Cloudflare uruchomiło nową usługę DNS 1.1.1.1, która przyspieszy korzystanie z internetu.

Firma Cloudflare uruchomiła własną usługę DNS, która ma znacząco przyspieszyć połączenie internetowe i pomóc w utrzymaniu prywatności.

Usługa korzysta z adresu https://1.1.1.1 i nie jest to żart, lecz prawdziwy DNS, z którego każdy może korzystać. Cloudflare twierdzi, że będzie najszybszą internetową usługą DNS dla użytkowników indywidualnych. Chociaż oba systemy OpenDNS i Google DNS wciąż istnieją, Cloudflare koncentruje się głównie na aspekcie prywatności własnej usługi DNS z obietnicą wyczyszczenia wszystkich dzienników zapytań DNS w ciągu 24 godzin.

Usługi DNS są zwykle dostarczane przez dostawców usług internetowych w celu zamiany łatwych do zapamiętania nazw domenowych na postać adresów numerycznych IP. Jest to istotna część Internetu, ale serwery DNS dostarczane przez dostawców usług internetowych są często powolne i nierzetelne. Usługodawcy internetowi lub dowolne sieci Wi-Fi, z którymi się łączymy, mogą również używać serwerów DNS do identyfikowania wszystkich odwiedzanych witryn, co wiąże się z problemami dotyczącymi prywatności. DNS odgrywa także ważną rolę w pomaganiu tureckim obywatelom w unikaniu zakazu na Twitterze.

Cloudflare współpracował z APNIC, oferując swoją usługę DNS w wersji 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1. Wiele osób używało adresu 1.1.1.1 jako fałszywego adresu, a APNIC próbował w przeszłości analizować zalew ruchu na adres IP i był przeciążony.

Matthew Prince, dyrektor generalny Cloudflare wyjaśnił, że podjęto rozmowy z APNIC na temat stworzenia pierwszego niezwykle szybkiego DNS-a – zaproponowano więc sieć Cloudflare, aby odbierać i analizować ruch śmieci w zamian za możliwość zaoferowania rozwiązania DNS dla adresów IP – i tak narodził się łatwy do zapamiętania adres DNS: 1.1.1.1.

Jak korzystać z serwera DNS 1.1.1.1?

Z DNS-a 1.1.1.1 może korzystać każdy na dowolnym urządzeniu i routerze. Wystarczy zmienić adresy DNS na 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1 (dla IPv4), a jeśli korzystasz z IPv6 wpisz: 2606:4700:4700:: 1111 oraz 2606:4700:4700:: 1001.

Szczegółowe instrukcje wraz z filmami wideo znajdziesz na stronie internetowej usługi pod przyciskiem Setup Instruction.

DNS 1.1.1.1 jest o 28% szybszy niż inne usługi

Usługa DNS Cloudflare oferuje obsługę zarówno DNS-over-TLS, jak i DNS-over-HTTPS, a firma ma nadzieję, że dzięki obsłudze HTTPS będzie z niej korzystać więcej przeglądarek i systemów operacyjnych obsługujących protokół. Usługa DNS Cloudflare ma obecnie globalny czas odpowiedzi wynoszący 14 ms, w porównaniu do 20 ms dla OpenDNS i 34 ms dla DNS-a firmy Google, więc jest to najszybszy algorytm rozpoznawania nazw DNS dla klientów indywidualnych na świecie.
To nie pierwszy raz, gdy Cloudflare wprowadza udogodnienia związane z usługami internetowymi. Sieć optymalizacji sieci wdrożyła swoją funkcję Universal SSL kilka lat temu, aby zapewnić bezpłatne szyfrowanie SSL milionom stron internetowych, a firma jest dobrze znana z oferowania ochrony przed atakami DDoS, aby zapobiec obciążaniu witryn złośliwym ruchem.

Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z nowego DNS-a Cloudflare, możesz znaleźć wszystkie niezbędne informacje na stronie https://1.1.1.1.

Źródło: Cloudflare