstalowany system lub zainstalować nowy. W naszym przypadku zainstalujemy nowy, więc klikamy duży przycisk Zainstaluj teraz.

Kolejny ekran będzie od nas wymagał wybrania odpowiedniej wersji systemu Windows 7. Prawdopodobnie będziemy mieli do wyboru dwie architektury – x86 oraz x64, które oznaczają odpowiednio 32- lub 64-bitową wersję systemu. Jeżeli Twój komputer ma mniej niż 4GB pamięci RAM, to możesz rozważyć wersję 32-bitową. W każdym innym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wersja 64-bitowa. Jeżeli interesuje Cię jaka jest wersja Twojego wcześniej zainstalowanego systemu Windows, to w tym wpisie dowiesz się jak to sprawdzić. Po wybraniu odpowiedniej architektury klikamy przycisk Dalej.

Kolejny ekran umożliwi nam zapoznanie się z umową licencyjną. Zaznaczamy pole Akceptuję postanowienia licencyjne i klikamy przycisk Dalej.

Następnym, co będziemy musieli zrobić, to wybrać typ instalacji. Do wyboru mamy uaktualnienie lub instalację niestandardową. Uaktualnienie jest najczęściej kiepskim pomysłem, bo jest to proces długi i mogący sprawiać wiele kłopotów. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie czystego systemu, czego dokonamy wybierając instalację niestandardową.

Teraz najtrudniejsza część instalacji systemu Windows 7, czyli partycjonowanie dysku. Więcej na temat partycji dowiesz się tutaj. Jeżeli nie sformatujemy partycji, to pliki osobiste zostaną zachowane na tej partycji w katalogu windows.old. W przypadku tej instalacji systemu chcemy utworzyć tylko jedną partycję i całkowicie usunąć dane, więc używamy przycisku Usuń tak długo, jak nie pojawi się tylko jedna pozycja reprezentująca Nieprzydzielone miejsce. Następnie tworzymy partycję za pomocą przycisku Nowy i wybraniu rozmiaru partycji.

Zostaniemy poinformowani o konieczności utworzenia jeszcze jednej partycji o pojemności 100MB, która jest niezbędna do poprawnego działania systemu Windows 7.

Po przygotowaniu partycji musimy je sformatować. Dokonamy tego za pomocą zaznaczenia odpowiedniej partycji i kliknięcia przycisku Formatuj. Uwaga – nie formatujemy partycji systemowej o rozmiarze 100MB.
Po sformatowaniu wszystkich partycji zaznaczamy partycję, na której ma zostać zainstalowany system operacyjny oraz klikamy przycisk Dalej.

Teraz instalacja Windows 7 z pendrive’a zostanie rozpoczęta a jej czas trwania będzie wynosić od 10 do 30 minut w zależności od konfiguracji naszego komputera. Podczas procesu instalacji komputer zostanie uruchomiony ponownie – prawdopodobnie więcej niż raz. Po ponownym uruchomieniu rozruch musi odbyć się z dysku twardego, a nie nośnika instalacyjnego.

Może Cię zainteresować

Skróty klawiszowe

Tryb GodMode

Pierwsza konfiguracja Windows 7

Instalacja Windows 7 z pendrive’a została ukończona, więc możemy przejść do konfiguracji systemu operacyjnego. Proces ten będzie od nas ustawienia kilku podstawowych aspektów systemu, jak konfiguracja konta użytkownika czy daty i godziny.

Pierwszym, co skonfigurujemy, to nasze konto. Wpisujemy nazwę naszego konta oraz nazwę komputera.

Następnie musimy skonfigurować hasło, chociaż nie jest ono wymagane. Dobre hasło musi się składać z 8-10 znaków, zawierać jedną dużą literę, jedną małą, cyfrę oraz znak specjalny, jednak nie są to wymagania konieczne. Po wpisaniu (lub nie) hasła klikamy przycisk Dalej.

Kolejny ekran będzie wymagać od nas wprowadzenia klucza produktu. Jeżeli nie znamy go, to prawdopodobnie znajdziemy go na naklejce przyklejonej do obudowy naszego komputera. Możemy również wykorzystać narzędzie ProduKey przed rozpoczęciem całego procesu instalacji, o czym pisałem w jednym ze wcześniejszych rozdziałów. Możemy również pominąć wprowadzanie kluczu produktu i zrobić to później.

Następnie musimy skonfigurować zachowanie aktualizacji. Najlepszym wyborem będzie pozycja Użyj ustawień zalecanych, dzięki czemu system Windows 7 będzie automatycznie pobierał i instalował aktualizacje.

W następnym oknie możemy skonfigurować strefę czasową, godzinę oraz datę. Jeżeli wszystko się zgadza to klikamy przycisk Dalej.

W przypadku podłączenia do Internetu system zapyta nas o typ sieci, w jakiej przebywamy. W przypadku domowego komputera wybieramy sieć domową, jeśli instalujemy system poza domem, to wybieramy sieć publiczną.

Finalizowanie ustawień zostanie rozpoczęte. Po jej zakończeniu zostaniemy przeniesieni do ekranu logowania. Jeśli podaliśmy przy instalacji hasło, to wpisujemy je i wciskamy przycisk Enter.

Po zalogowaniu się naszym oczom ukaże się pulpit systemu Windows 7. Instalacja Windows 7 z pendrive’a została pomyślnie zakończona.

Żródło: siedem.it

Może Cię zainteresować

Reklama