Reklama

Dodajemy dysk SSD w laptopie.

Kilkuletnie laptopy to często komputery o wciąż szybkich podzespołach. Mimo to po pewnym czasie nawet drogie modele zwalniają. Najczęściej spowodowane jest to użyciem w nich dysku twardego, na którym znajduje się system operacyjny. Magazynowanie wielu danych i instalowanie licznych programów powoduje znaczną fragmentację plików, co znacząco spowalnia dostęp do nich oraz szybkość ich odczytu i zapisu. Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na natychmiastowe zwiększenie wydajności jest zastąpienie starego dysku twardego nowoczesnym nośnikiem SSD.
Pokażemy, jak wymiana HDD na SSD potrafi przyspieszyć laptop sprzed kilku lat. Oraz jak to wykonać. I co to daje.

Dokładamy drugi dysk do laptopa

Jak dołożyć drugi dysk w laptopie?

Coraz rzadziej korzystamy z płyt, toteż na co dzień nie jest on nam potrzebny. W wyjątkowych sytuacjach zawsze można go szybko zamontować zamiast dodatkowego dysku. Laptopy nie dają zwykle możliwości zainstalowania dwóch dysków twardych. Nie ma miejsca montażowego i gniazda. W takim wypadku możemy zamontować dysk w miejsce napędu optycznego.
Aby zamontować dodatkowy dysk do notebooka w miejsce napędu optycznego, potrzebujemy adaptera Gamebird MF-95-01. W nowym notebooku montuje się napędy optyczne ze złączem SATA, dokładnie takim samym, jakie znajdziemy w dyskach twardych. Chcąc podłączyć do niego dysk, wystarczy mieć ramkę, która utrzyma nośnik w zatoce na napęd optyczny.

Demontaż napędu

Odłączmy zasilanie!!! Łącznie z wyjęciem baterii.
Jest bardzo prosty. Jedyną trudnością będzie odkręcenie napędu optycznego. W zależności od posiadanego modelu może być to mniej lub bardziej skomplikowane. Czasami jest konieczność demontażu klawiatury aby się dostać do śruby mocującej napęd optyczny. Jednak zwykle jest ona na spodniej części komputerka.

Ciekawe

Montaż dysku w adapterze i notebooku

Teraz możemy przystąpić do przykręcenia dysku HDD do adaptera. Umieszczamy go w złączu i przykręcamy od spodu czterema śrubkami.
Z wyjętego z notebooka napędu wyjmujemy zewnętrzną ramkę maskującą i montujemy ją do adaptera. Może się okazać, że panel napędu nie ma uniwersalnych zaczepów i nie pasuje do adaptera.
Są trzy rozwiązania: kupujemy uniwersalny panel, modyfikując dostępne zaczepy, lub używając kleju przytwierdzamy panel do adaptera z dyskiem albo rezygnujemy z panelu.
Wkładamy adapter z dyskiem do kieszeni po napędzie. Nie ma żadnych śrub mocujących. I bez nich adapter trzyma się bardzo dobrze.
I to wszystko. Po prostu startujemy komputer. Dysk automatycznie zostanie rozpoznany.
Strona producenta: Gembird

Korzyści z zamiany

Szybki laptop to nie tylko mocny procesor, mocna karta graficzna i dużo pamięci operacyjnej
Szybki procesor to jednak nie wszystko. Co z tego, że procesor i pamięć są zdolne przetwarzać setki (jeśli nie tysiące) megabajtów na sekundę, skoro dysk twardy zwykle ogranicza tę prędkość do około 80–100 MB/s? Jednak ograniczenie w szybkości kopiowania to tylko jedna z wad nośników talerzowych.
Znacznie bardziej doskwiera bardzo długi czas dostępu do danych. Dysk twardy składa się z wielu elementów, które są po prostu ruchomymi mechanizmami. Po kilkudziesięciu latach rozwoju techniki HDD opóźnienia w działaniu tych mechanizmów połączone z niedoskonałością magnetycznego odczytu danych wciąż sprawiają, że talerzowe nośniki cierpią na swego rodzaju „bezwładność” podczas odczytywania danych. Najłatwiej poznać to w trakcie otwierania folderu z dużą liczbą podfolderów: dane pojawiają się nie natychmiast, ale z pewnym opóźnieniem. To samo dzieje się podczas otwierania okna Mój komputer czy okazjonalnego odświeżania pulpitu.
Nośniki SSD są wolne od tej wady. Ich konstrukcja sprawia, że opóźnienia nie przekraczają ułamków sekundy. Odświeżanie nawet bardzo długiej listy plików trwa na tyle krótko, że często w ogóle tego nie widać.

Ciekawe

Reklama