Uważaj na “darmowe” SMS-y z życzeniami.

Naciągacze nie próżnują i szukają nowych sposobów na łatwy zarobek: teraz wysyłają SMS-y, w których znajdują się niby niepozorne życzenia wielkanocne.

Obecnie naciągacze zaczęli wykorzystywać strach ludzi przed włączeniem usług SMS Premium Rate i naliczaniem im za nie bardzo wysokich opłat. Wykorzystują to, że już wiele osób słyszało o naciągaczach i tym, że chwila nieuwagi i zwłoka w reakcji może ich kosztować dość sporo, bo przecież ludzie potracili setki, a nawet tysiące złotych, gdy aktywowali przez nieuwagę usługi wysyłania zbędnych im wiadomości tekstowych.

Metoda działania

W treści pierwszego smsa wysyłano do niej życzenia: “Życzenia wielkanocne”.
Druga wiadomość była już mniej przyjemna, bo z informacją o rzekomej podwyższonej opłacie jaką poniosła kobieta za odbiór takiej wiadomości. Miało to być 5 złotych. Dodatkowo w treści był także odnośnik do regulaminu usługi.
Jak się jednak okazało, żadna kwota nie została naliczona, a tylko dzięki swojej czujności pani Magdalena nie poniosła większych strat finansowych.
Na stronie z regulaminem był bowiem zamieszczony komunikat, który mówił o tym, że aby zrezygnować z usługi należy wysłać SMS-a o treści “STOP” pod wskazany numer telefonu.

I tu kryje się pułapka! Odesłanie treści STOP jest przyczynkiem do aktywacji usług Premium Rate! Dopiero wtedy zaczną się problemy! Jak zwykle prosimy naszych czytelników, by poinformowali o takim systemie naciągania ludzi swoich znajomych, rodziny i sąsiadów, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, które nie zawsze zdają sobie sprawę z perfidii naciągaczy!

Co zrobić?

Skontaktować się z operatorem swojej sieci komórkowej. I zablokować SMS-y o podwyższonej płatności tzw. Premium Rate.
Paradoksalnie bowiem dopiero wysłanie takiej wiadomości uruchamia usługę. Wówczas takich SMS-ów może przychodzić więcej, za które będą jednak już naliczane opłaty. W niektórych przypadkach mogą wynieść nawet 3 tys. złotych.
Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że otrzymuje sporo zgłoszeń na temat podobnych przypadków. Telefon do operatora sieci komórkowej to jednak nie jedyne rozwiązanie.
W przypadku kiedy otrzymamy podejrzanie wysoki rachunek warto również to zgłosić organom ścigania. Proceder może być zakwalifikowany jako próba oszustwa bądź wyłudzenia.