Reklama

Czym jest telewizja hybrydowa?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie typową emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że HbbTV to multimedialny teletext kolejnej generacji” bez ograniczeń co do ilości kolorów, rozdzielczości grafiki i sposobu nawigacji po treści.
Jedną z zalet HbbTV jest integracja multimedialnych treści z przekazem telewizyjnym co umożliwia przygotowanie interaktywnych aplikacji telewizyjnych dostarczających alternatywne treści w trakcie transmisji telewizji na żywo. HbbTV nie konkuruje z platformami Smart TV, lecz w naturalny sposób je uzupełnia, szczególnie w zakresie udostępniania widzom interakcji.
Telewizja Interaktywna zrealizowana na bazie standardu HbbTV umożliwi powrót interakcji z telefonów komórkowych (wiadomością SMS Premium) do pilotów od telewizora.
Teletext (Telegazeta TVP, Telestrony TVN, Gazeta TV Polsat, TV 4 Gazeta, Telestrony TVN, 4fun.tv Text, Mediatext, Trwam-Text, iTekst, Canal+ Text, HBO Text) wraz z kolorowymi przyciskami w naturalny sposób wciąga widza w interakcję z telewizorem. Serwisy HbbTV powinny być tak zaprojektowane, by korzystanie z nich było łatwe i szybkie jak włączenie teletextu. Dlatego też nadawcom telewizyjnym sugeruje się, by w dalszej przyszłości zastąpić teletext („telegazetę”) aplikacją telewizyjną w HbbTV udającą  Teletext HD, Telegazetę HD, Supertext. Takie rozwiązanie niejako tchnie w teletext kolejną młodość i pozwoli na nowo zdefiniować interakcję w telewizorze.
HbbTV można odbierać na telewizorach oraz STB podłączonych do internetu, w których zainstalowane jest specjalne oprogramowanie umożliwiające odbiór serwisów HbbTV.
Informacja o dostępności serwisu HbbTV wysyłana jest do telewizora drogą satelitarną, kablową, naziemną – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Główna różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika HbbTV za pośrednictwem Internetu – dlatego też mówimy o tym „Telewizja Hybrydowa”.

003hbbtvtvpHbbTV

Telewizja hybrydowa to telewizja łącząca w odbiornikach telewizyjnych tradycyjne usługi linearne, czyli treści dosyłane przez nadawcę telewizyjnego, z usługami nielinearnymi dostępnymi przy użyciu Internetu. Dostępność usługi, polega na tym, że program telewizyjny jest nadawany drogą satelitarną, naziemną lub kablową, a usługi dodatkowe dostępne są z Internetu za pośrednictwem aplikacji telewizyjnych w standardzie HbbTV. Jednak o tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca stacji telewizyjnej, który może oferować wyłącznie własne serwisy lub podpisać umowy z firmami zewnętrznymi (np. sklepami internetowymi). Natomiast dostępność serwisu uzależniona jest od dostawcy usług telewizyjnych, który to powinien taką funkcję włączyć.

W celu skorzystania z usługi należy podłączyć telewizor typu Smart TV, Connected TV lub set-top-box z odpowiednim oprogramowaniem wspierający odbiór HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej. Informacja o dostępności serwisu telewizji hybrydowej, w zależności od sposobu korzystania z usługi telewizyjnej, wysyłana jest do telewizora drogą naziemną, satelitarną lub kablową – analogicznie jak ma to miejsce w przypadku teletextu. Różnica polega na tym, że dodatkowe multimedialne treści dosyłane są do odbiornika za pośrednictwem Internetu.

Telewizja hybrydowa umożliwia odbiorcy dostęp do szeregu interaktywnych usług, takich jak: VOD (usługi na żądania), Catch Up TV (dostęp do powtórek programów) czy możliwość korzystania z portali społecznościowych, serwisów wideo, zaawansowanego teletekstu z materiałami graficznymi i wideo, EPG z zapowiedziami programów, internetowych serwisów informacyjnych i meteorologicznych, serwisów sportowych (np. statystyki meczów na żywo), radia internetowego, sklepów internetowych, i tym podobnych usług[2]. Natomiast reklamodawcom telewizja hybrydowa daje możliwość pokazywania interaktywnych reklam. Jednak o tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca, który może oferować wyłącznie własne serwisy lub podpisać umowy z firmami zewnętrznymi (np. sklepami internetowymi).

Ciekawe

Znikamy z Internetu

Chcesz skasować swoje strony? Facebooka, NK, Google+ oraz Twittera? Ale nie wiesz jak zniknąć z Internetu?

002hbbtveskaNa jakich kanałach znajdziemy HbbTV?

Pierwsze testy telewizji HbbTV rozpoczął TVN w marcu 2012 roku, sama technologia po raz pierwszy na świecie pojawiła się w 2009 roku, jednak do tej pory nie zdobyła globalnej popularności. Finalnie TVN nie zdecydował się na wdrożenie HbbTV i jako pierwsza telewizja regularne nadawanie sygnału HbbTV i oferowanie usług w oparciu o telewizję hybrydową rozpoczęła TVP również w 2012 roku. Na wszystkich kanałach Telewizji Polskiej nadawanych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej można korzystać z HbbTV, ponadto swoje aplikacje ma także Eska TV, Polo TV, VOX TV i Fokus TV, Stopklatka TV, oczywiście również w ramach DVB-T. Baza jest więc dość skromna patrząc na liczbę kanałów dostępnych w Polsce.

20130625_180001TVP rozwija telewizję hybrydową

HbbTV najaktywniej rozwijane jest przez Telewizję Polską, w ramach usługi powstał specjalny HUB, na którym znajdziemy odnośniki do dodatkowych materiałów wideo, teatru telewizji, czasem też dodatkowych specjalnie utworzonych kanałów np. w czasie Beatyfikacji Jana Pawła II można było oglądać liczne programy poświęcone papieżowi. Dodatkowo latem trzy lata z rzędu uruchamiano TVP Żagle poświęcone żeglarstwu, jest też TVP Bieszczady promujące ten piękny region naszego kraju. Na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio oraz piłkarskie Euro 2016 we Francji, TVP zapowiada kolejne nowości w hybrydowej telewizji. Widzowie mają mieć dostęp między innymi do rozbudowanych statystyk. W ramach HbbTV TVP testuje także sygnał 4K, posiadacze takich telewizorów, mogą więc sprawdzić jak wyglądają transmisje w ultrawysokiej rozdzielczości.

002hbbtveskaHbbTV na innych kanałach

Oferta pozostałych nadawców nie jest tak rozbudowana, jak w przypadku TVP. W Eska TV można sprawdzić plotki ze świata muzyki, albo posłuchać stacji radiowych należących do grupy Eska. Zmodyfikowane wersje tej aplikacji dostępne są także na kanale Fokus TV dostępnym w DVB-T (cyfrowej telewizji naziemnej) oraz w Polo TV i VOX TV kanałach dostępnych FTA na satelicie HotBird. Także Stopklatka TV ruszyła w 2015 roku z usługą HbbTV, ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie znajdziemy tam jednak zbyt interesujących materiałów, poza aktualnościami ze świata filmów i rozbudowanym programem telewizyjnym dla stacji.

dekoder-TechniStar-K2-ISIOJak odbierać HbbTV?

Odbiór HbbTV jest możliwy poprzez telewizory i dekodery wspierające standard HbbTV. Należy do nich większość telewizorów z ostatnich czterech lat mających dostęp do sieci (będących Smart TV). Usługa powinna być włączona automatycznie, ale na telewizorach Samsung należy pobrać specjalną aplikację z Smart Hub i następnie uruchomić telewizję hybrydową. Poza odpowiednim sprzętem musimy mieć też dostęp do kanałów z HbbTV. Sygnał HbbTV nie jest dostarczany przez większość telewizji kablowych i satelitarnych. Musimy więc korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej do odbioru HbbTV z kanałów TVP, Eska TV, Stopklatka TV, a w przypadku Vox TV i Polo TV mieć podłączoną antenę satelitarną bezpośrednio do telewizora z tunerem DVB-S2 lub mieć niezależny dekoder wspierający HbbTV. Mimo utrudnionego i ograniczonego dostępu, TVP chwali się, że z hybrydowej telewizji korzysta już 1,8 miliona użytkowników. Oprócz tego nasz telewizor lub dekoder musi być podłączony do sieci. Dostęp do HbbTV zwykle możemy wyłączyć w ustawieniach.

ebadd539a6ba7aa2b99ed9a10e016a1607598901Warto spróbować HbbTV?

W ramach HbbTV na antenach TVP oprócz multimedialnego serwisu dostarczane są też reklamy w postaci grafiki nakładanej na standardowy kanał telewizyjny przez parę sekund z odesłaniem do dodatkowych treści. W ten sposób nadawca zyskał kolejny kanał sprzedaży treści reklamowych, co użytkowników raczej niespecjalnie ucieszy. W końcu podłączamy telewizor do sieci aby zyskać dodatkowe funkcje, a nie oglądać dodatkowe reklamy, zwłaszcza gdy są to wyskakujące grafiki. Ale HbbTV to także szansa na zaoferowanie przez nadawców dodatkowych usług, wprowadzenie serwisów wideo na życzenie tam gdzie są potrzebne, oraz szybkie informowanie widzów o ważnych wydarzeniach. Dzięki HbbTV w TVP nadawane są na przykład komunikaty z Centrum Zarządzania Kryzysowego. Hybrydowa telewizja rzeczywiście jest nowoczesnym następcą telegazety.

0001U3VFK1G9UK8H-C116-F4Przyszłość HbbTV w Polsce

Mimo sporych możliwości telewizja hybrydowa w Polsce nie cieszy się popularnością. Przede wszystkim na uruchomienie serwisu nie zdecydowały się największe stacje komercyjne. Dodatkowych usług nie oferuje TVN, Polsat i stacje powiązane z tymi nadawcami. HbbTV nie jest też dostępne w kablówkach i telewizji satelitarnej. Producentom telewizorów też bardziej zależy na promocji własnych rozwiązań Smart TV, niż telewizji hybrydowej. HbbTV rozwija się więc bardzo powoli i przede wszystkim przy udziale jednego gracza, jakim jest Telewizja Polska. Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. Jednocześnie dodatkowe usługi TVP w ramach HbbTV są bardzo ciekawe, a te przygotowywane na IO 2016 i Euro 2016 zapowiadają się bardzo obiecująco.

Źródło: Wikipedia
Reklama