Reklama

Co należy wiedzieć

Oficjalna premiera systemu Windows 11 została wyznaczona już na 5 października 2021 r. Oprogramowania ma być udostępniane użytkownikom stopniowo, a część osób będzie go mogła zainstalować dopiero w przyszłym roku.
Oprogramowanie będzie dostępne jako darmowe uaktualnienie dla wszystkich posiadaczy kompatybilnych komputerów, które pracują pod kontrolą Windowsa 10.Będzie to największa aktualizacja od czasu przejścia z Windowsa 8.1 na Windowsa 10.
Jeżeli planujesz aktualizację swojego komputera do Windowsa 11 powinieneś zawczasu przygotować swoje urządzenie do instalacji najnowszej wersji Windowsa. W przypadku tak dużej zmiany sprawdzenie kompatybilności może nie wystarczyć.

1. Sprawdź kompatybilność podzespołów

W celu sprawdzenia kompatybilności naszego urządzenia z Windowsem 11 możemy pobrać dedykowany program PC Health Check, który automatycznie sprawdzi kompatybilność.

Należy upewnić się, że posiadany przez nas komputer spełnia minimalne wymagania systemowe. Microsoft po raz pierwszy od wielu lat zdecydował się na znaczącą zmianę. W pełni zgodne z Windowsem 11 są jedynie najnowsze komputery wyposażone w procesory Intel Core 8 generacji lub nowsze oraz AMD Ryzen 2000 lub nowsze. Do tego potrzebujemy co najmniej 4 GB pamięci operacyjnejminimum 64 GB nośnik pamięci, płytę główną z UEFI oraz moduł TPM w wersji 2.0.
Microsoft pozwoli zainstalować Windowsa 11 na komputerach, które nie spełniają wyżej wymienionych wymagań, ale musimy liczyć się z brakiem pomocy technicznej oraz ewentualnymi problemami z aktualizacjami zabezpieczeń. Firma zaleca pozostanie z Windowsem 10, który będzie wspierany do 2025 roku.

2. Zaktualizuj Windowsa 10.

W celu szybkiego sprawdzenia naszej wersji systemu operacyjnego Windows 10 należy kliknąć Windows + R oraz wpisać winver.

Aktualizacją do Windowsa 11 zostaną objęte jedynie komputery z systemem operacyjnym Windows 10 2004 lub nowszym. Z tego właśnie powodu dobrze jest przeprowadzić aktualizację do najnowszej wersji Windowsa 10 – wydania 21H1. Należy wykorzystać narzędzie Asystent aktualizacji systemu Windows 10. Ten program przeprowadzi nas przez cały proces aktualizacji do Windowsa 10 21H1.

3. Zrób kopię zapasową systemu

Przed przystąpieniem do wykonania aktualizacji warto jest utworzyć pełną kopię zapasową systemu operacyjnego. To element, które w razie awarii lub problemów z Windowsem 11 pozwoli nam szybko i wygodnie powrócić do Windowsa 10. Do wykonania kopii zapasowej możemy wykorzystać narzędzie wbudowane w Windowsa 10.

4. Usuń zbędne pliki i programy

Przed aktualizacją do Windowsa 11 warto poświęcić chwilę czasu na porządki. Pozbycie się niepotrzebnych plików i nieużywanych aplikacji. Zaśmiecają one jedynie dysk naszego komputera i mogą spowodować, że stosunkowo nowy komputer zauważalnie zwolni. Przejrzyj pliki, które posiadasz na komputerze oraz rzadko używane aplikacje. Możesz wykorzystać do tego sekcję Pamięć dostępną w Ustawieniach (Ustawienia > System > Pamięć).

Aktualizację zainstalujemy z wykorzystaniem Windows Update. Możliwe będzie również jej wymuszenie z wykorzystaniem Asystenta aktualizacji.

W przypadku tak dużego uaktualnienia jak przejście z Windowsa 10 do Windowsa 11 mogą wystąpić różnego rodzaju komplikacje. Z tego powodu warto przeznaczyć na aktualizację trochę więcej czasu, aby móc przywrócić kopię zapasową lub doinstalować brakujące sterowniki.

Reklama