Reklama

Odchudzenie Windows 10

Wskazówki pokażą, jak wyczyścić twardy dysk ze zbędnych aplikacji, jak pozbyć się uciążliwego ekranu blokady.
Ze wskazówkami pozbędziemy się także ukrytych, niepotrzebnych danych-śmieci i aplikacji pracujących w tle.

1. Deinstalacja zbędnego oprogramowania

Windows 10 ma wiele preinstalowanych programów i aplikacji. Niepotrzebne skasujemy w menu Start. Tam klikamy na Wszystkie Aplikacje, prawym przyciskiem myszy klikamy na program i na Odinstaluj. Jeśli chcemy wiedzieć, ile miejsca zajmują aplikacje i programy, klikamy w menu Start na Ustawienia, System, Aplikacje i funkcje i wybieramy Sortuj wg rozmiarów. Chcąc odinstalować daną pozycję, klikamy na nią na liście, a potem na Odinstaluj.

Kasowanie aplikacji standardowych

1W przypadku aplikacji Microsoftu przycisk deinstalacji jest nieaktywny, ale stosując poniższe wskazówki i tak je usuniemy: w menu Start wpisujemy powershell i naciskamy Enter.

Aby usunąć na przykład aplikację Zdjęcia wpisujemy Get-AppxPackage *photo* | Remove-AppxPackage i naciskamy Enter.

Przed *photo* oraz po pionowej kresce musi znajdować się spacja.

Kres­kę uzyskamy, naciskając Shift + \ . Oprócz *photo* możemy skasować także następujące aplikacje:

  • *camera*: Aparat,
  • *zune*: Muzyka Groove,
  • *communi*: Poczta,
  • *people*: Kontakty,
  • * soundrec*: rejestrator głosu,
  • *3d*: 3D Builder,
  • * phone*: aplikacja “pomocnik telefonu”,
  • * solit*: Microsoft Solitaire,
  • * bing*: usuwa aplikacje Pogoda, Sport, Finanse i Wiadomości.

2. Usuwanie skrótów reklamowych

Jeśli po porządkach w oprogramowaniu na pulpicie wciąż są zbędne skróty, to wskazujemy je myszą. Jeśli tak jak na ilustracji pojawia się wtedy adres internetowy rozpoczynający się od http, to nie chodzi o oprogramowanie, ale o łącze, które możemy łatwo skasować. Klikamy na skrót, naciskamy Shift+Delete i wybieramy Tak.

3. Dezaktywacja IE oraz Media Playera

3Microsoft w Windows 10 wprawdzie oficjalnie zastąpił Internet Explorera nową przeglądarką Edge, ale IE, choć ukryty, to wciąż jest obecny w systemie. Kiedy w menu Start wpiszemy literę I, pokaże się weteran wśród przeglądarek. Chcąc pozbyć się Internet Explorera, naciskamy Start+X. Klikamy na Programy i funkcje i na Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. W nowym oknie usuwamy zaznaczenie z Internet Explorer 11 i zatwierdzamy przez Tak. W ten sam sposób możemy wyeliminować z systemu również Windows Media Playera (pod pozycją Funkcje multimedialne). Po kliknięciu na OK wybrane programy będą nieaktywne.

4. Eliminacja reklam aplikacji

4Windows 10 w menu Start wyświetla reklamy. Skończmy z tym! Klikamy na reklamę prawym przyciskiem myszy, wybieramy Wyłącz wszystkie sugestie i przełącznik Czasami pokazuj sugestie w menu Start ustawiamy na Wyłączone. Jeśli akurat nie widać żadnej reklamy, do ustawień dotrzemy przez Start+I, Personalizacja, Start.

5. Zmniejszanie menu Start

windowsJeżeli wolimy menu Start bez kafelków jak w Windows 7, klikamy na ikonę Windows, prawym przyciskiem myszy na kafelek i na Odepnij od ekranu startowego. Po usunięciu wszystkich kafelków wskazujemy myszą na prawy skraj menu i przy wciśniętym przycisku przeciągamy je w lewo. Klasyczne menu Start jest gotowe.

Podobne

Jak ominąć zabezpieczenia TPM Windows 11

Omijamy zabezpieczenia TPM Windows 11? Na wstępie co to jest TPM i Secure Boot potrzebne przy instalacji Windows 11. Moduł TPM (Trusted Platform Module) jest używany w celu zwiększenia bezpieczeństwa komputera. Dokładny opis...

7. Ukrywanie pola wyszukiwania

7_1Olbrzymie pole wyszukiwania obok ikony Start nie jest konieczne. Aby je ukryć, klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce paska zadań, potem na Wyszukaj i na Ukryty. Aby w przyszłości uruchomić wyszukiwanie, otwieramy menu Start jak dotychczas i wpisujemy zadanie wyszukiwania.

6. Kasowanie danych-śmieci

6_1Windows 10 ma nową funkcję do kasowania danych-śmieci. Aby ją uruchomić, naciskamy Start+I, klikamy na System, Pamięć i wybieramy dysk C:. W nowym oknie Windows poinformuje między innymi, ile pamięci zajmują aplikacje, gry i filmy, a rzeczy zbędne można odinstalować lub skasować. Aby usunąć dane-śmieci, klikamy na Pliki tymczasowe, Usuń pliki tymczasowe i na Tak, na pewno. Kto niedawno wykonał uaktualnienie systemu do Windows 10 i nie chce powrócić do starej wersji systemu, kasując stare instalacje Windows, może odzyskać kilka gigabajtów pamięci. W tym celu klikamy na Poprzednie instalacje systemu Windows i na Usuń.

8. Ekran blokady!

logon_scrnTak wyeliminujemy uciążliwy ekran blokady: naciskamy Start+R. Wpisujemy regedit i klikamy na OK i Tak. Potem klikamy podwójnie na HKEY_ LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Policies i Microsoft. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Windows, Nowy i Klucz. Teraz wpisujemy PERSONALIZATION. Po naciśnięciu klawisza Enter klikamy prawym przyciskiem myszy na PERSONALIZATION. Wybieramy Nowy i Wartość DWORD (32-bitowa). Wpisujemy NoLockScreen i dwukrotnie naciskamy Enter. Wpisujemy wartość 1 i klikamy na OK. Gotowe.

9. Pożeracze energii

9Niektóre aplikacje nieprzerwanie pracują w tle, spowalniając Windows i niepotrzebnie zużywając energię. Ich przegląd znajdziemy w Ustawienia pod Prywatność i Aplikacje w tle. We wszystkich aplikacjach, które niekoniecznie muszą wciąż pracować w tle, ustawiamy przełącznik w pozycji Wyłączone.

10. Zmniejszamy Windows10

CMDDzięki ukrytej funkcji Compact OS Windows 10 można zmniejszyć o kilka gigabajtów bez strat wydajności. To bardzo przydatna funkcja na wszystkich urządzeniach o niewielkiej pamięci. Tak to zrobić: naciskamy Start+X. Teraz klikamy na Wiersz polecenia (administrator) i na Tak. W nowym oknie wpisujemy Compact/ CompactOS:always bez spacji i naciskamy Enter. Kiedy pojawi się komunikat o zakończeniu kompresji, proces jest wykonany. Poleceniem Compact/CompactOS:never możemy przywrócić poprzedni stan.

Więcej porad z Windows 10

Reklama