mObywatel 2.0
Reklama

Nie musisz już nosić w portfelu wszystkich dokumentów…

mObywatel 2.0 – zmiany na lepsze i dodatkowe funkcje
Nie musisz się martwić o wszystkie dokumenty w portfelu, ponieważ pozwala ona na przechowywanie najważniejszych informacji w smartfonie.

Co to jest mObywatel?

Aplikacja mObywatel pozwala na potwierdzenie swoich danych za pomocą smartfona.

Korzystamy z niej podczas:

 • kontroli drogowej, komunikacyjnej,
 • oddawania głosów wyborczych,
 • zakładania kart podarunkowych,
 • we wszystkich publicznych miejscach usługowych.

Kiedy nie można skorzystać z aplikacji mObywatel

Nie możesz z niej skorzystać tylko w sytuacji, kiedy prawo jasno określa, że musisz okazać swój dowód osobisty, czyli np. w banku czy na lotnisku.

Jeśli Twój dowód osobisty został zagubiony i zastrzeżony, nie możesz używać aplikacji mObywatel w celu okazania tego dokumentu.

Program mObywatel jest cały czas rozwijany, czego efektem są dodatkowe funkcje oraz możliwości, które znacznie zwiększą użyteczność usługi.

Najważniejszą zmianą będzie zrównanie prawne dokumentów cyfrowych z tymi w formie tradycyjnej.
Oznacza to, że cyfrowy dowód osobisty będzie traktowany dokładnie tak samo, jak jego analogowa, papierowa forma. Projekt ustawy ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2022 roku.

mObywatel 2.0 doczekał się sporych zmian:

 • strona mObywatel 2.0 – platforma będzie dostępna w formie aplikacji mobilnej (jak dotychczas) oraz z poziomu przeglądarki internetowej
 • jedna skrzynka pocztowa – wszystkie wiadomości z urzędów będą dostępne w jednym miejscu (ZUS, Urząd Skarbowy i inne)
 • powiadomienia – otrzymywanie powiadomień o zwrocie podatku, dofinansowaniach z gminy, przyjęciu dziecka do przedszkola, czy zbliżającym się terminie ważności dokumentów (dowód osobisty czy paszport)
 • e-Pełnomocnictwa – możliwość udzielania pełnomocnictw innej osobie i załatwianie spraw w urzędach i przez e-usługi jako pełnomocnik.Zweryfikowanie e-pełnomocnictwa za pomocą kodu QR
 • e-Płatności – zintegrowany system płatności np. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe dokumenty – bez prowizji, natychmiastowa realizacja wpłat i kalendarz płatności. e-Płatność pozwoli zapłacić m.in. za wydanie odpisu aktu urodzenia, czy inne urzędowe sprawy. Nie zapłacimy przy tym prowizji.
 • Prawo jazdy – wystawienie elektronicznego prawa jazdy w 0,3 sekundy od wprowadzenia informacji o zdanym egzaminie.

mObywatel będzie też bardzo pomocny do załatwiania spraw urzędowych, na przykład związanych z założeniem firmy.
W tym celu mObywatel 2.0 korzysta z danych:

 • CEIDG
 • KRS
 • Rejestr Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Rejestr Komorników i Notariuszy.

Ciekawe:

Gra w Okręty

Kto w to nie grał na lekcjach w szkole? Tutaj gramy z komputerem. Antyk, zrobiona ze 20 lat temu.

Jak założyć konto mObywatel?

Aby aktywować konto mObywatel, najpierw musisz mieć Profil Zaufany.
Jeśli masz już Profil Zaufany, należy:

 • pobierzerz aplikację mObywatel z Google Play lub App Store,
 • zainstaluj i uruchom aplikację,
 • kliknij na “Dodaj swój pierwszy dokument”, jeśli dotyczy dowodu osobistego  lub “Dodaj nowy dokument”, jeśli chcesz dołączyć inny dokument,
 • jeśli chcesz dołączyć dowód osobisty, wybierzesz go z listy dokumentów,
 • następnie wybierz metodę logowania. Można to zrobić za pośrednictwem urzędowego, bankowego lub tymczasowego Profilu Zaufanego, lub poprzez “moje ID“, jeśli korzystasz z logowania za pośrednictwem banku,
 • wykonaj wszystkie instrukcje, które ukażą Ci się na ekranie Twojego smartfona.

Dodawanie prawa jazdy, paszportu covidowego i innych dokumentów do mObywatel wygląda tak samo jak powyżej.
Paszport covidowy może być okazywany nawet wtedy, kiedy nie masz dostępu do Internetu. Kod QR jest duży i wyraźny, dlatego nie powinno być żadnego problemu z jego skanowaniem. Dodatkowo certyfikat zawiera zdjęcie osoby z dowodu osobistego. Dzięki temu możesz być bardzo szybko zweryfikowany np. podczas kontroli granicznej.

Czy Twoje dane w mObywatel są bezpieczne?

Jak na aplikację rządową, co im często nie wychodzi, mObywatel ma wiele zabezpieczeń. Każda osoba używająca aplikacji otrzymuje swój certyfikat elektroniczny, który jest z nią bezpośrednio powiązany.
Aplikacja jest całkowicie szyfrowana i chroniona hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Jeśli są jakieś problemy, wystarczy zadzwonić pod numer +42 253 54 74.

Zalety mObywatel

Korzystanie z aplikacji mObywatel jest bardziej bezpieczne niż noszenie wszystkich dokumentów razem w portfelu. Do aplikacji masz dostęp tylko Ty.
Nikt, kto przejmie Twój smartfon, nie będzie w stanie dostać się do niej, ponieważ nie zna hasła i nie posiada tego samego odcisku palca, czy takiej samej twarzy jak Twoja.
Dodatkowo nie musisz nosić ze sobą wszędzie portfela, a smartfon przeważnie zawsze masz pod ręką, więc w razie potrzeby okazujesz potrzebny dokument właśnie dzięki niemu. W czasach, kiedy płacimy nawet za pomocą smartfona, to rozwiązanie jest bardzo przydatne.

Reklama