Chromium – alternatywa dla Chrome

Chromium – otwarty projekt przeglądarki internetowej, z którego Google Chrome oraz Opera czerpią kod źródłowy.
Wydania Chromium pojawiają się zasadniczo podobnie do ostatnich wydań Google Chrome, z pominięciem konkretnych dodatków od Google, najbardziej zauważalne spośród nich to: marka Google, mechanizm automatycznej aktualizacji, warunki licencyjne, śledzenie używania, wbudowany czytnik PDF i integracja z Flash Playerem. Chromium używa silnika WebKit.
Nazwa Projektu Chromium bierze swoją nazwę od pierwiastka chromu (łac. chromium). Intencją Google było, jak zostało wyrażone w dokumentacji technicznej, aby Chromium było nazwą projektu otwartego oprogramowania, a nazwą końcowego produktu było Chrome. Jednakże inni deweloperzy podjęli kod źródłowy Chromium i wydawali wersje pod nazwą Chromium.

Interfejs Chromium jest identyczny do tego, który prezentuje Chrome – cechuje się minimalizmem, dającym użytkownikowi jak największą powierzchnię do przeglądania internetowych witryn. Dzięki silnikowi WebKit są one wyświetlane szybko i sprawnie, zaś każda kolejna otwarta karta uruchamiana jest jako osobny proces, co zwiększa ogólną stabilność przeglądarki – w przypadku problemów można zamknąć tylko kłopotliwą stronę, bez konieczności wyłączania całej aplikacji.

Różnice pomiędzy Chromium a Google Chrome

Chromium to nazwa dana projektowi otwartego oprogramowania oraz kodowi źródłowemu wydanemu i prowadzonemu przez Projekt Chromium. Istnieje możliwość pobrania kodu źródłowego i ręczne skompilowanie go na wiele platform.

Google czerpie ten kod źródłowy i dodaje:

  • zintegrowany Flash Player,
  • wbudowany czytnik PDF w trybie piaskownicy,
  • nazwę i logo Google,
  • system automatycznej aktualizacji nazywany GoogleUpdate,
  • wbudowana opcja wysyłania statystyk używania i raportów awarii użytkowników,
  • śledzenie RLZ. (Gdy Chrome jest pobierany wysyła informacje takie jak gdzie i kiedy Chrome został pobrany w szyfrowanej formie jako część promocji marketingowych i dystrybucji partnerskich. W lipcu 2010 Google potwierdziło że token śledzenia RLZ nie jest obecny w wersjach Chrome pobranych bezpośrednio ze strony Google oraz we wszystkich wersjach Chromium. Kod źródłowy RLZ udostępniono w tym samym czasie na otwartej licencji pozwalając deweloperom potwierdzić co to jest i jak to działa).

Domyślnie Chromium obsługuje tylko kodeki Vorbis, Theora i WebM dla tagów audio i wideo HTML5, podczas gdy Google Chrome wspiera dodatkowo AAC i MP3. 11 stycznia 2011 Menedżer produktu Chrome Mike Jazayeri ogłosił, że Chrome nie będzie dłużej wspierał formatu wideo H.264, a zamiast niego odtwarzacz HTML 5. Chromium także nie obsługuje H.264. Niektóre dystrybucje Linuksa mogą dodawać wsparcie dla innych kodeków do zmodyfikowanych wersji Chromium.

Do pobrania Tutaj

Uwaga: instalator sieciowy przeglądarki nie informuje wyraźnie ani o początku instalacji, ani o jej zakończeniu procesu.

Źródło: Wikopedia