Optymalizacja win11
Reklama

Część 1.

Windows 11, aby był szybszy i poprawiła się wydajność

Wielu użytkowników, zwłaszcza tych, którzy zainstalowali system Windows 11 na starszych urządzeniach, może mieć problemy z wydajnością, w tym opóźnień i zawieszeń. Windows 11, to również szereg nowych ustawień, funkcji i kruczków w menu, o których warto wiedzieć. Zwłaszcza kiedy dotyczą bezpośrednio wydajności.
Windows 11 ma wiele opcji, które można dostosować, aby uzyskać lepszą wydajność i szybkość na komputerze.

1. Wyłącz efekty wizualne

Windows automatycznie decyduje o ustawieniach wydajności, takich jak efekty wizualne, użycie pamięci, planowanie procesora itp. Możesz ręcznie skonfigurować system, aby bardziej skoncentrować się na wydajności, wykonując poniższe czynności.

  • Otwórz Menu Start
  • Wpisz w pole wyszukiwania:  “zaawansowane ustawienia systemu“.

Tutaj kliknij Ustawienia. Pojawi się okno Opcje wydajności. Jak na foto poniżej.

Tutaj mamy pełną dowolność. Zależy od sprzętu jakim dysponujemy.
Odhaczamy to co jest nam nie potrzebne.
W moim wypadku mam dosyć mocny zestaw, ale i tak zrezygnowałem z wodotrysków.

2. Wybierz Plan Zasilania

Plan zasilania to połączenie ustawień systemowych i sprzętowych do zarządzania zużyciem energii przez urządzenie. Natywnie jest ustawiony na tryb zrównoważony. Ale  chcesz uzyskać maksymalną wydajność, możesz przejść do trybu wysokiej wydajności w następujący sposób.

  • Otwórz Menu Start
  • Wpisz w pole wyszukiwania:  “wybierz plan zasilania“.


Otworzy się nam panel zasilania.

Kliknij na “Utwórz plan zasilania” na pasku bocznym i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby dodać go ręcznie. Oczywiście wybieramy odpowiedni dla siebie.

3. Wyłącz aplikacje startowe

Im więcej aplikacji zainstalujesz na swoim komputerze, tym dłużej trwa uruchomienie systemu Windows. Do tego sam Windows domyślnie startuje ze swoimi niepotrzebnymi czasami aplikacjami.
Możesz uniemożliwić automatyczne uruchamianie aplikacji podczas startu systemu aby skrócić czas uruchamiania, wykonując poniższe czynności.

Otwórz menu z ikoną Windows na pasku, następnie  ▶ Ustawienia (ikona zębatki).

Wybierz ▶ aplikacje z paska bocznego. ▶ Autostart

Na następnej stronie wyłączasz przełączniki dla aplikacji, których nie chcesz uruchamiać automatycznie.

4. Wyłącz programy startowe

Menedżer zadań umożliwia przeglądanie programów startowych, ich wpływ na czas uruchamiania komputera oraz umożliwia włączanie i wyłączanie programów startowych. Jak wyłączyć programy startowe za pomocą menedżera zadań w systemie Windows 11:

Wciśnij: Ctrl + Shift + Esc aby otworzyć Menedżera zadań. Lub lewym przyciskiem myszy naciśnij logo Windowsa. I znajdź na liście Menedżera zadań

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy na dany program i wybierz “Wyłącz“.

Ciesz się szybszym systemem Windows 11

To było kilka praktycznych sposobów na przyspieszenie systemu Windows 11 i poprawę jego wydajności. Mam nadzieję, że Twój komputer działa teraz szybciej niż wcześniej.
Poniżej jest link do następnej porcji porad związanych z Windows 11.

Reklama