Reklama

Wkrótce Photoshop będzie częściowo darmowy.

Firma Adobe testuje już bezpłatną, webową wersję swojego programu.
Photoshop to potężne narzędzie, dla ludzi którzy zajmują się obróbką graficzną. Które wymaga nauki, ale pozwala na osiągnięcie niewiarygodnych efektów. Ale jest drogi. Bardzo. Ale to się zmienia, przynajmniej częściowo.

Firma Adobe rozpoczęła testy darmowej, webowej wersji Photoshopa. Na razie odbywają się one tylko w Kanadzie, ale celem jest udostępnienie programu wszystkim użytkownikom. Wystarczy tylko konto Adobe, aby móc korzystać z przeglądarkowej wersji narzędzia.

Adobe określa darmową, webową wersję Photoshopa jako program typu freemium. To oznacza, że trzeba liczyć się z ograniczeniami w porównaniu do płatnej wersji. Z informacji wynika, że bez opłat dostępne będą najważniejsze, podstawowe funkcje edytora.
Bardziej zaawansowane narzędzia mają być dostępne w wersji webowej za dodatkową opłatą.
Podobnie jak w obecnej wersji Photoshop w sieci ta wersja „freemium” będzie działać za pośrednictwem przeglądarki internetowej i wymaga konta Adobe.

Photoshop „freemium” ma zaletę
Jest (częściowo) bezpłatny. Biorąc pod uwagę, że wszystkie obecne wersje wymagają niesamowicie wygórowaną cenę, powinno to być dużym impulsem dla wszystkich użytkowników, którzy chcą naprawdę zagłębić się w oprogramowanie, ale nie są pewni, czy chcą płacić abonament.

Przedstawicielka Adobe  Maria Yap, przyznała, że celem firmy jest sprawienie, aby Photoshop stał się łatwiej dostępny dla użytkowników, którzy chcą wypróbować możliwości narzędzia.

Oczywiście jest haczyk. Jest to rozliczane przez Adobe jako „freemium”, a nie za darmo. Oznacza to, że niektóre funkcje nadal będą płatne, aby firma Adobe mogła w końcu zachęcić użytkowników do subskrypcji Photoshop CC. Nowa wersja programu Photoshop w sieci Web będzie działać w przeglądarkach Chrome, raczej nie zadziała to na urządzeniach mobilnych.

Ciekawe:

Tails –  Poradnik jak używać

Tails – system do anonimowego surfowania. Poradnik Kilka słów zanim zaczniemy. Tails (od The Amnesic Incognito Live System) jest dystrybucją Linuksa opartą na Debianie. Na tle innych systemów operacyjnych wyróżnia się tym, że oferuje...

Darmowe wersje Photoshopa

Dostępnych jest kilka bezpłatnych wersji programu Photoshop, ale żadna z pełnym zestawem funkcji. Photoshop w sieci Web jest obecnie narzędziem do współpracy, ale jest rozszerzany o „podstawowe funkcje programu Photoshop, a Photoshop Express umożliwia użytkownikom urządzeń mobilnych w systemach Android i iOS ulepszanie, przycinanie i udostępnianie zdjęć. Jeśli chodzi o aplikacje mobilne, jest to dobra opcja, ale nie jest tak wydajna jak Photoshop CC.

Photoshop Elements to przeznaczona dla konsumentów wersja programu Photoshop firmy Adobe. Chociaż Photoshop CC nie ogranicza się do profesjonalistów, czasami oferuje więcej niż potrzeby przeciętnego użytkownika. Photoshop Elements nadal umożliwia użytkownikom posiadanie potężnego narzędzia do edycji zdjęć bez płacenia za funkcje, których mogą nie potrzebować. Dodatkowo, w przeciwieństwie do Photoshopa CC, Photoshop Elements jest zakupem jednorazowym

Adobe na razie nie podało żadnych dat, kiedy darmowy Photoshop mógłby zostać udostępniony w innych krajach, ale docelowo taki właśnie jest plan.

Usługa dostępna na razie tylko w Kanadzie lub przez VPN.

Reklama