Reklama

Triki do Gmaila

Google udostępnia nam wiele interesujących funkcji, o których bardzo wielu użytkowników nie ma nawet pojęcia.

Korzystanie ze skrótów klawiaturowych

Gmail pozwala nam na korzystanie z różnych skrótów klawiaturowych. Dzięki nim praca ze skrzynką staje się o wiele wygodniejsza. Domyślnie obsługa skrótów jest wyłączona, ale możemy uruchomić ją w ten sposób:

  • Klikamy na ikonkę koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu
  • Otwieramy ustawienia i przechodzimy do zakładki Ogólne
  • Wybieramy opcję Skróty klawiszowe włączone
  • Zjeżdżamy na dół strony i klikamy na Zapisz zmiany

Najbardziej użyteczne skróty. Możemy używać ich w Gmailu w każdej sytuacji, z wyjątkiem tych, gdy wpisujemy akurat tekst:

c – Tworzy nową wiadomość
/ – Przenosi kursor do okienka wyszukiwania
u – Powraca do okna głównego Gmaila
+ – Oznacza wiadomość jako ważną
r – Otwiera okno odpowiedzi na wiadomość
a – Otwiera okno odpowiedzi na wiadomość do wszystkich
Ctrl + s – Zapisuje wersję roboczą wiadomości

Cofanie wysłania wiadomości

Ta opcja pozwala nam na anulowanie wysłania wiadomości jeszcze przez 30 sekund po kliknięciu Wyślij. Jeśli ją włączymy, prawdopodobnie uratuje nas przynajmniej kilkukrotnie przed wysłaniem ważnego maila bez załącznika, przekazania wiadomości nieodpowiedniej osobie i tak dalej.

  • Klikamy na ikonkę koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu
  • Otwieramy ustawienia i przechodzimy do zakładki Ogólne
  • Wybieramy opcję Cofnij wysyłaniecofnij-wysylanie
  • W polu Funkcja aktywna przez dostosowujemy czas, przez który będziemy mogli cofnąć wysłanie wiadomości
  • Zjeżdżamy na dół strony i klikamy na Zapisz zmiany
  • Każdą wysłaną wiadomość będziemy teraz mogli przez chwilę anulowaćcofnij-ikonka

Ustawienia prywatności na Facebooku

Ustawienia prywatności na Facebooku

Używanie aliasów

Google pozwala nam na stworzenie nieskończonej liczby aliasów dla naszego adresu mailowego. Do czego przyda się to w praktyce? Otóż pozwala w szybki sposób grupować wiadomości (po adresie adresata, czyli naszym) oraz używając różnych aliasów podczas rejestracji na stronach internetowych śledzić, które z nich rozsyłają nam spam. Aby utworzyć alias, wystarczy dodać do naszego adresu +, a następnie dowolny ciąg znaków. Jeśli nasz adres mailowy toadrestestowy123@gmail.com, możemy podać komuś również adresadrestestowy123+waznewiadomosci@gmail.com czy adrestestowy123+testspamowy@gmail.com. Wysłane na nie wiadomości i tak trafią do naszej skrzynki.

Usuwanie największych wiadomości

Jeżeli doskwiera nam brak miejsca w skrzynce, nie musimy przeczesywać po kolei wszystkich wiadomości w poszukiwaniu tych, które zajmują najwięcej miejsca. Wystarczy wpisać w formularz wyszukiwania formułkę “size:[“100″]m”, a wyświetli się każda wiadomość, która zajmuje powyżej 100 megabajtów. Rzecz jasna, 100 możemy zastąpić dowolną inną liczbą.
size

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyszukiwanie maili nie musi oznaczać przeglądania kolejnych wiadomości. Google oferuje kilka opcji, które znacznie je usprawnią. Wszystkie podane poniżej formuły wpisujemy po prostu w formularz wyszukiwania.
Wyszukiwanie po kilku słowach kluczowych lub adresatach – Jeżeli chcemy znaleźć w skrzynce wiadomości dotyczące np strony, ale nie jesteśmy pewni, czy we wszystkich pojawia się słowo strona, możemy wpisać w formularzu na przykład hosting OR strona OR szablon.
Funkcja ta pozwala nam też wyświetlać maile od kilku adresatów. Wpisujemy wtedy przykładowo from:adrestestowy987@gmail.com OR from:adrestestowy123@gmail.com
Wyszukiwanie odpowiednich załączników – chcemy przejrzeć wszystkie zdjęcia, jakie otrzymaliśmy na skrzynkę. Wpiszmy po prostu do formularza wyszukiwania filetype:jpg. Podobnie możemy postępować z każdym innym typem plików.
Wyszukiwanie po dacie – By odszukać maile z danego okresu, wpisujemy w formularz na przykład after:2015/04/30 before:2015/05/02. Datę możemy zmieniać – oznacza ona po prostu zakres dni, wśród których wyszukiwane będą maile.

Wiele ciekawych opcji konfiguracyjnych znajdziemy w zakładce Opcje>Laboratorium. Jedną z najbardziej użytecznych jest możliwość wyświetlania liczby nieodebranych wiadomości na ikonce karty w przeglądarce.

Reklama