Klonowanie dysku – co to jest?
Chcemy zmienić dysk systemowy na nowszy i szybszy, ale nie chce nam się ponownie instalować Windows i wszystkich programów?
Klonowanie dysku twardego to proces, który pozwala przenieść pliki z jednego nośnika HDD na drugi, o wiele szybszy SSD w pierwotnej postaci, tak aby nie trzeba ich było ponownie instalować i konfigurować. Po sklonowaniu całego dysku partycje źródłowa oraz docelowa są identyczne.
Przenoszenie systemu na SSD odnajduje zastosowanie także w sytuacjach awaryjnych. Wykonana w ten sposób kopia zapasowa może posłużyć do przywrócenia lub reinstalacji systemu operacyjnego. Jeśli dojdzie do uszkodzenia głównego HDD, wystarczy kilka minut, by podmienić dyski w komputerze i powrócić do wykonywanych zadań. Ale o tym później aby nie wprowadzać zamętu. Chodzi o partycję RECOVERY.
Przed sklonowaniem dysku zrób porządki. Wyrzuć śmieci, odinstaluj niepotrzebne aplikacje, usuń foldery i pliki, których już nie potrzebujesz. I należy się upewnić czy nowy dysk SSD ma wystarczającą pojemność!
Podłączenie nowego dysku
W komputerze stacjonarnym, podpięcie dysku nie będzie sprawiało trudności. Gorzej jest jeśli to jest laptop.
Istnieją różne typy dysków SSD. Najpopularniejsze są ze złączem SATA oraz M.2. W przypadku standardowych SSD musisz zaopatrzyć w adapter SATA, który połączy dysk z laptopem za pomocą USB.
Jeśli jest odpowiednie gniazdo dysk SSD M.2 możesz podpiąć bezpośrednio do komputera obok innego dysku – będzie trochę rozkręcania.
Nowy dysk musi być sformatowany do tego samego systemu co oryginalny, domyślnie NTFS.
Przenosimy system na dysk SSD
Możesz to zrobić ręcznie. Ale to będzie trwało i na pewno strzelisz byka (ukryte pliki systemowe, rejestr i.t.d). Lepiej zapuścić odpowiedni program i iść spać, bo to trochę trwa.
Poniżej mamy kilka dobrych darmowych programów do klonowania dysków.
Trzeba samemu zdecydować który komu będzie pasował.
- EaseUS Todo Backup Free – tworzy kopie zapasowe – backup plików, folderów i partycji (również systemowej).
Ma funkcję klonowania dysku twardego, którą można wykorzystać na przykład w przypadku jego wymiany. Opcja ta umożliwi sprawne przeniesienie wszystkich danych – w tym zainstalowanego Windowsa. Jest opcja tworzenia dysku naprawy systemu.
Kopie zapasowe utworzone za pomocą programu mogą okazać się bardzo cenne, gdy przypadkiem usuniemy pliki lub nasz komputer zostanie zaatakowany przez wirusa. Przy przywracaniu danych możemy wskazać, które konkretnie pliki chcemy odzyskać. EaseUS Todo Backup jest przeznaczony do użytku domowego i można go pobrać za darmo. - AOMEI Backupper Standard – to jeden z najlepszych programów do tworzenia i przywracania kopii systemu, partycji i dysku. Aplikację możemy wykorzystać także do klonowanie dysków lub partycji.
AOMEI Backupper Standard z powodzeniem można wykorzystać na przykład przy przenoszeniu danych z HDD na SSD, korzystając ze specjalnej do tego opcji. Ma prosty, intuicyjny interfejs, z którego obsługą powinien poradzić sobie każdy użytkownik.
Najważniejsze opcje znajdziemy na łatwo dostępnych zakładkach, dzięki czemu tworzenie kopii zapasowej czy przywracanie danych przebiega bardzo sprawnie. Każdą z tych operacji wykonamy za pomocą kilku kliknięć. Dodatkowo, AOMEI Backupper Standard pobierzemy zupełnie za darmo. - MiniTool Partition Wizard Free Edition – program z funkcją migracji systemu, darmowy, łatwy w obsłudze, a przede wszystkim bardzo przydatny program do partycjonowania dysków twardych HDD i SSD. Za jego pomocą możemy tworzyć, łączyć, dzielić, formatować oraz usuwać woluminy. MiniTool Partition Wizard Free Edition umożliwia również przeprowadzanie migracji systemu Windows. Aplikacja jest funkcjonalna, a przy tym nieskomplikowana w obsłudze, dzięki czemu może z niej skorzystać każdy użytkownik – bez względu na poziom doświadczenia. W MiniTool Partition Wizard Free Edition nie zabrakło także opcji zmiany systemu plików oraz sprawdzania dysków twardych pod względem występowania błędów.
- WinToHDD – proste klonowanie Windows Darmowy program, za pomocą którego można przeprowadzić reinstalację lub czystą instalację systemu operacyjnego Windows Vista, 7, 8.1 i 10, nie korzystając przy tym z płyty CD/DVD czy pendrive’a. Wszystko bowiem odbywa się w oparciu o pliki ISO, WIM, ESD, SWM, VHD i VHDX. Podczas całego procesu użytkownik WinToHDD jest prowadzony przez kreator, który znacznie ułatwia zadanie. WinToHDD można wykorzystać także do klonowania systemu – na przykład gdy chcemy przenieść system operacyjny na nowy dysk HDD lub SSD – oraz tworzenia nośników USB z wieloma instalatorami systemu Windows dla komputerów z BIOS-em i UEFI.
Klonowanie dysku zapomocą EaseUS Todo Backup
Na stronie głównej znajdź i kliknij „Narzędzia”. Możesz zobaczyć klonowanie i inne narzędzia.
Wybierz dysk źródłowy lub partycję, kliknij „Dalej”.
Następnie musisz wybrać dysk docelowy. Upewnij się, że dysk docelowy jest większy niż dysk lub partycja źródłowa.
Okno ostrzeżenia poinformuje Cię, że klonowanie trwale usunie wszystkie dane na docelowym dysku/partycji, jeśli chcesz rozpocząć klonowanie, kliknij „Kontynuuj”.
I gotowe.
Jak przenieść partycję Recovery na dysk SSD?
Co to jest partycja Recovery?
To nic innego jak wydzielona część dysku z umieszczonym obrazem instalacyjnym systemu operacyjnego. Jest on zazwyczaj niewidoczny i ma niewielkie rozmiary. Jednak jest przydatny, ponieważ producenci zazwyczaj nie dodają do produktu płyty z systemem. A w taki prosty sposób w razie potrzeby możemy przywrócić system do stanu fabrycznego ze wszystkimi sterownikami, bez potrzeby ponownej instalacji poszczególnych ustawień.
Klonowanie partycji Recovery na dysk SSD, jak w poprzednich przypadkach, jest banalnie proste. Aby to wykonać, ponownie będziesz potrzebować odpowiedniego oprogramowania. Można również utworzyć obraz dysku z zainstalowanym systemem. Taki plik można zapisać na płycie lub na zwykłym pendrive.
Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, możesz to zrobić w ten sam sposób jak klonowanie systemu na SSD. Wystarczy, że wybierzesz dysk, na którym znajduje się Twoja partycja Recovery. I w ten sposób sklonujesz go na nowe urządzenie. Nie jest to wcale skomplikowane, a dzięki takiej czynności zaoszczędzisz czas na ściąganie i instalowanie sterowników, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania komputera.
Partycja Recovery utworzona jest przez producenta aktualnie w każdym nowym laptopie. Za pomocą tej partycji w prosty sposób możemy przywrócić fabryczny system w momencie, gdy dotychczasowy ulegnie awarii, zawirusowaniu lub zwyczajnie chcemy go odświeżyć, by działał szybciej.
Po usunięciu partycji Recovery możemy mieć problem z instalacja systemu w przypadku awarii.
Partycje Recovery możemy najczęściej uruchomić kliknięciem kombinacji kilku klawiszy. Kombinacja ta różni się w zależności od producenta sprzętu. Poniżej kilka przykładów dla poszczególnych marek laptopów.
ACER: początkowo należy uruchomić BIOS i pozycje dotycząca Recovery ustawić na Enabled. Po zapisaniu ustawień wciskamy kombinacje klawiszy ALT+F10
ASUS: Po uruchomieniu Biosu należy wyłączyć funkcje Boot Booster , a kolejnie uruchomić proces Recovery za pomocą klawisza F9
LENOVO: Najczęściej za uruchomienie Recovery odpowiada klawisz na obudowie posiadający oznakowanie w postaci wygiętej strzałki ? OnKey Recovery
SAMSUNG: Aby uruchomić instalacje systemu z partycji Recovery wystarczy wcisnąć klawisz F4
TOSHIBA: Aby uruchomić instalacje systemu z partycji Recovery wystarczy wcisnąć klawisz F8
HP: Aby uruchomić instalacje systemu z partycji Recovery wystarczy wcisnąć klawisz F11