Reklama

Przesyłanie plików z Androida na komputer z Windows.

Bezprzewodowe połączenie smartfona i komputera.

Jak przesyłać z Androida na komputer albo laptop z Windows? Wielu użytkowników odpowie: “przecież to proste, wystarczy podłączyć smartfon kablem USB do komputera”. Zgadza się, to prawidłowa odpowiedź, a jak to zrobić bez kabla? W większości gospodarstw domowych urządzenia zdolne do korzystania z internetu są podłączone do globalnej sieci za pośrednictwem domowej sieci WiFi. Nie da się ukryć, że bezprzewodowy transfer danych jest znacznie wygodniejszy od połączeń kablowych, a bezprzewodowe połączenie smartfona czy tabletu z komputerem to żaden problem. Czy możliwe jest zastosowanie tej samej domowej sieci WiFi do przesyłania plików pomiędzy komputerem a urządzeniem mobilnym z Androidem? Oczywiście że tak. Na dodatek to nie jest jedyna metoda na bezprzewodowy przesył danych z i do telefonu. W jaki sposób można zatem przesyłać bezprzewodowo pliki ze smartfonu na komputer i vice versa? Nasz poradnik zawiera zestaw użytecznych odpowiedzi na to pytanie.
Każdy współczesny komputer, jak też i smartfon, wyposażone są w interfejs bezprzewodowy. Skoro tak, to czemu by nie połączyć obu tych urządzeń ze sobą w celu przesyłu danych pomiędzy nimi? Sposobów na przesył danych pomiędzy smartfonem a pecetem bez konieczności łączenia tych urządzeń jakimkolwiek okablowaniem jest całkiem sporo. Można do tego celu wykorzystać istniejącą domową sieć WiFi, można też użyć połączeń bezpośrednich realizowanych za pomocą technologii Bluetooth, czy skorzystać z możliwości oferowanych przez połączenia bezpośrednie za pośrednictwem WiFi Direct. Poniżej wskazówki prezentujące kilka sposobów na bezprzewodowy transfer danych pomiędzy komputerem, a smartfonem z systemem Android (choć nie tylko – nasz poradnik przygotowaliśmy w oparciu o poniżej wymieniony sprzęt, ale np. w przypadku technologii Bluetooth tak naprawdę platforma systemowa nie ma znaczenia – interfejs Bluetooth jest wbudowany praktycznie w każdy współczesny telefon, niezależnie od tego pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego ten pracuje).

Przesyłanie plików przez Bluetooth

Zaczynamy. Na początek interfejs tyleż niedoceniany, co wszechobecny we współczesnej elektronice mobilnej i domowej każdego praktycznie kalibru: Bluetooth. Pierwsza ukończona specyfikacja standardu została opublikowana w 1999 roku, od tej pory “sinozęby” interfejs rozpanoszył się na cały świat, stanowiąc integralny składnik niemal każdego urządzenia zdolnego do komunikacji sieciowej. Zaletą stosowania Bluetooth jest właśnie jego popularność oraz w miarę prosta obsługa (dlaczego, “w miarę” o tym za chwilę). Jeżeli posiadasz stosunkowo nowy laptop, to jest pewne, że jest on wyposażony w interfejs Bluetooth. W komputerach stacjonarnych popularność Bluetooth jest znacznie mniejsza i bardzo możliwe, że chcąc wykorzystać ten interfejs, będziesz musiał dokupić podłączanego do gniazda USB “dongla” Bluetooth. Nie jest to duży wydatek – adaptery Bluetooth można kupić już za ok. 10 zł, ale warto w takim przypadku zadbać o urządzenie zgodne przynajmniej z Bluetooth 2.0 (teoretyczny transfer danych na poziomie ok. 2,1 Mbit/s). Od strony smartfonu problem dostępności opisywanego interfejsu nie istnieje. Trudno znaleźć dziś smartfon, który byłby pozbawiony interfejsu Bluetooth.
Wadą Bluetooth jest niewielki zasięg połączenia (teoretycznie do 10 metrów w najpopularniejszej dziś klasie mocy urządzeń wyposażonych w ten interfejs), stosunkowo niska prędkość przesyłu (niższa niż w przypadku połączenia WiFi) oraz trudny do przewidzenia czas nawiązania połączenia pomiędzy łączonymi (w przypadku Bluetooth bardziej odpowiednie jest pojęcie: parowanymi) urządzeniami (jest to związane z opartymi na losowości algorytmami poszukiwania kanału, na dodatek różnymi dla urządzenia nadrzędnego – sterującego transmisją i połączeniem – oraz podrzędnego – przesyłającego dane).
Niemniej przesyłanie danych bezprzewodowo pomiędzy smartfonem a pecetem za pomocą interfejsu Bluetooth jest jak najbardziej możliwe i jeżeli dysponujesz tym interfejsem na łączonych urządzeniach oraz jesteś w stanie pogodzić się z nie najwyższym transferem danych, postępuj według następujących wskazówek.
Pierwsze, co musisz zrobić to sparować smartfon z komputerem. W tym celu najpierw musisz upewnić się, czy interfejs Bluetooth jest w ogóle włączony na obu łączonych urządzeniach oraz czy urządzenia ustawione są w tryb wykrywania.

Upewnij się, że interfejs Bluetooth jest włączony w telefonie (przy okazji zalecenie – używaj interfejsu Bluetooth tylko, gdy faktycznie zamierzasz z niego korzystać. Pozostawianie stale aktywnego tego interfejsu to zbędny drenaż energii z akumulatora w smartfonie). W systemie Android interfejs Bluetooth można aktywować bezpośrednio na ekranie Ustawienia, a w przypadku wielu smartfonów odpowiedni włącznik jest dostępny również z poziomu ekranu powiadomień systemowych (Foto 1).

 

Również na pececie upewnij się, że interfejs Bluetooth jest włączony, następnie z Panelu sterowania wybierz funkcję dodawania urządzenia. Jeżeli interfejs Bluetooth jest na obu urządzeniach aktywny i działa w trybie wykrywania po chwili w oknie Dodawanie urządzenia powinieneś zobaczyć ikonę reprezentującą smartfon z włączonym Bluetooth. Zaznacz ją kliknięciem i wybierz Dalej (Foto2).

Kolejny etap to właściwe parowanie urządzeń. Na ekranie komputera wyświetlony zostanie unikatowy kod parowania, sprawdź, czy na smartfonie również jest wyświetlany identyczny kod. Jeżeli tak, wybierz na ekranie smartfonu polecenie Paruj (lub Połącz), a na pececie pozostaw zaznaczoną opcję Tak i kliknij Dalej (Foto 3).

Rozpocznie się instalowanie sterowników dla wszystkich funkcji smartfonu obsługiwanych przez Bluetooth (foto 4).

Gdy instalacja sterowników się zakończy (całość odbywa się automatycznie). Kliknij Zamknij.

Teraz otwórz standardowe okno Eksploratora Komputer (lub Ten Komputer), spośród dostępnych ikon (dysków, napędów optycznych itp.) w grupie Inne powinieneś zobaczyć ikonę reprezentującą połączony już z pecetem smartfon (Foto 5).

Dwukrotne kliknięcie tej ikony daje dostęp do zasobów smartfonu tak jakby jego pamięć była kolejnym dyskiem w komputerze. Możesz standardowo przenosić i kopiować pliki pomiędzy smartfonem a pecetem. Pamiętaj o rozłączeniu urządzeń po zakończeniu kopiowania i wyłączeniu niepotrzebnego już interfejsu Bluetooth w telefonie.

Ciekawe

Reklama