Reklama

Porady i triki w Windows 10 cz.2

oknaOkna zminimalizowane.

Często zdarza się Wam otworzyć jednocześnie kilkanaście, albo kilkadziesiąt okien naraz? Nam tak, aż za często. Ten bałagan czasem jest nie do zniesienia. Ale wystarczy drobny ruch ręką, żeby wszystkie niepotrzebne w danej chwili okna odesłać na pasek zadań, bez ich całkowitego zamykania. Wystarczy znaleźć jedyne okno, które chcecie pozostawić na pulpicie, złapać je (czyli kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy) na pasku tytułu i kilka razy energicznie potrząsnąć. Wszystkie pozostałe okna uciekną w popłochu.
A jeśli będzie trzeba je przywrócić? Wystarczy wykonać ten sam gest raz jeszcze.

ustawianie okien

Ustawianie otwartych okien

Przyklejanie okien do krawędzi lub rogów ekranu znają dobrze chyba wszyscy. Ale zazwyczaj robimy to przy użyciu myszki. Jest szybszy sposób. Naciśnijcie na klawiaturze klawisz WINDOWS i trzymając go naciśnijcie też jeden z klawiszy kierunkowych (tych ze strzałkami) – przemieścicie okno w odpowiednim kierunku i przykleicie je do wybranej krawędzi lub rogu.

pomylka

Pomyłka… Otwórz, co zamknąłeś

Przypadkowe zamknięcie karty w przeglądarce może przytrafić się każdemu. Ot, zwykła ludzka rzecz. Ale co w przypadku, jeśli czytaliście właśnie bardzo interesujący artykuł znaleziony w Google i nie zwróciliście uwagi na jego adres? Szukać od początku? Przekopywać się przez dziesiątki wyników wyświetlanych przez wyszukiwarkę?
Wystarczy, że użyjecie kombinacji klawiszy CTRL + SHIFT + T, a strona z zamkniętej właśnie karty otworzy się dokładnie w tym miejscu, w którym właśnie skończyliście czytać.

Przechwytywaniea

Szybka zmiana nazwy plików

Wyobraźcie sobie katalog. Zwykły katalog pełen fotek. A każde ze zdjęć z bardzo prostą, zrozumiałą nazwą, np. w rodzaju 20150906_87862, 20150906_62871 itd. Prawda, że ładnie? Ale czy nie ładniej byłoby, gdyby nazywały się np. fejs 1, fejs 2, fejs 3? Ładniej, a co ważne, nie trzeba im wszystkim zmieniać nazwy ręcznie.
Jeśli chcecie całej grupie plików nadać jedną nazwę, różniącą się tylko liczbą porządkową, zaznaczcie wszystkie te pliki CTRL +A, a następnie wciśnijcie klawisz F2 i podajcie nazwę docelową – otrzymają ją (wraz z liczbą porządkową w nawiasie) wszystkie zaznaczone pliki.

15

Szybkie otwieranie wielu linków

Otwieranie linków w nowych kartach jest proste. Klikacie prawym przyciskiem myszy, wybieracie otwórz w nowej karcie. Szybko i sprawnie. Gorzej, kiedy chcecie otworzyć wiele linków – np. wyników wyszukiwania w Google, czy szczegółowych informacji o produktach w sklepie internetowym. Wtedy takie wielokrotne klikanie może doprowadzić do – bądźmy łagodni – irytacji. Ale i tę czynność można znacznie przyspieszyć.
Wystarczy kliknąć na link środkowym przyciskiem myszy i automatycznie zostanie on otwarty w nowej karcie.
Zapytacie – jak to środkowy przycisk, moja myszka ma tylko dwa przyciski. Otóż nie, w większości przypadków ma też środkowy – kółko scrollujące. To właśnie ono zazwyczaj jest środkowym przyciskiem.

do-gory-nogami

Ekran do góry nogami

Efekt przydatny przede wszystkim do robienia dowcipów kolegom z pracy – osiągniemy znacznie prościej.
Naciśnijcie CTRL + ALT + STRZAŁKA (w dowolnym kierunku), a obraz odwróci się zgodnie z tym, którą strzałkę wcisnęliśmy.
Uwaga: ten trick może nie działać na niektórych komputerach. Warto jednak sprawdzić – w trakcie testów skorzystaliśmy z niego na trzech różnych laptopach, w każdym przypadku efekt był taki, na jaki liczyliśmy.

Porady Windows 10: Część 1-szaCzęść 3-cia

Reklama