mObywatel 2.0
Reklama

Nie musisz już nosić w portfelu wszystkich dokumentów…

mObywatel 2.0 – zmiany na lepsze i dodatkowe funkcje
Nie musisz się martwić o wszystkie dokumenty w portfelu, ponieważ pozwala ona na przechowywanie najważniejszych informacji w smartfonie.

Co to jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel pozwala na potwierdzenie swoich danych za pomocą smartfona.

Korzystamy z niej podczas:

 • kontroli drogowej, komunikacyjnej,
 • oddawania głosów wyborczych,
 • zakładania kart podarunkowych,
 • we wszystkich publicznych miejscach usługowych.

Kiedy nie można skorzystać z aplikacji mObywatel

Nie możesz z niej skorzystać tylko w sytuacji, kiedy prawo jasno określa, że musisz okazać swój dowód osobisty, czyli np. w banku czy na lotnisku.

Jeśli Twój dowód osobisty został zagubiony i zastrzeżony, nie możesz używać aplikacji mObywatel w celu okazania tego dokumentu.

Program mObywatel jest cały czas rozwijany, czego efektem są dodatkowe funkcje oraz możliwości, które znacznie zwiększą użyteczność usługi.

Najważniejszą zmianą będzie zrównanie prawne dokumentów cyfrowych z tymi w formie tradycyjnej.
Oznacza to, że cyfrowy dowód osobisty będzie traktowany dokładnie tak samo, jak jego analogowa, papierowa forma. Projekt ustawy ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2022 roku.

mObywatel 2.0 doczekał się sporych zmian:

 • strona mObywatel 2.0 – platforma będzie dostępna w formie aplikacji mobilnej (jak dotychczas) oraz z poziomu przeglądarki internetowej
 • jedna skrzynka pocztowa – wszystkie wiadomości z urzędów będą dostępne w jednym miejscu (ZUS, Urząd Skarbowy i inne)
 • powiadomienia – otrzymywanie powiadomień o zwrocie podatku, dofinansowaniach z gminy, przyjęciu dziecka do przedszkola, czy zbliżającym się terminie ważności dokumentów (dowód osobisty czy paszport)
 • e-Pełnomocnictwa – możliwość udzielania pełnomocnictw innej osobie i załatwianie spraw w urzędach i przez e-usługi jako pełnomocnik.Zweryfikowanie e-pełnomocnictwa za pomocą kodu QR
 • e-Płatności – zintegrowany system płatności np. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe dokumenty – bez prowizji, natychmiastowa realizacja wpłat i kalendarz płatności. e-Płatność pozwoli zapłacić m.in. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe sprawy. Nie zapłacimy przy tym prowizji.
 • Prawo jazdy – wystawienie elektronicznego prawa jazdy w 0,3 sekundy od wprowadzenia informacji o zdanym egzaminie.

mObywatel będzie też bardzo pomocny do załatwiania spraw urzędowych, na przykład związanych z założeniem firmy.
W tym celu mObywatel 2.0 korzysta z danych:

 • CEIDG
 • KRS
 • Rejestr Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Rejestr Komorników i Notariuszy.

Ciekawe:

Anonimowe przeglądanie stron

TOR - To nie takie trudne. Podczas surfowania w internecie można zapewnić sobie wysoki poziom anonimowości. Zaczynamy od TOR Browser, na początek. Niedługo będzie jak zainstalować Tails. TOR to program, który zapewnia anonimowość podczas...

Jak założyć konto mObywatel?

Aby aktywować konto mObywatel, najpierw musisz mieć Profil Zaufany.
Jeśli masz już Profil Zaufany, należy:

 • pobierzerz aplikację mObywatel z Google Play lub App Store,
 • zainstaluj i uruchom aplikację,
 • kliknij na “Dodaj swój pierwszy dokument”, jeśli dotyczy dowodu osobistego  lub “Dodaj nowy dokument”, jeśli chcesz dołączyć inny dokument,
 • jeśli chcesz dołączyć dowód osobisty, wybierzesz go z listy dokumentów,
 • następnie wybierz metodę logowania. Można to zrobić za pośrednictwem urzędowego, bankowego lub tymczasowego Profilu Zaufanego, lub poprzez “moje ID“, jeśli korzystasz z logowania za pośrednictwem banku,
 • wykonaj wszystkie instrukcje, które ukażą Ci się na ekranie Twojego smartfona.

Dodawanie prawa jazdy, paszportu covidowego i innych dokumentów do mObywatel wygląda tak samo jak powyżej.
Paszport covidowy może być okazywany nawet wtedy, kiedy nie masz dostępu do Internetu. Kod QR jest duży i wyraźny, dlatego nie powinno być żadnego problemu z jego skanowaniem. Dodatkowo certyfikat zawiera zdjęcie osoby z dowodu osobistego. Dzięki temu możesz być bardzo szybko zweryfikowany np. podczas kontroli granicznej.

Czy Twoje dane w mObywatel są bezpieczne?

Jak na aplikację rządową, co im często nie wychodzi, mObywatel ma wiele zabezpieczeń. Każda osoba używająca aplikacji otrzymuje swój certyfikat elektroniczny, który jest z nią bezpośrednio powiązany.
Aplikacja jest całkowicie szyfrowana i chroniona hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Jeśli są jakieś problemy, wystarczy zadzwonić pod numer +42 253 54 74.

Zalety mObywatel

Korzystanie z aplikacji mObywatel jest bardziej bezpieczne niż noszenie wszystkich dokumentów razem w portfelu. Do aplikacji masz dostęp tylko Ty.
Nikt, kto przejmie Twój smartfon, nie będzie w stanie dostać się do niej, ponieważ nie zna hasła i nie posiada tego samego odcisku palca, czy takiej samej twarzy jak Twoja.
Dodatkowo nie musisz nosić ze sobą wszędzie portfela, a smartfon przeważnie zawsze masz pod ręką, więc w razie potrzeby okazujesz potrzebny dokument właśnie dzięki niemu. W czasach, kiedy płacimy nawet za pomocą smartfona, to rozwiązanie jest bardzo przydatne.

Reklama