telemarketing
Reklama

Aktualizacja.

Zgodnie z przepisami RODO telemarketerzy mogą dzwonić do ludzi tylko w bardzo konkretnych przypadkach. To nie przeszkadza im nękać wszystkich, jak popadnie.

Samodzielna walka z natrętami jest z góry skazana na porażkę. Możemy co najwyżej blokować połączenia z nieznanych numerów. Można sięgnąć po aplikacje, które od razu podpowiedzą, czy dany numer jest nie jest wykorzystywany przez oszustów bądź telemarketerów. Co więcej, mogą nawet automatycznie blokować tego typu połączenia.

Takie trochę domorosłe sposoby, ale działają.

Tylko niestety później trzeba ręcznie zablokować dzwoniący numer. Ale jest trochę ubawu przy rozmowach.

  • Metoda na “to pomyłka” – i załatwione.
  • Metoda na “nie zgadzam się na nagrywanie rozmowy” – Oni już przestali pytać o pozwolenie, po prostu informują. To nie znaczy, że musisz od razu wyrażać zgodę. I to oni mają związane ręce.
  • No i moje ulubione, brat mi kiedyś podpowiedział. Metoda na “bank” -kiedy chcą Ci wcisnąć kredyt na wakacje albo jakieś inne niezbędne rzeczy.
    Pytam się: Ile potrzebujecie? Efekt murowany.

Trochę faktów.

Zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO), telemarketerzy muszą spełnić szereg przepisów, aby móc dzwonić z ofertami sprzedaży lub zaproszeniami na wydarzenia.

  • Po pierwsze – reklamujący powinien pozyskać numer zgodnie z przepisami i otrzymać zgodę właściciela na przechowywanie oraz przetwarzanie swojego numeru w celach marketingowych.
  • Po drugie – telemarketer powinien każdorazowo, na początku rozmowy, poinformować o tym, że dzwoni z ofertą marketingową i otrzymać zgodę na jej przedstawienie.
  • Po trzecie – telemarketer musi poinformować, na życzenie rozmówcy, o tym, kto jest administratorem danych.

Wygenerowane numery?

Warto zacząć rozmowę od pytania o to, kto jest administratorem moich danych. Wystarczy, że poprosi się o adres firmy i stwierdzenie że nikt nie poinformował nas o dodaniu do bazy danych.

Telemarketerzy otrzymali prawdopodobne nowe polecenie: mówienia, że numer, pod który się dodzwonili, został losowo wygenerowany przez komputer.

Co zrobić?

Należy powiedzieć, że system generowania numerów jest niezgodny z prawem i poprosić o podanie nazwy i adresu firmy. Oraz poinformować telemarketera o tym, że firma będzie zgłoszona do UKE i UOKiK. Rozmowa raczej się zakończy.

Ciekawe:

Metaverse – Internet 3.0

Pamiętacie film “Player One” Stevena Spielberga? Nadchodzi ten czas wirtualny. Dzieciaki będą gniły przed wirtualną rzeczywistością.

Pomocne programy

Hiya: ID spamerów i telemarketerów – sam używam.

Najbardziej znaną na rynku aplikacją umożliwiającą blokowanie niechcianych połączeń jest Hiya: ID. Zgodnie z informacjami producenta, program pozwala na sprawdzenie ID każdego dzwoniącego. W ten sposób użytkownik może odbierać telefony tylko od tych osób, z którymi chce rozmawiać, nawet jeśli nie ma ich na swojej liście kontaktów.

Najważniejszą funkcją aplikacji jest jednak blokada połączeń. Hiya posiada czarną listę numerów botów i spamerów, która możliwia blokowanie telemarketerów i oszustów. Użytkownik po zainstalowaniu aplikacji może od razu przekierowywać ich do swojej poczty głosowej.

Poza wbudowaną listą istnieje też kontrola prywatności pozwalająca stworzyć własną czarną listę niechcianych numerów. Na tym jednak nie koniec, bowiem automatyczne ostrzeżenia w aplikacji Hiya informują użytkownika czy przychodzące połączenia pochodzą od spamerów. Poprzez zgłaszanie fałszywych numerów aplikacja może ostrzegać jej pozostałych użytkowników.

Do pobrania na Android i na Apple.

Truecaller do identyfikacji numerów

Truecaller, służący do identyfikacji dzwoniących do nas numerów. Ta aplikacja kładzie szczególny nacisk na rozpoznawanie i ostrzeganie swoich użytkowników przed numerami należącymi do spamerów czy oszustów. Przed jej zainstalowaniem należy jednak zastanowić się, czy nie mamy nic przeciwko udostępnieniu jej swojej własnej bazy kontaktów, co jest przez nią wymagane.
Poprzez zbudowanie ogromnej bazy kontaktów zebranych od użytkowników programu Truecaller może on zapewnić im trafne ocenianie numerów i ostrzeganie przez natrętami. Twórcy aplikacji zapewniają, że pozyskane dane są wykorzystywane przede wszystkim do identyfikacji newralgicznych kontaktów. Inni użytkownicy Truecallera nie mają jednak możliwości uzyskania dostępu do pełnych informacji na temat danego kontaktu inaczej niż poprzez wysłanie prośby do nas prośby o jego udostępnienie.

Do pobrania na Androida i na Apple.

Reklama