Reklama

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel: mPrawo Jazdy.

Od 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Wtedy też w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy czyli prawo jazdy w telefonie, które pozwoli poruszać się  pojazdami bez dokumentu w tradycyjnej formie. Potrzebna będzie aplikacja mObywatel. Osoby, które nie korzystają jeszcze z mObywatela, zachęcane są przez rząd, by aplikację pobrać już teraz.

  • mObywatel moduły aplikacji:

  • mTożsamość, czyli dane z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, a w aplikacji znajdują się wszystkie informacje, które znajdują się w dowodzie, nawet zdjęcie. Dzięki niej możesz okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Gdzie? Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie.
  •  mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli  komunikat z przypomnieniem.
  • mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny ( w przysłości)
  • mLegitymacja Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień. To ważne! Ten mDokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.
  • mLegitymacja studencka działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona potwierdzisz, że jesteś studentem, skorzystasz z ulg i zwolnień. Możesz również potwierdzić swoje dane użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. Uprawniony użytkownik potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i zobaczy Twoje zdjęcie z dokumentu w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji studenckiej.
  • Polak za granicą Znajdują się tu opisy sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania.
  • eRecepta. Dzięki niej możesz pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez Twojego lekarza. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa możesz również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo.
  • mWeryfikator  to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej w prosty sposób potwierdzisz dane osoby korzystającej z aplikacji mObywatel.

Tożsamość można potwierdzać, korzystając nie tylko z profilu zaufanego, ale także z jednego z ponad 200 banków – ich liczba stale rosła w ostatnim czasie.
Wprowadzona została możliwość odblokowywania aplikacji za pomocą biometrycznego skanu twarzy 3D (w telefonach z systemem Android, na telefonach z system iOS – ta funkcja była już wcześniej dostępna).

Do pobrania: mObywatel

Reklama