Flash żyje!

Drugie życie formatu Flash. Po 25 latach obecności w sieci Adobe Flash odszedł.

Flash żyje
Drugie życie formatu Flash
2 Min czytania

Drugie życie formatu Flash

 

Po 25 latach obecności w sieci Adobe Flash odszedł. Adobe wycofał go z użytku 1 stycznia 2021 roku, blokując go z wszystkich rodzajów przeglądarek, a kilka dni później, wszystkie treści we Flash Player zostały również zablokowane.

Trochę historii

Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – program komputerowy, dawna technologia tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych, która zakończyła wsparcie 31 grudnia 2020.

Powstałe pliki .swf, zwane często „plikami Flash”, można odtwarzać na stronie www za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką (np. Adobe Flash Player) lub w oddzielnym programie do tego przeznaczonym.

 

Od wersji Flash 5 program wyposażony został w język programowania do obsługi zdarzeń (np. kliknięcie elementu myszą) – ActionScript.

Dzięki temu we Flashu można tworzyć interaktywne animacje i programy, np. popularne w sieci WWW gry Flash. Oprócz tego pliki Flash były wykorzystywane do internetowych reklam i prezentacji.

Istniały również strony Internetowe całkowicie oparte na plikach Flash (Wikipedia).

Ale nadszedł ratunek – Ruffle

Emulator Flash Playera o otwartym kodzie źródłowym.

Dzięki wykorzystaniu WebAssembly (wirtualnej piaskownicy), może ono również działać na większości przeglądarek.

Emulator został napisany w języku programowania Rust z możliwością uruchamiania wszystkich gier i animacji o rozszerzeniu SWF.

Strona programu: Ruffle. Oraz strona Ruffle na GitHub.

Udostępnij ten post