Reklama

Jak usunąć konto na Facebooku, jak je dezaktywować, jak pobrać swoje dane z Facebooka.

Poradnik krok po kroku

Sensem istnienia jakiejkolwiek sieci społecznościowej są jej użytkownicy.
Dotyczy to zarówno małych społeczności internetowych, jak i takiego molocha jak Facebook.
Niekiedy jednak dojrzewająca od dłuższego czasu myśl o pożegnaniu się z wirtualnymi i w większości niestety pustymi znajomościami zamienia się w mocne postanowienie.

Chcesz usunąć swoje konto na Facebooku? Chcesz na zawsze opuścić jego uzależniające usługi i powrócić do świata żywych ludzi, w którym rozmowy prowadzone są w cztery oczy, a nie za pośrednictwem Messengera?

Masz dość narastającej fali hejtu, błazenady, chamstwa? A może po prostu Facebook ci się znudził?

Niekiedy przyczynkiem do usunięcia konta mogą być również znacznie poważniejsze powody, jak np. śmierć bliskiej osoby, która wcześniej posiadała konto na Facebooku.

Usunięcie konta z Facebooka wydaje się być bardzo proste i natychmiastowe.

Nie jest. Gdy już raz stałeś się użytkownikiem największej sieci społecznościowej świata, sieć tak łatwo Ciebie nie wypuści – całkowite usunięcie wszystkich powiązanych z Tobą danych może zająć Facebookowi nawet… 3 miesiące (sic!).

Na szczęście nie musisz trwać w nerwowym oczekiwaniu, wystarczy podjąć kilka działań jednoznacznie deklarujących chęć usunięcia konta z serwisu.
Należy również wziąć pod uwagę, że działasz pod wpływem impulsu i być może całkowite i nieodwracalne usunięcie konta byłoby działaniem zbyt pochopnym.

I na to jest rada – serwis oprócz możliwości likwidacji konta udostępnia również możliwość jego zawieszenia.

Dla innych będziesz niewidoczny, sam również nie będziesz mógł korzystać z zawieszonego konta, no chyba że się zalogujesz, ale to spowoduje… odwieszenie konta i powrót do uzależniających postów, komentarzy, wpisów, zdjęć itp.

Ponadto jeżeli korzystałeś z Facebooka dość długo, z pewnością za pośrednictwem tej sieci udostępniłeś wiele danych: np. zdjęć. I co, to wszystko ma teraz przepaść?

Niekoniecznie, istnieje sposób na wykonanie kopii swoich danych z Facebooka. Jak?

Usuwanie tylko dla zalogowanych z jednym wyjątkiem

facebook-zmarli
Proces usuwania konta zaczynasz od zalogowania się na konto, z którego zamierzasz zrezygnować. To warunek niezbędny – nie jest możliwe usunięcie konta, na które nie możesz się zalogować bo np. zapomniałeś hasła, a nie ustawiłeś żadnych opcji dotyczących ewentualnego zresetowania hasła (np. nie pamiętasz również adresu email powiązanego z kontem).
Jeżeli nie pamiętasz hasła, ani pozostałych danych, które mogłyby być użyteczne w procesie odzyskiwania hasła, musisz pogodzić się z tym, że twoje „martwe” konto pozostanie na Facebooku. Co prawda istnieje droga usunięcia konta z Facebooka bez logowania się na nim, ale dotyczy ona wyłącznie osób zmarłych.
Facebook udostępnia bliskim osoby zmarłej, która korzystała z serwisu społecznościowego formularz umożliwiający złożenie specjalnego wniosku dotyczącego konta zmarłej osoby. Jest to jedyna, oficjalnie dostępna metoda likwidacji konta nie wymagająca zalogowania się właściciela konta, co w tym przypadku jest po prostu niemożliwe. Oczywiście wnioskodawca powinien odpowiednio umocować swoje stanowisko przesyłając serwisowi dokumenty uwierzytelniające go jako osobę uprawnioną do występowania w imieniu osoby zmarłej. W kwestii usuwania kont bez zalogowania pomijamy tu przypadki wynikające ze złamania regulaminu (np. poprzez publikowanie nielegalnych treści).

Jak pobrać kopię swoich danych z Facebooka?

Pobieranie danychPoniżej przedstawiam krok po kroku procedurę wykonania kopii danych z własnego konta na Facebooku.

  1. Zaloguj się na swoje konto na Facebooku.
  2. Rozwiń główne menu serwisu i wybierz z niego pozycję Ustawienia.
  3. Ogólne ustawienia konta kliknij widoczny w dolnej części link Pobierz kopię. (foto)

Na kolejnej stronie kliknij przycisk Uruchom moje archiwum. Będziesz musiał ponownie podać hasło logowania do konta, a następnie chwilę poczekać, aż plik z danymi zostanie przygotowany do pobrania. Na adres e-mail powiązany z kontem na Facebooku otrzymasz dwa maile. Pierwszy z nich to informacja potwierdzająca twoje żądanie pobrania danych z Facebooka (foto poniżej). Drugi zawiera link, który ponownie przekieruje cię do strony z przyciskiem  Jeżeli nie widzisz drugiego maila, po prostu poczekaj (w przypadku kont z bogatym zestawem danych przygotowanie zbioru do pobrania może chwilę potrwać)

Przy okazji, informacja na temat zawartości kopiowanego konta (patrz widoczne na wcześniejszej ilustracji punkty wyświetlone pod napisem Co można w nim znaleźć) nie jest do końca ścisła. Konto na Facebooku zawiera znacznie więcej informacji niż tylko posty i multimedia, czy archiwum rozmów w Messengerze.

Utworzona kopia zapasowa będzie zawierać m.in. również wszystkie dane ze strony o mnie, pełną historię statusu konta (daty dezaktywacji, aktywacji, ewentualnych blokad itp.), informację o znajomych (w tym tych, którzy są oznaczeni jako członkowie rodziny), osoby obserwujące i obserwowane, pełną informację na temat aktywnych sesji (czas, urządzenie, adres IP, plik cookie itp.), dodane do konta aplikacje, informacje o powiązanych z kontem adresach e-mail (nawet tych, które już zostały wcześniej usunięte), a ponadto informacje o datach, godzinach i tytułach klikniętych reklam (sic!) oraz specjalną listę dla reklam behawioralnych ułożoną na podstawie zainteresowań danego użytkownika, polubień i innych jego wpisów na osi czasu. Nie wymieniliśmy wszystkiego. Jest tego sporo więcej (zainteresowani mogą zajrzeć na stosowną stronę ze szczegółowymi wyjaśnieniami), ale z pewnością widzisz, że dane te mogą wiele o tobie powiedzieć, dlatego istotne jest odpowiednie zabezpieczenie wykonywanej kopii, aby nie trafiła ona w niepowołane ręce.

Kasowanie konta na Facebooku

Jeżeli wykonałeś już kopię danych z twojego konta i wciąż trwasz w postanowieniu bezpowrotnej kasacji konta na Facebooku postępuj według następujących wskazówek:

Zaloguj się na swoje konto (jeżeli nie byłeś wcześniej zalogowany), następnie przejdź na stronę o adresie: https://www.facebook.com/help/delete_account.

usuń-moje-konto

Jeżeli byłeś zalogowany na swoje konto (upewnij się sprawdzając, czy w górnym pasku strony jest widoczny twój identyfikator, szkoda byłoby abyś skasował bezpowrotnie konto osobie, która zapomniała wylogować się z Facebooka w danej przeglądarce), wystarczy kliknąć wyświetlony na stronie o podanym adresie przycisk Usuń moje konto).

weryfikacjaFakt usunięcia konta musisz dodatkowo potwierdzić ponownym wprowadzeniem hasła logowania do Facebooka oraz oznaczeniem obrazków ( nowa wersja CAPTCHA). Gdy to zrobisz, kliknij OK. Wyświetlony zostanie komunikat o tym, że konto oczekuje na usunięcie (okres oczekiwania wynosi 14 dni).

facebook12

Jeżeli w czasie tego okresu zalogujesz się ponownie na usunięte konto zobaczysz komunikat podobny do przedstawionego na powyższej ilustracji. Możesz albo potwierdzić usunięcie (nie skróci to czasu oczekiwania, jedynie wykaże twoją determinację), albo jednak anulować usuwanie, co spowoduje przywrócenie konta.
Nawet gdy wytrwasz w postanowieniu całkowitej kasacji konta to usunięte konto będzie tak naprawdę faktycznie skasowane nawet dopiero po około trzech miesiącach (Facebook rezerwuje sobie na usunięcie danych powiązanych ze skasowanym kontem aż 90 dni), ale dostęp do konta jest blokowany bezpowrotnie po upływie wspomnianego 14 dniowego okresu oczekiwania na skasowanie. Konto zostanie również usunięte ze znajomych twoich znajomych (wiemy jak to brzmi, ale wiesz o co chodzi, prawda?).
Jeżeli mimo wszystko nie jesteś do końca przekonany o całkowitym skasowaniu konta, rozważ opcję dezaktywacji (zawieszenia) konta.

Ciekawe:

Fałszywy panel logowania do Facebooka

Etap pierwszy: Zachęcenie do odwiedzenia strony z fałszywym panelem logowania

Dezaktywacja konta na Facebooku

Dezaktywacja, zwana też zawieszeniem konta teoretycznie nie różni się od skasowania patrząc na to od strony użytkownika i jego znajomych. Konto przestaje być dostępne, znika ze stron znajomych. Różnicą jest tu przede wszystkim możliwość ponownego aktywowania zawieszonego konta, przywrócenie konta usuniętego jest natomiast niemożliwe.

Tak jak wcześniej:
Menu główne – ten czarny trójkącik po lewo na górze
Ustawienia,
i na końcu Bezpieczeństwo (foto)

A następnie kliknij: Dezaktywuj konto.

deaktywacja-fejsa

Na stronie z ustawieniami, z listy kategorii ustawień widocznej po lewej stronie wybierz kategorię Bezpieczeństwo, a następnie kliknij Dezaktywuj konto.

facebookt08Wyświetlony zostanie krótki komunikat informujący o konsekwencjach dezaktywacji. Po zapoznaniu się z nim kliknij widoczny pod treścią komunikatu odnośnik Dezaktywuj konto.

facebook09

Wyświetlona zostanie jeszcze jedna strona z prostym formularzem, w którym przedstawiciele Facebooka pytają cię o przyczyny dezaktywacji (nie da się tego zignorować, musisz wybrać jakąkolwiek opcję), pozostałe pola możesz pominąć, ich wypełnianie nie jest wymagane. Aby wreszcie zawiesić konto kliknij przycisk Dezaktywacja (będziesz musiał jeszcze raz wprowadzić swoje hasło). Zwróć uwagę, że serwis daje możliwość czasowego zawieszenia z opcją automatycznej aktywacji po upływie ustawionego okresu. Ot, taka ciekawostka. Uwaga! Zawieszenie konta przy standardowych ustawieniach nie oznacza, że przestaniesz otrzymywać maile z zaproszeniami na wydarzenia czy do grup na Facebooku. Jeżeli chcesz mieć spokój z takimi mailami, obowiązkowo zaznacz pole wyboru Zrezygnuj z otrzymywania w przyszłości wiadomości e-mail z Facebooka.

Po udanej dezaktywacji otrzymasz dodatkowo komunikat to potwierdzający. Aby na powrót aktywować konto, wystarczy że się po prostu na nie ponownie zalogujesz, ale dopóki tego nie zrobisz, konto będzie w stanie zawieszonym (chyba że zdecydowałeś się na wspomnianą czasową dezaktywację z automatycznym uaktywnieniem po upływie zadanego okresu).

facebook10

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Jeżeli w przyszłości zdecydujesz się na ponowną dezaktywację, to proces ten będzie przebiegał nieco inaczej, gdyż Facebook przy ponownych dezaktywacjach uaktywnia blokadę dostępu do konta trwającą 24 godziny. Proces ponownej aktywacji będzie wymagał zalogowania się na zawieszone konto (podobnie jak w przypadku pierwszej dezaktywacji i aktywacji), ale dodatkowo, po zalogowaniu pełny dostęp do konta zostanie przyznany dopiero po upływie doby. Mechanizm ten wdrożono po to, by uniknąć zbyt częstych dezaktywacji kont.

Reklama