Tails dostępny w wersji 2.0

Tails to system operacyjny, którego twórcy skupiają się na możliwie jak najskuteczniejszym zagwarantowaniu użytkownikom anonimowości. Szczególnie dotyczy to tej ciemniejszej strony internetu.
Przy tworzeniu Tails 2.0 wykorzystano nowe wersje oprogramowania, na którym system bazuje. Dystrybucja powstała na podstawie Debiana 8, co pociąga za sobą szereg aktualizacji dostępnych pakietów.
Zaktualizowane zostały pakiety spoza oprogramowania dostarczanego z Gnomem: między innymi Libre Office do wersji 4.3, poprawki dodano także do bazującego na Thunderbirdzie klienta poczty Icedove.
Znacznie istotniejsza jest jednak w przypadku Tails przeglądarka: tę stanowi oczywiście Tor Browser w najnowszej wersji 5.5 opartej na Firefoksie 38 ESR. Oczywiście Tails automatycznie uruchamia węzeł Tora zaraz po uruchomieniu.
Tails 2.0 bazuje na Debianie 8, znajdziemy w nim również demona inicjalizacji systemd, Ponadto dodano obsługę HiDPI, a więc Retiny. Z kompletną listą zmian w nowej wersji Tails można zapoznać się na blogu deweloperskim tego systemu.
Chwilowo uruchomienie środowiska graficznego w trybie upodabniającym je do Windowsa jest niemożliwa. Funkcja Camouflage ma jednak wkrótce powrócić, być może w nowej wersji upodobniającej Tails do Windowsa 10.
Możliwe jest sklonowanie uruchomionej dystrybucji na pendrive’a i korzystanie z niej na dowolnym komputerze po wczytaniu systemu z urządzenia. W związku z dużą liczbą fundamentalnych zmian „pod maską” nie ma możliwości zaktualizowania systemu z poprzednich wersji. Czysty obraz, wraz z podpisem i sumą kontrolną, można pobrać ze strony internetowej Tails .

Więcej o Tails.