Reklama

Smartfon jest naszpikowany cechami identyfikacyjnymi pozwalającymi rozpoznać użytkownika.

Oto niektóre z nich.

androidid Android ID

Po pierwszej konfiguracji każde urządzenie z Androidem generuje własne, niepowtarzalne oznaczenie, tak zwane Android ID. Nie jest ono zapisane w sprzęcie, tylko bazuje na oprogramowaniu, więc przy każdym resecie do ustawień fabrycznych jest generowane na nowo. Ten kod wyświetlają takie aplikacje, jak Android Device ID.

Co to znaczy?

Niektóre aplikacje podczas instalacji pytają o uprawnienie do odczytu Android ID. W ten sposób wszystkie nasze aktywności w aplikacji są powiązane z Android ID i w każdej chwili można je prześledzić.

Adres Bluetooth MAC

Przez Bluetooth można sparować nie tylko słuchawki albo zestawy głoś­no­mówiące. Ta technologia łączności radiowej na krótkich dystansach ma również niezmienne oznaczenie sieciowe pozwalające na bezbłędne zidentyfikowanie każdego telefonu.

Co to znaczy?

Przy włączonym Bluetooth otoczenie otrzymuje adres Bluetooth. Sieci handlowe w USA planują śledzenie drogi kupujących po sklepie przez Bluetooth, aby w ten sposób optymalizować ekspozycję. Ponieważ technologia Bluetooth ma zasięg tylko dziesięciu metrów, to śledzenie jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Ale: na podstawie adresu Bluetooth sklep mógłby nas zidentyfikować podczas następnej wizyty.

5 Reklamowy ID

Reklamowy numer ID również jest generowany podczas konfiguracji androidowego smartfona.

Co to znaczy?

Reklamowy ID pozwala stronom internetowym i aplikacjom rozpoznawać użytkowników bez poznawania ich konta Goo­gle albo Android ID. Również tutaj z ID powiązane są dane użytkownika, ale zagrożenie jest niewielkie. W każdej chwili możemy utworzyć nowe reklamowe ID.

gps GPS

GPS pozwala na określenie lokalizacji z dokładnością do kilku metrów. Jeśli GPS został wyłączony, lokalizacja odbywa się przez sieci Wi-Fi w okolicy z dokładnością nawet do jednego metra – w zależności od gęstości Wi-Fi. Zaletą Wi-Fi jest lokalizacja w budynkach. Jeśli nawet to nie jest możliwe, aplikacje wykorzystują łącze GSM. Każdy maszt telefonii komórkowej ujawnia swoją pozycję. Z reguły pozycjonowanie ma dokładność do 150 metrów.

Co to znaczy?

Jeśli aplikacja przez cały czas śledzi naszą lokalizację, to bez trudu potrafi stworzyć nasz profil ruchowy.

Ciekawe:

Ustawienia prywatności na Facebooku

Ustawienia prywatności na Facebooku

imei

IMEI

Każde urządzenie z kartą SIM identyfikuje się za pomocą 15-znakowego niezmiennego numeru IMEI (International Mobile Station Equipment Identity). Numer IMEI sprawdzimy, wpisując na telefonie kod *#06# albo odczytujemy go pod akumulatorem.

Co to znaczy?

Znajomość IMEI pozwala zawsze rozpoznać smartfon, bo ten numer jest na stałe przypisany do urządzenia. Wielu producentów oprogramowania łączy swoje aplikacje bezpośrednio z IMEI smartfona, utrudniając życie amatorom pirackich kopii aplikacji.

adresIP Adres IP

Łącząc się z internetem, smartfon otrzymuje adres IP. W gruncie rzeczy jest to nasz osobisty kod pocztowy w internecie.

Co to znaczy?

Przez IP można nas zlokalizować tylko w dużym przybliżeniu.

MAC-WI_FI Adres MAC modułu Wi-Fi

Jak w notebooku, również Wi-Fi w smartfonie ma własne oznaczenie – adres MAC.

Co to znaczy?

Adresu MAC modułu Wi-Fi smartfona także nie można zmienić. Nawet przy braku połączenia z Wi-Fi moduł wysyła oznaki życia, aby sprawdzić obecność sieci w otoczeniu (polling). Już sam polling zdradza kod MAC urządzenia, więc bardzo dobrze nadaje się do identyfikacji naszego sprzętu mobilnego.

Reklama