Reklama

TOR – Internetowa sieć anonimowa

TOR to program, który zapewnia anonimowość podczas przeglądania stron internetowych. Po włączeniu aplikacji TOR, zanim wybrana przez nas strona wyświetli się na ekranie, dane wysyłane i odbierane przez naszą przeglądarkę przechodzą przez wiele losowo wybranych serwerów z sieci TOR. Dzięki temu nie pozostawiamy śladów na serwerach odwiedzanych stron, a nasz komputer bardzo trudno namierzyć.

Co to jest?

Tor (ang. The Onion Router) – wirtualna sieć komputerowa implementująca trasowanie cebulowe trzeciej generacji. Sieć zapobieg aanalizie ruchu sieciowego i w konsekwencji zapewnia użytkownikom prawie anonimowy dostęp do zasobów Internetu. Roger Dingledine, Nick Mathewson i Paul Syverson przedstawili pracę „Tor: The Second-Generation Onion Router” na 13. sympozjum bezpieczeństwa stowarzyszenia USENIX w piątek, 13 sierpnia 2004. Podobnie jak sieci Freenet, GNUnet czy MUTE, Tor może być wykorzystywany w celu ominięcia mechanizmów filtrowania treści, cenzury i innych ograniczeń komunikacyjnych.

Działanie

Tor chroni tożsamość użytkowników oraz ich działalność w sieci przed analizą ruchu. Operatorzy utrzymują wirtualną sieć złożoną z ruterów cebulowych, zapewniającą anonimowość zarówno w sensie ukrycia lokalizacji użytkownika, jak też możliwości udostępniania anonimowych ukrytych usług.

Wykorzystuje kryptografię, wielowarstwowo szyfrując przesyłane komunikaty (stąd określenie „trasowanie cebulowe”), zapewniając w ten sposób doskonałą poufność przesyłania pomiędzy ruterami. Użytkownik musi mieć uruchomiony na swoim komputerze program, który łączy się z serwerem pośredniczącym sieci Tor. Takie serwery, zwane węzłami, może uruchomić u siebie każdy, kto chce wspomóc rozwój Tora. Oprogramowanie łączące się z internetem może korzystać z Tora poprzez interfejs SOCKS.

Pełen artykuł  na Wikipedii jest:  tutaj

Strona oficjalna

DarkNet

Reklama