Reklama

Kilka trików w Google

Google to nie tylko popularna wyszukiwarka. Firma z Mountain View zaszyła w niej kilka unikalnych funkcji i trików.

Skróty klawiszowe

Najpopularniejsze skróty klawiszowe ułatwiające pracę z Google Chrome
1. Control + K – umożliwia szukanie z poziomu paska adresowego. Po naciśnięciu, w pasku URL ukaże się znak zapytania i można wtedy wpisać szukaną frazę.

2. Control + H – szybsza droga do wyświetlenia karty z historią przeglądania.

3. Control + Shift + N – kombinacja ta otwiera okno w trybie “incognito”, w którym przeglądane strony nie zapisują się w pamięci przeglądarki, w historii przeglądanych stron ani w postaci plików cookie.

4. Alt + Home – ładuje stronę Google Chrome z thumbnailami najczęściej odwiedzanych stron.

5. Control + T – otwiera nową kartę. Przez przeciągnięcie można zmieniać kolejność kart.

6. Shift + Escape – sposób przywołania Task managera Google Chrome.

7. Control + Shift + Tab – przełączanie kolejno do tyłu pomiędzy kartami.

8. Control + Tab – pozwala na przełączanie kolejno do przodu pomiędzy kartami.

9. Control + B – wyłącza i włącza pasek zakładek.

10. Control + J – otwiera stronę Downloads.

11. Control + Shift + T – otwiera ostatnią zamkniętą kartę. Podwójne wciśnięcie kombinacji powoduje otwarcie karty poprzedzającej ostatnią.

14. Przełączanie pomiędzy otwartymi kartami za pomocą kombinacji Control + 1, Control + 2, Control + 3 etc.

Korzystanie z trybu incognito w Google Chrome

Przeglądarka Google Chrome wyposażona jest w tzw. tryb incognito, czyli specjalny tryb pracy, w którym program nie zapisuje żadnych informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach WWW (m.in. historii, fraz wpisywanych w wyszukiwarce, plików cookie itp.).

Włączenie tej funkcji jest proste – przejdź do menu Ustawienia Google Chrome i wybierz polecenie Nowe okno incognito. Zostanie wyświetlone zupełnie nowe okno, różniące się od standardowego nieco ciemniejszym kolorem ramki oraz ikoną “tajnego agenta” . Użyj tego okna do przeglądania stron internetowych. Alternatywnym sposobem przywołania tego okna jest użycie skrótu klawiaturowego [Ctrl]+[Shift]+[N].

Google –  Underwater.Troszkę inny wygląd wyszukiwarki.

Google – Pac-Man. Szukamy i gramy.

Google – Upside Down. Troszkę go góry nogami wszystko.

Google – Play Guitar. Szukamy i gramy na gitarze.

Google – Mirror. Po prostu wszystko odwrócone.

Google – Snake – Z grą w węża.

Google – DOS – Młodsi mogą mieć problemy.

Google – IP Location – Wyświetla IP oraz pozycję na mapie.

Google – Bing Mirror – przerobili wyszukiwarkę Microsoftu.

Google: Zipper – Rozpinamy suwakiem stronę.

 

Archiwum Google Doodle

Tutaj jest Archiwum Google Doodle.

Ciekawe:

Czarny rynek danych

Ile twoje dane kosztują na czarnym rynku?

kalkulatorKalkulator

Wpisując w pole wyszukiwania kalkulator uruchomicie kalkulator jak na załączonym zrzucie ekranu. Co ciekawe, w Google możecie również wykonywać proste działania matematyczne. Dla przykładu, wpiszcie w pole wyszukiwania “2+2” i zobaczcie co się stanie.

3_670x435Rozgrywka w zerg rush

W Google możemy uruchomić prostą grę – nawiązujące do popularnej serii StarCraft tak zwane “zerg rush”. Wpisując w polu wyszukiwarki “zerg rush” po chwili zauważymy, że na stronie zaczną opadać literki “O”, które niszczą widzianą stronę. Waszym zadaniem jest wyeliminowanie liter zanim te kompletnie zdewastują cały tekst dostępny w oknie przeglądarki.

atariAtari Breakout

Jeśli w wyszukiwarce Google Grafika wpiszecie “Atari Breakout”, to po chwili zostanie uruchomiona gra o takiej nazwie. Paletkę przemieszczanie za pomocą ruchu kursorem w prawo lub lewo. Uważajcie – uzależenia równo mocno co oryginał, dlatego nie polecamy odpalania jej w pracy.

galeriaOglądaj galerie z całego świata

Jeśli udacie się do Google Art. Project, to uzyskacie dostęp do zdjęć w wysokiej rozdzielczości do dzieł sztuki z niemal 600 galerii z całego świata. Odrobina kultury bez ruszania się sprzed komputera? Dlaczego nie!

nieboKosmos z bliska

Jeśli udacie się pod adres internetowy Google.com/Sky, to uzyskacie dostęp do zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a i satelity NASA. Zdjęcia są naprawdę fantastyczne, zapierają dech w piersi i można się w nie po prostu wpatrywać godzinami.

czasCzas lokalny

Jeśli chcecie sprawdzić czas dla danej lokalizacji, to nic prostszego. W tym celu wystarczy tylko wpisać nazwę miasta i dodać słowo “czas”. Bardzo przydatna funkcja, gdy nie chcemy samodzielnie odejmować i dodawać godzin.

bookSprawdź popularność konkretnych słów

Google ma usługę, która nazywa się Google Books Ngram Viewer. W ten sposób możecie sprawdzić popularność konkretnych słów, które użyto w ponad 5 milionach książek od 1800 do 2008 roku. Jak myślicie, które z nich przoduje?

stekSprawdź ile kalorii ma dana potrawa

Google pozwala w szybki sposób uzyskać informacje na temat liczby kalorii w konkretnych produktach. Dla przykładu, wpiszcie w wyszukiwarkę “stek + kalorie“, to po chwili dowiecie się, że 100 gram wołowego antrykotu ma 291 kalorii.

wikiSzybki dostęp do informacji z Wikipedii

Jeśli w Google zapytacie o konkretną frazę i ta jest zdefiniowana w Wikipedii, to po chwili, oprócz wyników wyszukiwania, zobaczycie również okno z najważniejszymi informacjami pochodzącymi z popularnej encyklopedii internetowej.

Ciekawe

Do sprzedania templatka “Brailie”

Mam do sprzedania templatkę HTML5 "Brailie". Zarejestrowana, nigdy nie użyta przeze mnie. Proszę kliknąć na "DEMO", aby sprawdzić jej możliwości. Po prostu ktoś się rozmyślił. A to mi zostało w ramach rozliczenia. Później oczywiście...

klawiaturaUruchom klawiaturę ekranową

W Google na komputerach możecie wpisywać szukane frazy nie tylko z użyciem fizycznej klawiatury, ale również ekranowej. Możecie ją uruchomić klikając na przycisk umieszczony obok kontrolki do uruchamiania wyszukiwania.

chuckFind Chuck Norris

Nawet Google się go boi!!!
Wpisujemy do wyszukiwarki komendę “find Chuck Norris” (czyli znajdź Chuck’a Norrisa) i naciskamy “szczęśliwy traf”. No, może niekoniecznie szczęśliwy, bo w ten sposób Chuck’a nie znajdziemy. Jak wiadomo powszechnie, Chuck’a można znaleźć, jeśli to on nas szuka. Sprawdź efekt wyszukiwania “FIND CHUCK NORRIS”

grawityGoogle Gravity i Google Tilt (Askew)

Gravity
Kolejna zabawa Google z naszym monitorem. Jeśli wpiszemy w oknie wyszukiwania “google gravity” – zawartość okna naszej przeglądarki runie, jak domek z kart. Uwaga – konieczne jest wyszukanie metodą “szczęśliwy traf” (czyli “i’m feeling lucky”). “GOOGLE GRAVITY

Google Tilt (Askew)

I na koniec “askew” – kolejna wizualna zabawa wujka Google. Wpisanie takiego hasła w oknie wyszukiwarki wspowoduje przechylenie wyników wyszukiwania (działa tylko w oknie Google, po kliknięciu na jakimkolwiek wyniku wyszukiwania, Google prostuje to, co wykrzywiło). Uwaga – zamiennie można stosować komendę “tilt”. “ASKEW

Reklama