Reklama

Stary dysk SSD jako zewnętrzny dysk do przechowywania danych.

Dyski SSD są znane z wykorzystania jako nośniki wewnętrznej pamięci masowej w laptopach i komputerach. Ale czy wiesz, że mogą również służyć jako pamięć zewnętrzna? Zewnętrzna przenośna pamięć to łatwy sposób na przechowywanie wszystkich plików. Podłączony do urządzenia zewnętrzny dysk umożliwia tworzenie kopii zapasowych i przenoszenie plików z jednego komputera na drugi. Dyski zewnętrzne są dostępne w sprzedaży, ale zanim wydasz dodatkowe pieniądze, być może masz wszystko, co potrzebne do zbudowania własnego. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby dowiedzieć się, jak wykorzystać stary dysk SSD jako zewnętrzny dysk do przechowywania danych.

Dyski SSD są lepsze od dysków twardych (HDD)?

W ciągu kilku ostatnich lat dyski SSD przeszły ewolucję i obecnie większość laptopów jest wyposażona w dysk SSD jako podstawowy nośnik danych, zastępujący klasyczny dysk twardy (HDD). Dyski SSD SATA są prawie dziesięciokrotnie szybsze, a brak ruchomych części sprawia, że są bardziej niezawodne i wydajne niż dyski HDD. Dlatego wymiana dysku twardego na dysk SSD jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby poprawić wydajność powolnego komputera.

Kiedy warto zaadaptować stare urządzenie pamięci SSD do nowego zastosowania?

Czy pozostał ci dysk po wymianie na nowy? Czy była to wymiana na dysk SSD z interfejsem NVMe? Być może ucieszy cię informacja, że wcale nie musisz wyrzucać starego dysku SSD SATA, SSD M.2 lub HDD, ponieważ może on okazać się bardziej przydatny niż myślisz.

Jeśli wymiana starego dysku była niezbędna z powodu poważnych problemów z jego działaniem, prawdopodobnie nie sprawdzi się on również jako pamięć zewnętrzna. Jeśli jednak modernizacja była związana z potrzebą wymiany dysku na szybszy lub zapewniający większą pojemność, możesz wykorzystać stary nośnik jako pamięć zewnętrzną. Do dysków SATA można oddzielnie kupić zestaw montażowy do dysków SSD. Taki zestaw zawiera obudowę USB 3.0, kabel USB, wspornik montażowy 3,5 cala do komputerów stacjonarnych i oprogramowanie Acronis Cloning.

Zamieniamy stary dysk SSD w pamięć zewnętrzną

  • Pierwszym krokiem jest przeniesienie wszystkich danych ze starego dysku na nowy. Nie ma znaczenia, czy najpierw zainstalujesz nowy dysk na komputerze, czy w obudowie – po prostu sklonuj dane z starego dysku na nowy. Pamiętaj, aby zakupić dysk zawierający zestaw do klonowania!
  • Jeśli jeszcze go nie masz, otwórz obudowę i wsuń dysk SSD. Obudowa 3.0 znajdująca się w zestawie do modernizacji lub zestawie instalacyjnym SNA-B jest wyposażona w zatrzask. Inne obudowy mogą wymagać użycia śrubokręta. W obudowie można również zainstalować dysk SSD M.2. Występują obudowy ze złączami USB-A lub USB-C. Jeśli twój komputer obsługuje interfejs USB-C i NVMe, użyj obudowy NVMe M.2. Obejrzyj film na ten temat dostępny poniżej.
  • Zanim zaczniesz używać starego dysku jako pamięci zewnętrznej usuń z niego stare pliki lub po prostu go sformatuj.
  • Po wykonaniu tej czynności możesz zacząć korzystać z dysku jako dysku zewnętrznego.

Jak zainstalować

Źródło: Kingston
Reklama