Reklama

Problemy z Windows 10?

Windows 10 okazał się dosyć zagmatwany. Wielu użytkowników skarży się na liczne problemy związane z procesem aktualizacji do „dziesiątki” z poziomu starszych wersji Windows, jak i błędy występujące już po zainstalowaniu nowych okienek. Jak sobie radzić z typowymi przypadłościami z Windows 10?

przegrzewanie_notebuka

Notebook bardzo się nagrzewa

Ciężko się zastanawiałem dlaczego laptok się tak grzeje po zainstalowaniu Windowsa 10. Wentylatorek chodził cały czas na maxa. A przyczyna i rozwiązanie jest bardzo proste.

Przyczyną jest najprawdopodobniej nowa funkcja Porady dotyczące systemu Windows, która mocno obciąża procesory niektórych notebooków. Do momentu, gdy Microsoft rozwiąże ten problem aktualizacją, powinniśmy ją wyłączyć.
Otwieramy ustawienia systemowe za pomocą kombinacji klawiszy Start+I i klikamy na System. Z menu wybieramy Powiadomienia i akcje, po czym przesuwamy przełącznik przy polu Pokaż porady dotyczące systemu Windows.


Uaktualnienia Windows10

Przymusowe aktualizacje.

Windows 10 pobiera i instaluje aktualizacje automatycznie, co nie zawsze wychodzi nam na dobre. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy instalacji sterowników urządzeń.

Można wyłączyć samoistne instalowanie się sterowników. W tym celu wciskamy na klawiaturzeStart+Pause, a w nowym oknie klikamy na Zaawansowane ustawienia systemowe. Następnie wybieramy kartę Sprzęt, klikamy na Ustawienia instalacji urządzeń, później zaznaczamy Nie, pozwól mi wybrać, co zrobić i Nigdy nie instaluj oprogramowania sterownika z witryny Windows Update. Zatwierdzamy zmiany przyciskiem Zapisz zmiany.
Aby zablokować konkretne aktualizacje systemu poprzez Windows Update, pobieramy narzędzie udostępnione przez Microsoft (Wushowhide), po czym uruchamiamy je. Klikamy na Zaawansowane i usuwamy zaznaczenie przy polu Zastosuj poprawki automatycznie. Klikamy na Dalej. Następnie wybieramy Hide Updates i zaznaczamy aktualizacje, które chcemy zablokować. Klikamy dwukrotnie naDalej, a później zamykamy program.


Windows Old

Dysk jest pełny

Podczas aktualizacji starego systemu do Windows 10 tworzona jest kopia zapasowa  w ukrytym folderze o nazwie Windows.old, który zajmuje bardzo dużo miejsca.

Jeżeli jesteśmy pewni, że zostajemy przy Windows 10 możemy bezpiecznie skasować folder z kopią zapasową. Aby to zrobić, wciskamy na klawiaturze kombinację Start+R, a w wyświet­lonym oknie wpisujemy cleanmgr i klikamy na OK. W następnym oknie klikamy na OK, po czym wybieramy opcję Oczyść pliki systemowe i jeszcze raz klikamy na OK. Zaznaczamy Poprzednie instalacje systemu Windows. Ostatnie kliknięcie na OK usuwa folder Windows.old.

Tryb Zasilania

Stan uśpienia nie działa.

Gdy przez dłuższy czas nie korzystamy z naszego komputera, Windows 10 wprowadza go domyślnie w stan uśpienia. Pecet powinien wybudzić się po wciś­nięciu dowolnego przycisku na klawiaturze lub poruszenia myszą, ale czasami to nie działa.

Problem rozwiążą nowe sterowniki, które powinien dostarczyć nam na przykład producent naszego komputera. Jeżeli jednak nie mamy do dyspozycji odpowiednich sterowników, możemy całkowicie wyłączyć stan uśpienia, zmieniając plan zasilania. W tym celu naciskamy Start+X, klikamy na Opcje zasilania, Pokaż plany dodatkowe i zaznaczamy pole przy Wysoka wydajność (foto).
Uwaga! W tym trybie akumulator laptopa będzie działał nieco krócej.

Brak aktualizacji do Windows 10

Jeśli nie chcesz dłużej czekać. Wciskamy Start i wpisujemy na klawiaturze cmd. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Wiersz polecenia, po czym wybieramy opcję Uruchom jako administrator. W kolejnym oknie wprowadzamy tekst wuauclt/updatenow i wciskamy Enter. Windows 10 zostanie pobrany natychmiast.

Błąd 0x8024002

Klawiszami Start+E otwieramy Eksplorator Windows, a następnie wybieramy dysk C. Otwieramy folderWindows, następnie SoftwareDistribution i Download. Z tego ostatniego usuwamy wszystkie znajdujące się w nim pliki. Później wystarczy uruchomić aktualizację manualnie.

Aktualizacja bez internetu

Na komputerze podłączonym do internetu pobieramy udostępniony przez Microsoft program, który pozwala nam utworzyć specjalną instalacyjną płytę DVD. Jeśli nasz pecet nie ma napędu DVD, za pomocą tego samego narzędzia przygotujemy również instalacyjny nośnik USB. Niedługo to bardzo dokładnie opiszę. Oraz jak zainstalować czysty Windows 10 z pendriwa.

Przenoszenie pomiędzy wirtualnymi pulpitami

Co zrobić, gdy pojawia się potrzeba przeniesienia otwartego programu czy folderu z jednego pulpitu do drugiego?
Wciskamy kombinację klawiszy Start+Tab. Wybieramy pulpit, z którego chcemy przenieść aplikację, a następnie klikamy na jej podgląd prawym przyciskiem myszy.
Z rozwiniętego menu wybieramy opcję Przenieś do.

Panel sterowania

W nowym menu Start nie ma odnośnika do Panelu sterowania. Mamy z jego poziomu dostęp wyłącznie do Ustawień.
Panel sterowania otwieramy po prostu prawym przyciskiem myszy na ikonę menu Start, a następnie na pozycję Panel sterowania. W ten sposób w razie potrzeby szybko znajdziemy także inne ważne usługi, takie jak Menedżer urządzeń albo zadań.

Panel_Trybu_GoodMode

Tryb GodMode

Wystarczy utworzyć nowy folder w dowolnym miejscu na dysku, a najlepiej na pulpicie i nadać mu nazwę:
GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}.

Automatycznie doda się nowa ikona i dostęp do wszystkich opcji z panelu sterowania w jednym oknie, posegregowana według kategorii z opisem i okraszona tagami, dla łatwego wyszukiwania potrzebnych opcji.
Dzięki temu trybowi nie musimy się przedzierać przez te same opcje w poszukiwaniu ustawień, które zostały porozrzucane w nowym panelu w różne kategorie, często odmienne od tych, które znamy z Windows 7. Osobiście wydaje mi się to wygodniejsze i polecam również jako sposób na zapoznanie się z wszystkimi możliwościami ustawień w systemie dla nowych użytkowników Windows 10.
Więcej o trybie GodMode jest tutaj.

Obszar powiadomień

W obszarze powiadomień na pasku zadań, obok zegara znajduje się wiele niepotrzebnych ikon. Brakuje natomiast tych istotnych.
Wyświetlane w tym miejscu programy wybierzemy, klikając menu Start, a następnie Ustawienia, System i Powiadomienia i akcje. Znajdziemy tam opcje Wybierz ikony wyświetlane na pasku zadań orazWłączanie i wyłączanie ikon systemowych. Za ich pomocą możemy dodawać i usuwać z paska zadań różne elementy.

sieciowe

Wyszukiwanie sieciowe

Gdy wyszukujesz coś w menu Start, Windows pod polem Sieć Web pokazuje nam wyniki wyszukiwania tej frazy w internecie. Mało komu przydaje się ta funkcja, bo przecież w menu Start szukamy przede wszystkim programów zainstalowanych na komputerze.
Wpisujemy w menu Start  na klawiaturze dowolną frazę. Gdy wyświetlą się wyniki wyszukiwania, klikamy na ikonę trybu po lewej stronie. Kliknięciem przesuwamy suwak i wyłączamy opcję Wyszukaj online i uwzględnij wyniki z Internetu. Od teraz Windows będzie przeszukiwał tylko twardy dysk.

blokada

Ekran blokady

Przed ekranem logowania Windows 10 zawsze wyświetla niepotrzebny ekran blokady, który  musimy wyłączać kliknięciem.
Aby usunąć ekran blokady, naciskamy Start+R i w nowym oknie wpisujemy regedit. Wciskamy Enteri klikamy na Tak.
Teraz klikamy dwukrotnie kolejno na: HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, POLICIES, MICROSOFT i WINDOWS.
Prawym przyciskiem myszy klikamy na WINDOWS, a z rozwijanego menu wybieramy Nowy i Klucz.
Wpisujemy na klawiaturze PERSONALIZATION i wciskamy Enter. Później klikamy prawym przyciskiem myszy na PERSONALIZATION i Nowy, a następnie Wartość DWORD (32-bitowa). Nową wartość nazywamy NoLockScreen, wciskamy dwukrotnie Enter, ustawiamy dane wartości na 1 i klikamy na OK. Od tego momentu nie będzie się nam już wyświetlał ekran blokady.

start

Uciążliwe funkcje i zbieranie danych

W Windows 10 domyślnie włączone są potencjalnie uciążliwe dla nas funkcje, takie jak zbieranie informacji o tekście, który wpisujemy na klawiaturze, dzielenie się informacjami o naszej sieci Wi-Fi z naszymi znajomymi z portali społecznościowych czy korzystanie z naszego łącza internetowego do wysyłania innym użytkownikom systemu aktualizacji.
Pobieramy darmową aplikację O&O Shut­Up10, która pozwala nam wyłączyć wszystkie funkcje, które przeszkadzają nam lub budzą obawy o naszą prywatność. W głównym oknie programu widzimy opcje podzielone na kategorie: ochrona, prywatność, lokalizacja, zachowania użytkownika, Windows Update i pozostałe. Po kliknięciu na daną opcję wyświetla się jej opis oraz możliwość wyłączenia jej za pomocą suwaka. Program działa w języku angielskim, ale jego obsługa jest bardzo prosta.

gry

Brak klasycznych gier

Premiera Windows 10 przyniosła w systemie sporo zmian na lepsze, ale nie da się ukryć, że sporą część użytkowników rozczarował stosunkowo niewielki wybór preinstalowanych gier… A te, które już się tam znalazły, często wzbudzały sporo kontrowersji. Jeżeli tęsknicie za klasycznymi odmianami Pasjansa, Saperem, Kierkami czy Mahjongiem, w które można było pograć w poprzednich wydaniach Windowsa – mamy dla Was dobre wieści. Dzięki kilku prostym krokom możemy je ponownie zainstalować na komputerze z Windowsem 10 na pokładzie.

Porady Windows 10: Część 2-ga, Część 3-cia.

Reklama