Mad Max: Na drodze gniewu

1612

Samochody z filmu „Mad Max: Na drodze gniewu”

Clipboard01Postapokaliptyczny świat pełen jazgotu silników V8, przesiąknięty zapachem benzyny, łzami i potem to jest to, co misie lubią najbardziej. A jakie samochody tam zobaczymy?

Mad Max to seria filmów osadzona w postapokaliptycznym świecie. Nie licząc „Na drodze gniewu” nakręcone zostały trzy części. Druga uczyniła z głównego bohatera ikonę popkultury, natomiast trzecia , w której wystąpiła Tina Turner stała się jednym z przykładów na to, że „czasem lepiej zejść ze sceny niepokonanym”. Jedni napisali, że Mad Max to „sugestywne przedstawienie społeczeństwa rozkładu”, inni, że to „nowa definicja zmysłowego kina akcji”. Nie mniej ja uważam, że przy tej serii każdy film o „Szybkich i wściekłych” to bajeczka dla metroseksualnych chłopców.

Interceptor

Interceptor

Od niego należy zacząć. To oczywiście samochód należący do tytułowego Mad Maxa, a jest nim nieco zmodyfikowany  Ford Falcon XB z 1974 roku, wierny wóz Mad Maxa. Auto zostało wyposażone w ośmiocylindrowy silnik z artapą sprężarki. Czy można chcieć czegoś więcej?

Gigahorse

Gigahorse

Ta szalona (a są inne w Mad Maxie?) wizja miała szansę ujrzeć światło dziennie dzięki połączeniu dwóch Cadillaców Coupe DeVille z 1959 roku. Jakby tego było mało całość została osadzona na podwoziu ciężarówki, a do napędu służy, a właściwie służą dwa silnika V8. Szatan nie samochód!

The Nux Car

The Nux Car
The Nux Car

Jeżeli kojarzycie ten kształt to zapewne nie mylicie się. The Nux Car to nic innego jak Ford Coupe z lat 30. ubiegłego wieku, który został przekształcony za pomocą spawarki i palnika w postapokaliptyczną maszynę. Pod maską tradycyjnie. Ośmiocylindrowy silnik z turbodoładowaniem i podtlenkiem azotu.

The War Rig

The War Rig

Mieszanina piekła, zemsty i odrobiny szaleństwa. Ciężarówka ozdobiona resztkami tego co zostało z Chevroletów pochodzących z lat 40. Napędzana jest czystą adrenaliną i dwoma doładowanymi silnikami o ośmiu cylindrach. Ciągnie cysternę z wieżyczkami strzelniczymi.

Volkswagen Beetle

Volkswagen Beetle

Po prostu poczciwy Garbusek, ale na sterydach. Uzbrojony w silnik V8 z doładowaniem w niczym już nie przypomina poczciwego samochodu dla ludu, który został zamówiony przez A. Hitlera i stworzony przez F. Porsche.

Cranky Frank

Cranky Frank

Bardzo trudno go rozpoznać, ale jest to Holden FJ z lat 50, a dokładnie jego odmiana Utility, czyli nic innego jak pickup. Samochód oczywiście jest napędzany silnikiem V8.

The Peacemaker

The Peacemaker

To prawdopodobnie najbardziej szalona przeróbka muscle cara, jaka do tej pory powstała. Do jego budowy wykorzystano samochód Chrysler Valiant Charger z lat 70.

The Ploughboy

The Ploughboy

Pierwotnie był to Holden EH z lat 60., ale przeznaczenie stworzyło z niego potwora. Auto zostało przystosowane do jazdy w trudnym terenie. Fani rolnictwa zapewne ucieszą się, że pojazd został doposażony w hydraulicznie sterowany pług, a fani rybołówstwa ucieszą się, że na pokładzie znalazł się harpun.

Buick

Buick

Biorąc pod uwagę fantazję z jaką zostały nazwane poprzednie pojazdy to imię Buick wydaje się nieco pospolite. W każdym razie samochód ten spełnia ważną rolę, służy do ochrony konwojów – stąd ciężki karabin na jego dachu.

Mack

Mack

Pomimo prozaicznej nazwy samochód jest istną twierdzą na kołach. Dodatkowo ułatwia eksploracje terenu po bitwie w celu zebrania wszystkich wartościowych przedmiotów. Jego załoga przechwytuje również wrogie pojazdy.

Buggy nr 9

Buggy nr 9

Terenowa Corvette z lat 70.? Dlaczego nie! Samochód został uzbrojony w działko, które bardziej przypomina broń masowego rażenia z Gwiezdnych Wojen, niż tradycyjny wynalazek niosący śmierć.

Elvis

Elvis

Bardzo muzyczna nazwa, ale nie mająca nic wspólnego z Królem. Za przednią osią tego przerdzewiałego potwora znalazły się dwa silniki V6 z wtryskiem podtlenku azotu. Z tyłu znajdzie swoje miejsce strzelec.

Dodge

Dodge

Po prostu Dodge. Jego klasyczna linia została umieszczona na podwoziu terenówki, dzięki czemu z gracją może pokonywać nierówności opuszczonego przez Boga świata. Projektanci zadbali o miotacz ognia, który znajduje się z tyłu. Całość napędzana jest turbodoładowanym silnikiem.

Prince Valiant

Prince Valiant

Był Król, znajdzie się miejsca dla Księcia. Jest nim lekko zmodyfikowany Chrysler Valiant Charger z silnikiem V8, miotaczem ognia i niewielkim pudełeczkiem skrywającym koktajle Mołotowa.

The Big Foot

The Big Foot

Pickup Dodge Fargo wyprodukowany w latach 40. w czarodziejski sposób przekształcił się w motoryzacyjną Wielką Stopę, a wszystko dzięki 66- calowym oponom Goodyear i silnikowi V8 z kompresorem.

Firecar #4

Firecar #4

Australijski Holden HZ z 1970 roku stał się maszyną pościgową uzbrojoną w karabiny maszynowe i miotacz ognia.

Plymouth Rock

Plymouth Rock

Już jeż czy jeszcze samochód? W każdym razie lepiej się do niego nie zbliżać. To jeden z najbardziej szalonych projektów w filmowym świecie. Plymouth z 1930 roku został bowiem pokryty metalowymi kolcami.

Doof Wagon

Doof Wagon

Jeżeli zastanawiacie się czy w czasach Mad Maxa mogą być organizowane koncerty to macie już odpowiedź. Czteroosiowa wojskowa ciężarówka została bowiem przerobiona na zmotoryzowaną scenę muzyczną.

Mała galeria

Źródło: Benzina, TopGear