Reklama

Porady i triki w Windows 10 cz.3


imageWyłącznie logowania hasłem w Windows 10

Logowanie za pomocą konta Microsoft nie tylko chroni nasze dane, ale też umożliwia synchronizację ustawień między różnymi urządzeniami, na których korzystamy z systemu Windows. Jeżeli jednak logowanie jest dla nas uciążliwe i nie potrzebujemy tego zabezpieczenia, możemy zmienić konto online na lokalne i wyłączyć konieczność podawania hasła. Oto jak to zrobić.

    • W tym celu klikamy na przycisk Start, a potem prawym przyciskiem myszy na ikonę naszego konta znajdującą się u góry menu. Wybieramy Zmień ustawienia konta.
  • Z lewej strony okna klikamy na Twoja poczta e-mail i konta,
  • a potem na Zamiast tego zaloguj się za pomocą konta lokalnego.
  • Pokazuje się okno, w którym musimy w celu weryfikacji podać nasze bieżące hasło.
  • W kolejnym oknie wpisujemy odpowiadającą nam nazwę użytkownika. Jeżeli nie chcemy podawać hasła przy logowaniu, kolejne pola zostawiamy puste i klikamy na Dalej,
  • a następnie na Wyloguj i zakończ.

windows10Nowe foldery w menu Start

Najłatwiej jest dodać do menu Start foldery systemowe, takie jak Dokumenty, Muzyka, Pobrane czy Sieć.

1. Otwieramy Ustawienia, wciskając Start i z menu Start wybierając Ustawienia. W oknie ustawień klikamy na Personalizacja. Możemy także kliknąć prawym przyciskiem myszy na puste miejsce na pulpicie i z menu kontekstowego wybrać Personalizacja. Następnie z lewej strony okna zaznaczamy pozycję Start, a następnie, na samym dole – na Wybierz foldery do wyświetlania w menu Start.
2. W nowym oknie włączamy wybrane foldery, klikając na przełączniki.
3. Gotowe. Nowe pozycje od razu pojawiają się w menu Start – wystarczy wcisnąć klawisz Start, by się o tym przekonać.


step2Kolory w Windows 10

Windows 10, wszędzie pokazuje się granatowy pulpit z niebieskim oknem. Już się chyba wszystkim znudziło. Zobacz, jak sprawić, aby Dziesiątka była bardziej kolorowa.

Podobnie jak w poprzednich wersjach systemu mamy wiele możliwości personalizacji. Zmiany wyglądu systemu możemy wprowadzać, korzystając z okna Ustawienia albo wywołując mikser kolorów z Wiersza polecenia.

kolor4Okno Ustawienia

Otwieramy Ustawienia, wciskając Start i z menu Start wybierając Ustawienia. W oknie ustawień klikamy na Personalizacja. Możemy także kliknąć prawym przyciskiem myszy na puste miejsce na pulpicie i z menu kontekstowego wybrać Personalizacja. Teraz mamy możliwość zmienić:

Tło pulpitu

Zaznaczamy z lewej strony okna personalizacji Tło – możemy teraz ustawić jako tło pulpitu dowolny obraz, jednolity kolor lub automatycznie zmieniający się pokaz slajdów ze wskazanego katalogu.

Kolory menu Start, paska zadań i Centrum akcji

Zaznaczamy z lewej strony okna personalizacji Kolory – możemy teraz ustawić kolory automatycznie dopasowane do tła pulpitu albo dobrać je samemu. (foto1)
Możemy także w ogóle wyłączyć kolor menu Start i paska zadań oraz włączyć lub wyłączyć przezroczystość. (foto2)

cmdMikser kolorów

Aby uzyskać dostęp do kolorów niestandardowych dla menu Start, paska zadań i obramowań okien, trzeba wywołać okno miksera kolorów. Najprościej zrobimy to, wciskając Start+R, a potem w pole uruchamiania wpisując cmd.exe i wciskając Enter. Otworzy się okno Wiersza polecenia – wpisujemy w nie Control Color  i wciskamy Enter.

Rozwijamy listę miksera, klikając na:

kolor8
Wybieramy kolor i suwakami dostosowujemy go do naszych wymagań.

Rezygnacja z reklam

Ostatnia, ale bardzo ważna opcja związana z prywatnością ukryta jest z jakiegoś powodu poza ustawieniami samego systemu operacyjnego. Znaleźć ją można na stronie:https://choice.microsoft.com/pl/opt-out. Tutaj możemy zrezygnować z wyświetlania spersonalizowanych reklam w przeglądarce na naszym komputerze.


Porady Windows 10: Część 1-sza,  Część 2-ga, Część 3-cia
Reklama