Reklama

Marauder’s Map w Google Chrome pozwala śledzić lokalizację użytkowników Facebook Messangera

Dziś dowiadujemy się o Marauder’s Map – dodatku do przeglądarki Chrome potrafiącym śledzić nas, jednak z dużo większa dokładnością, ale w odniesieniu tylko do użytkowników aplikacji Facebook Messenger.
Anonimowość w sieci to oksymoron i mamy nadzieję, że każdy z Was doskonale o tym wie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że informacje, które pozostawiamy na stronach internetowych czy usługach mogą zostać wykorzystane w różnym celu.

Taka sytuacja ma miejsce w przypadku Google Maps i jej możliwości podawania przybliżonej lokalizacji osób na podstawie jedynie imienia i nazwiska, nawet jeśli nie korzystają z urządzeń Android z włączoną funkcją lokalizacji.

Podobne

Optymalizacja win11

Optymalizacja systemu Windows 11 cz.1

Wielu użytkowników, zwłaszcza tych, którzy zainstalowali system Windows 11 na starszych urządzeniach, może mieć problemy z wydajnością, w tym opóźnień i zawieszeń.

Student Uniwersytetu w Cambridge opracował i udostępnił w sklepie Chrome Web Store przeznaczony dla przeglądarki od Google dodatek – Marauder’s Map – pozwalający na bardzo dokładne śledzenie użytkowników popularnego komunikatora Facebook Messenger. Rozszerzenie przechwytuje z wysyłanych wiadomości dane na temat wysokości i szerokości geograficznej miejsca, z którego została wysłana i prezentuje je na mapie.

Jest to możliwe dzięki wydawałoby się niewinnej funkcji Messengera, która umożliwia użytkownikom udostępnianie swojej lokalizacji znajomym.

Mało kto wie, że dobrowolne korzystanie z tej usługi pozwala na dołączanie informacje o położeniu geograficznym urządzenia do każdej wysłanej za pośrednictwem tego komunikatora informacji, co w niektórych przypadkach umożliwia określenie lokalizacji użytkownika nawet z dokładnością do 1 metra.
messenger_lokalizacjMarauder’s Map może służyć nie tylko do określania obecnej lokalizacji użytkowników, ale także do tworzenia na podstawie historii rozmów ich planów dnia lub nawet tygodniowej aktywności.

Zanim jednak rozpęta się burza na temat tego, jak to Mark Zuckerberg gwałci naszą prywatność, należy zwrócić uwagę na fakt, że informacje na temat lokalizacji dołączane są do wiadomości użytkowników, którzy dobrowolnie nadali prawa dostępu do takich danych aplikacji Messenger instalowanej na smartfonach i tabletach działając pod kontrolą Androida oraz iOS.

W każdej chwili uprawnienia te można cofnąć w ustawieniach programu lub urządzenia mobilnego. Rozszerzenie Marauder’s Map można pobrać już teraz ze sklepu Chrome Web Store.

Przydatne: Bezpieczne korzystanie z Facebooka

Reklama