
Kilka trików w Google
Google to nie tylko popularna wyszukiwarka. Firma z Mountain View zaszyła w niej kilka unikalnych funkcji i trików.
Skróty klawiszowe
Najpopularniejsze skróty klawiszowe ułatwiające pracę z Google Chrome
1. Control + K – umożliwia szukanie z poziomu paska adresowego. Po naciśnięciu, w pasku URL ukaże się znak zapytania i można wtedy wpisać szukaną frazę.
2. Control + H – szybsza droga do wyświetlenia karty z historią przeglądania.
3. Control + Shift + N – kombinacja ta otwiera okno w trybie “incognito”, w którym przeglądane strony nie zapisują się w pamięci przeglądarki, w historii przeglądanych stron ani w postaci plików cookie.
4. Alt + Home – ładuje stronę Google Chrome z thumbnailami najczęściej odwiedzanych stron.
5. Control + T – otwiera nową kartę. Przez przeciągnięcie można zmieniać kolejność kart.
6. Shift + Escape – sposób przywołania Task managera Google Chrome.
7. Control + Shift + Tab – przełączanie kolejno do tyłu pomiędzy kartami.
8. Control + Tab – pozwala na przełączanie kolejno do przodu pomiędzy kartami.
9. Control + B – wyłącza i włącza pasek zakładek.
10. Control + J – otwiera stronę Downloads.
11. Control + Shift + T – otwiera ostatnią zamkniętą kartę. Podwójne wciśnięcie kombinacji powoduje otwarcie karty poprzedzającej ostatnią.
14. Przełączanie pomiędzy otwartymi kartami za pomocą kombinacji Control + 1, Control + 2, Control + 3 etc.
Korzystanie z trybu incognito w Google Chrome
Przeglądarka Google Chrome wyposażona jest w tzw. tryb incognito, czyli specjalny tryb pracy, w którym program nie zapisuje żadnych informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach WWW (m.in. historii, fraz wpisywanych w wyszukiwarce, plików cookie itp.).
Włączenie tej funkcji jest proste – przejdź do menu Ustawienia Google Chrome i wybierz polecenie Nowe okno incognito. Zostanie wyświetlone zupełnie nowe okno, różniące się od standardowego nieco ciemniejszym kolorem ramki oraz ikoną “tajnego agenta” . Użyj tego okna do przeglądania stron internetowych. Alternatywnym sposobem przywołania tego okna jest użycie skrótu klawiaturowego [Ctrl]+[Shift]+[N].
Google – Underwater.Troszkę inny wygląd wyszukiwarki.
Google – Pac-Man. Szukamy i gramy.
Google – Upside Down. Troszkę go góry nogami wszystko.
Google – Play Guitar. Szukamy i gramy na gitarze.
Google – Mirror. Po prostu wszystko odwrócone.
Google – Snake – Z grą w węża.
Google – DOS – Młodsi mogą mieć problemy.
Google – IP Location – Wyświetla IP oraz pozycję na mapie.
Google – Bing Mirror – przerobili wyszukiwarkę Microsoftu.
Google: Zipper – Rozpinamy suwakiem stronę.
Archiwum Google Doodle
Tutaj jest Archiwum Google Doodle.
Rozgrywka w zerg rush
W Google możemy uruchomić prostą grę – nawiązujące do popularnej serii StarCraft tak zwane “zerg rush”. Wpisując w polu wyszukiwarki “zerg rush” po chwili zauważymy, że na stronie zaczną opadać literki “O”, które niszczą widzianą stronę. Waszym zadaniem jest wyeliminowanie liter zanim te kompletnie zdewastują cały tekst dostępny w oknie przeglądarki.
Podobne
Bezpieczne korzystanie z Facebooka.
Oglądaj galerie z całego świata
Jeśli udacie się do Google Art. Project, to uzyskacie dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości do dzieł sztuki z niemal 600 galerii z całego świata. Odrobina kultury bez ruszania się sprzed komputera? Dlaczego nie!
Kosmos z bliska
Jeśli udacie się pod adres internetowy Google.com/Sky, to uzyskacie dostęp do zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a i satelity NASA. Zdjęcia są naprawdę fantastyczne, zapierają dech w piersi i można się w nie po prostu wpatrywać godzinami.
Sprawdź popularność konkretnych słów
Google ma usługę, która nazywa się Google Books Ngram Viewer. W ten sposób możecie sprawdzić popularność konkretnych słów, które użyto w ponad 5 milionach książek od 1800 do 2008 roku. Jak myślicie, które z nich przoduje?
Find Chuck Norris
Nawet Google się go boi!!!
Wpisujemy do wyszukiwarki komendę “find Chuck Norris” (czyli znajdź Chuck’a Norrisa) i naciskamy “szczęśliwy traf”. No, może niekoniecznie szczęśliwy, bo w ten sposób Chuck’a nie znajdziemy. Jak wiadomo powszechnie, Chuck’a można znaleźć, jeśli to on nas szuka. Sprawdź efekt wyszukiwania “FIND CHUCK NORRIS”
Google Gravity i Google Tilt (Askew)
Gravity
Kolejna zabawa Google z naszym monitorem. Jeśli wpiszemy w oknie wyszukiwania “google gravity” – zawartość okna naszej przeglądarki runie, jak domek z kart. Uwaga – konieczne jest wyszukanie metodą “szczęśliwy traf” (czyli “i’m feeling lucky”). “GOOGLE GRAVITY”
Google Tilt (Askew)
I na koniec “askew” – kolejna wizualna zabawa wujka Google. Wpisanie takiego hasła w oknie wyszukiwarki wspowoduje przechylenie wyników wyszukiwania (działa tylko w oknie Google, po kliknięciu na jakimkolwiek wyniku wyszukiwania, Google prostuje to, co wykrzywiło). Uwaga – zamiennie można stosować komendę “tilt”. “ASKEW“