Reklama

TOR – To nie takie trudne.

Podczas surfowania w internecie można zapewnić sobie wysoki poziom anonimowości.

Zaczynamy od TOR Browser, na początek. Niedługo będzie jak zainstalować Tails.

TOR to program, który zapewnia anonimowość podczas przeglądania stron internetowych. Po włączeniu aplikacji TOR, zanim wybrana przez nas strona wyświetli się na ekranie, dane wysyłane i odbierane przez naszą przeglądarkę przechodzą przez wiele losowo wybranych serwerów z sieci TOR. Dzięki temu nie pozostawiamy śladów na serwerach odwiedzanych stron, a nasz komputer bardzo trudno namierzyć.

Jak być anonimowym

Panel ustawień
Panel ustawień

Pobieramy Tor Browser. I standartowo instalujemy. Tu nie ma żadnych wymagań, czy ukrytych dupeleli.

Aby uruchomić program, podwójnie klikamy na ikonę Start Tor Browser.exe, która znajduje się w folderze wskazanym przez nas podczas instalacji.

 

startTylko używanie przeglądarki uruchomionej za pomocą ikony Start Tor Browser.exe zapewnia nam anonimowe przeglądanie stron internetowych.
3. W oknie Firefoksa zobaczymy również adres IP ostatniego w kolejności serwera sieci TOR w łańcuchu komputerów, przez które się aktualnie łączymy.

Zmiana tożsamości

Korzystanie z internetu za pośrednictwem sieci TOR ma poważną wadę – nie zawsze wylosowane dla nas serwery pośredniczące są odpowiednio szybkie, aby zapewnić komfortowe przeglądanie stron. W każdej chwili możemy jednak przełączyć się na inny zestaw serwerów.

tor31

1. Klikamy na ikonę cebulki w lewym górnym rogu ekranu.
2. W otwartej zakładce klikamy na przycisk Użyj Nowej Tożsamości. Przeglądarka na moment się zrestartuje.

Najlepiej nie zmieniać domyślnych ustawień programu. Zablokowane są wszystkie skrypty. I ważne, nie otwierać przeglądarki w pełnym ekranie. Tak, w ten sposób też można się dowiedzieć o Tobie pewnych rzeczy.

Tor pracuje nad anonimowym komunikatorem

Od kilku miesięcy nie da się już zaprzeczyć temu, że nasza prywatność w sieci jest poważnie zagrożona. Dlatego coraz częściej pojawiają się inicjatywy, których celem jest ochrona naszej komunikacji przed zakusami szeroko rozumianej władzy. Jedną z nich jest TIMB, nad którym pracują ludzie stojący za Torem.
TIMB, czyli Tor Instant Message Bundle, to komunikator, który zapewnić ma prywatność i przede wszystkim anonimowość, dzięki przepuszczeniu danych przez sieć Tor. Aplikacja kliencka ma opierać się na komunikatorze open source Instantbird.
Prace nad TIMB trwają już od jakiegoś czasu, ale dopiero niedawno Tor Foundation postanowiła pochwalić się swoimi planami publicznie. Wynika z nich, że pierwsze eksperymentalne wersje komunikatora udostępnione mają zostać do końca marca tego roku.
Choć oczywiście informacje o pracach nad kolejnym anonimowym komunikatorem są dobrą wiadomością, nie należy zapominać o tym, że służby i tak interesują się użytkownikami Tora.

Adresy DarkWeb

Reklama