Krótka historia komputerów przenośnych

3535

Długo się broniłem przed laptopem.

Dla mnie kiedyś to była zabaweczka bez mocy. Ani się na tym nie pograło, ani Photoshop nie dawał rady. Nie mówiąc o wszechobecnym wtedy Flash,u (tu mamy kilka moich starych gierek), nic w nim się nie dało zrobić na laptopie. A Dreamweaver? Można było zapomnieć.
Wtedy dla mnie istniał tylko PC.
Pierwszym laptopem który miałem to był Asus. Nie wspominam go dobrze, bo urwał się jeden zawias i pękła obudowa ekranu, a koszty wymiany były horrendalne. Więc zaklajstrowałem to włóknem szklanym i szpachlą samochodową. Działało, tylko nie mogłem go zamknąć do końca. To był pierwszy mój laptop z Core Duo który tak mniej, więcej dawał sobie radę z programami których potrzebowałem.

Ale zaczynamy przegląd historii komputerów przenośnych.

Kiedyś było inaczej. Były laptopy (większy i cięższy komputer, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) i notebooki (mniejszy komputer, mający własne źródło zasilania – pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa)). No i te PC przypominające komputery przenośne.

Było od groma różnych innych komputerków. Ale nie zapisały się w historii: Epson HX-20Tandy TRS-80 Model 100 Micro Executive Workstation, Psion netBook,

Grid Compass – 1979

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kilobajtów RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W Stanach Zjednoczonych kosztował ponad 8000 dolarów.
To pierwszy na świecie laptop. Ważył 5 kg, miał 340 kB pamięci, a ekran wyświetlał obraz o rozdzielczości 320 x 240. W efekcie pierwszy komputer przenośny był wykorzystywany tylko do zadań specjalnych, między innymi w przestrzeni kosmicznej.
Dalej tylko maszyny dla cywili 🙂

Osborne 1 – 1981

Komputer opracowany przez Adama Osborne’a, pokazany w kwietniu 1981 r., który był pierwszym przenośnym komputerem dla ludu w historii. Maszyna  ważyła ok. 12 kg i kosztowała wtedy 1795 USD.
Osborne 1 był też pierwszym komputerem dostarczanym razem z dodatkowym oprogramowaniem – procesor tekstu WordStar, arkusz kalkulacyjny SuperCalc, baza danych dBase II i języki CBASIC + MBASIC, o nominalnej wartości ok. 2000 USD. Praktyka ta została wkrótce powszechnie przyjęta przez producentów innych komputerów, co znacznie obniżyło ceny systemów.
Komputer zawierał 4-megahercowy procesor Zilog Z80, 64 kB RAM, 2 napędy dyskietek 5,25 cala o pojemności 90 kB, składaną klawiaturę i 5-calowy wyświetlacz monochromatyczny o rozdzielczości 24 wierszy x 53 znaki. Wikipedia
W 1986 w Polsce sprzedawano komputer Jantar 0801, inspirowany Osbornem

Compaq Portable – 1982

Przenośny komputer firmy Compaq, jeden z pierwszych komputerów zgodnych w 100% z komputerami klasy IBM PC produkowanymi przez IBM.
Compaq Portable to pierwszy produkt firmy. Komputer został oficjalnie ogłoszony przez Compaq w listopadzie 1982 i ukazał się na rynku w marcu 1983. Jego cena wynosiła 3950 $. Ten ważący 12,5 kg komputer, wielkością przypominający złożoną maszynę do szycia, był jednym z pierwszych przenośnych komputerów które ukazały się na rynku.

IBM Portable PC – 1984

W lutym 1984 firma IBM zaprezentowała swój własny przenośny komputer. Komputer IBM Portable Personal Computer 5155 Model 68 zarówno pod względem kształtu jak i wielkości przypominał system Compaq Portable wydany prawie 15 miesięcy przed wprowadzeniem komputera IBM na rynek. Był wielkości walizki i ważył niewiele ponad 13 kilogramów. Posiadał wbudowany 9 calowy bursztynowy monitor CRT, jedną lub dwie stacje dyskietek 5,25 cala, klawiaturę posiadającą 83 klawisze; dwie karty adaptera oraz kartę graficzna przypominająca CGA. Rozdzielczość monitora wynosiła jedynie 600×200 pikseli i wyświetlała jedynie dwa odcienie szarości. Komputer posiadał także uniwersalny zasilacz umożliwiający zasilanie komputera prądem o napięciu 220 V. Cena katalogowa tego komputera wynosiła 4225 USD.

Macintosh Portable – 1989

Pierwsze podejście firmy Apple do przenośnego komputera Apple Macintosh zasilanego bateryjnie. Jest to jeden z pierwszych komputerów przenośnych, protoplastów dzisiejszych notebooków

.

PowerBook 100 – 1991


Pierwowzór dzisiejszych notebooków.
Linia Apple PowerBook odniosła sukces, w pierwszym roku przynosząc przychody w wysokości miliarda USD. Opracowaniem i produkcją komputera zajęło się Sony we współpracy z Apple Industrial Design Group, wewnętrzną jednostką projektancką Apple Inc. Produkcji modelu zaprzestano 3 września 1992 – zastąpiła go seria PowerBook Duo. Od tego czasu model zdobył jednak uznanie za udany projekt: PC World umieścił go w roku 2006 na 10 miejscu listy najlepszych komputerów, zaś amerykańskie czasopismo „Mobile PC” w roku 2005 uznało go za najlepszy gadżet wszech czasów.

GRiD Systems 2260 – 1992

Pierwszy tablet PC

Pierwszy “tabletowy” komputer, wyposażony w rysik, którym można było pisać na dotykowym wyświetlaczu pojawił się w sklepach w 1992 r. – był to model Convertible 2260 firmy GRiD Systems.

Urządzenie wyposażono w procesor Intel 386 (droższy model, 2270, dysponował Intelem 486). Jego zaletą była też wzmocniona, magnezowa obudowa, spory, 10,5-calowy monochromatyczny wyświetlacz LCD o rozdzielczości VGA oraz system operacyjny Windows for Pen.

PowerBook 520 – 1994

PowerBook 520 był pierwszym komputerem przenośnym, w którym zamiast stosowanego we wszystkich ówczesnych notebookach trackballa zastosowano tzw. trackpad (przemianowany później na touchpad), opracowany przez wynalazcę George’a E. Gerpheide’a w 1987 r.

Teraz bez tego nie da się żyć.

DEC HiNote Ultra – 1994

Pierwszy przenośny, cienki notebook

To właśnie to urządzenie utorowało drogę dzisiejszym lekkim, cieniutkim notebookom ważącym niewiele ponad kilogram. Przed prowadzeniem na rynek modelu HiNote Ultra firmy DEC przeciętny komputer przenośny ważył kilka kilogramów i miał 10 cm grubości. Wszystko zmieniło się w 1994 r., kiedy to na rynku pojawił się HiNote Ultra.
Grubość złożonego komputera nie przekraczała 2,5 cm, zaś waga wynosiła ok. 1,7 kg. Urządzenie dysponowało 11,1-calowym monochromatycznym wyświetlaczem, 4 MB pamięci RAM, wbudowanym dyskiem o oszałamiającej pojemności 340 MB (ówcześni użytkownicy komputera zupełnie nie mieli pomysłu, jak zapełnić tak gigantyczny HDD) oraz jednym z kilku opcjonalnych procesorów. Systemem operacyjnym był Windows for Workgroups 3.11 – oprócz niego użytkownik otrzymywał  program do obsługi pewnej niezbyt popularnej wówczas nowości – Internetu.

Toshiba Portege T3400 -1995

Pierwszy komputer przenośny wykorzystujący baterię litowo-jonową.

Gdy model Portege T3400 marketingowcy Toshiby zachwalali wiele jego zalet, ale nie wspominali o zastosowaniu w nim nowego typu baterii. Wcześniej były baterie niklowo-kadmowe, które miały dwie podstawowe wady: były ciężkie i wystarczały na krótko. Z bateriami litowo-jonowymi było inaczej – wystarczały na dłużej, ważyły mniej i – co równie ważne – były praktycznie bezobsługowe (o baterie starszego typu trzeba było odpowiednio dbać – m.in. regularnie rozładowywać je do końca).

WidowPC Sting 917X2 – 2005

Pierwszy laptop dla graczy

Nie szło grać w lepsze gry, ale…
wszystko zmieniło się z chwilą wprowadzenia na rynek pierwszego laptopa dla graczy – modelu Sting 917X2 firmy WidowPC.

Laptopa wyposażono w dwurdzeniowy procesor AMD Athlon 64 X2, kartę graficzną z 256 MB RAM-u, 17-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1900 x 1200, do 2 GB pamięci RAM, tuner TV, nagrywarkę DVD itp.

Apple iBook – 1999

Pierwszy notebook obsługujący Wi-Fi

Pierwszym notebookiem, który wyposażony był w obsługę Wi-Fi (opcjonalnie), był iBook, wprowadzony na rynek w 1999 r.

Było to możliwe dzięki urządzeniu o nazwie Airport – czyli bezprzewodowemu punktowi dostępowemu, który umożliwiał posiadaczom odpowiednich notebooków Apple korzystanie z transmisji danych w technologii 802.11b.

Podsumowanie

Nie ma tu już laptopów o mega powerze. Albo o miniaturyzacji. To teraz zmienia się wszystko co godzina.

Przyszłość

Okulary jakiegoś rodzaju w przyszłości?

Jestem z pokolenia które za młodu kradło czereśnie z drzewa sąsiada.
Więc nie przewiduję zmian.

Reklama