ESET ostrzega przed popularnymi aplikacjami bezpieczeństwa

Specjaliści z ESET opublikowali zaskakujacy raport, według którego dużo popularnych aplikacji bezpieczeństwa, to zwykłe oszustwo. Znakomita ich część wcale nie chroni naszego telefonu przed zagrożeniem.

Nie jest tajemnicą, że na użytkowników smartfonów czyha wiele zagrożeń. Nawet w oficjalnych sklepach czają się zainfekowane aplikacje, które wykradną nam dane lub okradną konto bankowe. Wielu użytkowników instaluje więc różne aplikacje bezpieczeństwa, które mają ich przed tym chronić. Według specjalistów z ESET, większość takich aplikacji to jednak zwykłe oszustwo.

Eksperci ze znanej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem opublikowali raport, z którego wynika, że większość popularnych aplikacji bezpieczeństwa jest oszustwem. Zdaniem specjalistów pobierane masowo programy, wcale nie chronią sprzętu przed zagrożeniem. Eksperci przebadali bowiem 35 wyjątkowo popularnych aplikacji bezpieczeństwa, które po bliższej analizie oflagowali, a następnie zgłosili Google. Wszystkie zostały już usunięte z Google Play.

Oczywiście nie oznacza to, że nieprzydatne są wszystkie tego typu aplikacje dostępne w sklepie. Istnieją programy, które naprawdę chronią nasz sprzęt, lecz bardzo trudno je znaleźć w zalewie fałszywek. Chodzi o to, że oszuści potrafią z łatwością oszukać system oceny aplikacji. Wykorzystują boty do pisania pozytywnych recenzji i wystawiania wysokich ocen. Użytkownicy niczego nieświadomi, kierują się takimi recenzjami, pobierając bezużyteczne narzędzia.

ESET radzi więc użytkownikom, by przy wyborze narzędzia, które będzie ich chronić, nie kierowali się ocenami pochodzącymi ze sklepu. Lepiej poszukać recenzji w zewnętrznych serwisach, które zapewnią znacznie bardziej rzetelną ocenę danego narzędzia.

Źródło: technogadzet.pl, Welivesecurity.com