Reklama

Smartfon jako zwykły telefon z dodatkami

To może być bardzo przydatna opcja dla właścicieli starszych modeli telefonów.
Bateria dłużej wytrzyma i Google będą mniej wiedziały o Tobie.
Przede wszystkim telefon będzie szybciej i płynniej działał.
Zrezygnowałem już z telefonicznego wyścigu zbrojeń.
Mam telefon od trzech lat który był w swoim czasie ideałem smartfona, Kupiłem go praktycznie w dniu premiery. Konkretnie Samsunga Note 10+. To były moje ostatnie zbrojenia w tej dziedzinie. Do tej pory działa idealnie.

Włączasz nowego smartfona z Androidem.

A ten chce abyś się zalogował na swoje konto Google.
Można ten proces ominąć. Prawie wszystkie opcje konfiguracyjne możemy sobie odpuścić i przejść  do systemu. Znajdziemy wiele zainstalowanych aplikacji Google, ale będą one działać tylko lokalnie – takie Zdjęcia staną się zwykłym programem do przeglądania grafik na urządzeniu. Pozostałe możemy po prostu odinstalować. Jednak YouTube też działa w pełni – logowanie nie jest konieczne. Zanim zaczniecie modyfikować swoje oprogramowanie, to warto zadbać o ich uprawnienia. To najprostszy sposób na to, aby mieć kontrolę nad tym bajzlem. Trzeba od razu pomyśleć o alternatywach dla tego, co oferuje Google.
Oto przykłady:

Outlook ➤ Gmail
Firefox lub Opera ➤ Chrome
OneDrive, DropBox ➤ Google Drive
Flickr ➤ Zdjęcia Google
Mapy Here ➤ Mapy Google
Apple Music ➤ Muzyka Google.
Możliwości jest od groma, co potwierdza, że Android jest otwartym systemem.

Android bez Google działa, ale jest trochę uciążliwy.

Nie podoba nam się przekazywanie Google danych? Jeśli chcemy mieć smartfona z dobrym aparatem, ale nie chcemy synchronizacji, chmur i socjalmediach? Na pierwszy rzut oka Android bez Google wydaje się niemożliwy, ale w kilku prostych krokach można znacząco (lub niemal całkowicie) ograniczyć ilość danych, być “privat”. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego nie wiadomo jakiej wiedzy i umiejętności.

Ograniczenia

Musimy zdać sobie sprawę z ograniczeń, jakie niesie za sobą decyzja o chęci używania systemu operacyjnego Android bez konta Google. Wielu aplikacji nie zainstalujemy wcale, wiele z nich może nie działać poprawnie, gdyż np. do powiadomień wykorzystywane są Google Play Services, które wyłączymy, a wiele funkcjonalności może być ograniczonych.

Podane poniżej rozwiązania nie powinny być niebezpieczne dla Twojego urządzenia, ale nadal istnieje takie ryzyko, więc wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

Android bez konta Google

Podczas pierwszego uruchomienia telefonu urządzenie będzie pytało nas o konto Google, które połączone jest z adresem mailowym. Jeśli pominiemy ten krok i nie podamy żadnego adresu, ani nie zarejestrujemy nowego, to telefon dalej będzie działał, ale np. będziemy ograniczeni jedynie do aplikacji systemowych, to znaczy tych, które wgrał nam producent. Będą się one aktualizowały poprzez Sklep Play działający w wersji okrojonej. Nie będziemy mogli przeglądać biblioteki aplikacji, ani ich instalować. Pokaże się jedynie informacja, że musimy się zalogować. System powinien sam aktualizować aplikacje już zainstalowane.

Opcja podstawowa, czyli bez konta Google.

Dodajemy kilka aplikacji ponad to, co oferuje producent dla zakupionego urządzenia.  Wszystkie z prezentowanych poniżej opcje należą do stosunkowo bezpiecznych. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku w przypadku rzeczy, w które klikamy, szczególnie tych, które instalujemy na naszych telefonach.

F-droid

Sklep F-droid. Znajdziemy tam cały szereg bezpłatnych i bezpiecznych aplikacji, które pozwolą rozszerzyć możliwości naszego telefonu. Z najbardziej prozaicznych wymienić można kalendarz bez konta Google.

Simple Mobile Tools

Grupa prostych, otwartych aplikacji na Androida z konfigurowalnymi widżetami, bez reklam i zbędnych uprawnień.
Simple Mobile Tools (strona na Google Play) oferuje na niemal kompletny zestaw aplikacji alternatywnych dla pakietu Google.

Amazon App Store

Alternatywą dla Google Play jest też Amazon App Store. Jeśli robimy zakupy w Amazonie, który wszedł na polski rynek, to opcja ta może nieść za sobą dodatkowe korzyści. Na platformie znajdziemy najbardziej popularne aplikacje.
Zawsze sprawdzajmy, czy nie klikamy w jakiegoś fejka, który przedarł się przez sito zabezpieczeń Amazona.

Huawei App Gallery

Blokada na usługi Google, spowodowała że Huawei zdecydował się na swój własny sklep Huawei App Gallery, a teraz wprowadził własny system operacyjny. Co ciekawe sklep z aplikacjami można zainstalować na każdym telefonie i jeśli zignorujemy wyskakujące powiadomienia o usługach Huawei, to można przy jego pomocy zainstalować cały szereg dodatkowych aplikacji.

Android bez Google – Opcja na ostro

Ta opcja jest bardzo ryzykowna.
Robisz to na własną odpowiedzialność.
Telefon może przestać działać, możesz go zablokować lub zawiesić.

Po pierwsze

By korzystać z telefonu bez Google, musimy znaleźć zamienniki dla kilku kluczowych aplikacji. Potrzebna nam będzie na pewno klawiatura, aplikacja do wiadomości, kalendarz, galeria, menadżer plików i.t.p.

Dobrym pakietem aplikacji alternatywnych dla narzędzi Google jest Simple Mobile Tools. Wersje aplikacji dostępna w F-droid są bezpłatne i w pełni funkcjonalne. Wiele aplikacji szanujących naszą prywatność powstało w Karlsruhe Institue of Technology. Wszystkie one dostępne są w sklepie F-droid.

Zamienniki aplikacji Google:

Wiadomości SMS:

 • Prosty komunikator SMS – Deweloper informuje, że ta aplikacja nie zbiera ani nie udostępnia danych użytkownika.
 • QKSMS Aplikacja do przesyłania wiadomości

Klawiatura – W przypadku klawiatury sprawa jest ważna. Zamiana jej na inną i całkowite wyłączenie klawiatury Google może uniemożliwić nam odblokowanie telefonu.

Nawigacja: OsmAnd~ – Aplikacja działa w trybie online i offline, do pobrania są mapy całego świata.

Przeglądarka internetowa: Fennec F-droid – można na niej zainstalować adblocka.

Poczta: K-9 Mail – obsługa kilku kont jednocześnie.

Filmy i muzyka:

Hasła: andOTP – hasła możemy zapisywać i kopiować oraz eksportować w postaci zaszyfrowanej.

Czytnik pdf, Word, ebooków: Librera Pro.

YouTube: NewPipe – można subskrybować kanały, tworzyć listy i oglądać filmy bez reklam.

Oczywiście dostosowujemy wszystko pod siebie. Zależy co nam jest potrzebne.

Instalujemy zamienniki, uczymy się obsługi i ustawiamy je jako aplikacje podstawowe dla danej funkcjonalności zamiast apek Google. Jeśli tak, to możemy już przystąpić do punktu drugiego.

Po drugie

Minimalna ingerencja w aplikacje systemowe

Wyłączamy 5 głównych aplikacji Google. By to zrobić wchodzimy kolejno w:

 1. Ustawienia
 2. Aplikacje (lub Aplikacje i powiadomienia)
 3. wybieramy pokaż wszystkie aplikacje (opcjonalnie w wersji 12 pokazują się u mnie wszystkie)
 4. menu w prawym górnym rogu i zaznaczamy pokaż aplikacje systemowe

Szukamy i wyłączamy takie aplikacje:

 • Google Services Framework
 • Google Play services
 • Google Play Store
 • Google
 • Gboard

Wyłączenie tych aplikacji sprawi, że telefon stanie się zauważalnie szybszy i będzie znacznie dłużej wytrzymywał na jednym ładowaniu. Zmniejszone zostanie również zużycie danych. Na telefonie będą pojawiać się komunikaty o niedostępności usług Google Play. No i znacznie utrudni Google śledzenia nas.

Dodatkowo od Androida 10 można się pokusić o wyłączenie w analogiczny sposób jak powyżej kilku innych aplikacji. Jednak najpierw sprawdź (która jest do czego, n.p. w Internecie) czy Ci nie będą potrzebne.

 • Android Accessibility Suite
 • Android Auto
 • Assistant
 • Bookmark Provider
 • Calendar
 • Calendar Storage
 • Carrier Services
 • Chrome
 • Clock
 • Contacts
 • Default Print Service
 • Digital Wellbeing
 • Drive
 • Files
 • Gmail
 • Google Contacts Sync
 • Google Location History
 • Google One Time Init
 • Google Partner Setup
 • Market Feedback Agent
 • Messages
 • Photos
 • Tags
 • User Dictionary
 • YouTube

Warto po wyłączeniu danej aplikacji przywrócić ją do wersji fabrycznej. Odinstaluje nam to wszelkie aktualizacje i większość z wymienionych aplikacji będzie zajmować dużo miej miejsca.

Opcjonalnie instalujemy program ochronny

Google nie udostępnia nam konta root umożliwiającego instalację prawdziwej zapory ogniowej  i pozwalającej na pełną kontrolę tego co robi system operacyjny. Najprostszym wyjściem jest firewall wykorzystujący VPN.
Godna uwagi jest tylko jedna, ale za to doskonała aplikacja NetGuard. Dzięki niej cały ruch idzie przez wirtualnego VPN i wszystkie zablokowane aplikacje, które chcą kontaktować się z serwerami domowymi mają te połączenia zablokowane. Mamy prawie pełną kontrolę nad tym, co robi nasz telefon.

Jak teraz zaktualizować oprogramowanie systemowe?

Jeśli chcemy mieć telefon z najnowszymi poprawkami od producenta i aktualizacją aplikacji systemowych, musimy włączyć w ustawieniach trzy aplikacje w takiej kolejności:

 • Google Services Framework
 • Google Play services
 • Google Play Store

Jeśli mamy firewalla, wyłączamy go na początku i dopiero po tym włączmy powyższe programy. Dzięki takiej kolejności wszystkie usługi powinny wystartować bez problemu. Jeśli coś nie będzie chciało się uruchomić, to należy wykonać restart urządzenia. Po wykonaniu aktualizacji znów możemy wyłączyć wspomniane trzy aplikacje oraz włączyć firewalla.

Opcja dla twardzieli – LineageOS

LineageOS – oprogramowanie open source będące modyfikacją systemu operacyjnego Android. Jest to bezpośredni następca modyfikacji CyanogenMod, która została porzucona poprzez problemy finansowe firmy Cyanogen Inc., ponadto nazwa systemu Lineage wywodzi się ze słowa „pochodny” i nawiązuje do rodowodu CyanogenMod. LineageOS oferuje funkcje często nieobecne w oficjalnym oprogramowaniu udostępnianym przez producentów urządzeń, takie jak zaawansowany equalizer, menedżer uprawnień aplikacji, modyfikowalne przełączniki w obszarze powiadomień, definiowanie funkcji poszczególnych przycisków fizycznych, a także inne ulepszenia interfejsu oraz możliwości konfiguracji działania systemu. LineageOS jest również źródłem aktualizacji systemu Android, dla wielu niewspieranych już oficjalnie przez producenta urządzeń – Wikipedia.

Co nam daje LineageOS?

Wielu producentów kończy wsparcie swoich urządzeń po 2 latach. Na dłuższe wsparcie mogą liczyć w wyłącznie użytkownicy niektórych flagowców i modeli z czystym Androidem. Niestandardowe oprogramowanie z reguły jest wspierane dużo dłużej.
Zawsze aktualna wersja lekkiego systemu plus ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie usług Google sprawia, że nawet starszy smartfon ma drugą młodość.
LineageOS to po prostu zmodyfikowany Android, więc działają tu praktycznie wszystkie aplikacje pisane dla oficjalnego systemu. W praktyce oznacza to, że można korzystać ze wszystkich apek Google’a – z Mapy, YouTube’a – i decydować o tym, jakie informacje na nasz temat otrzyma Google.
LineageOS sprawia, że zainstalowane w pamięci smartfona aplikacje pracują stabilniej, płynniej, szybciej i w zauważalnie mniejszym stopniu drenują baterię.

Są też i minusy

Niektórzy użytkownicy mogą napotkać problemy z działaniem aplikacji płatniczych i bankowych. Sam proces instalacji niestandardowego oprogramowania jest dosyć skomplikowany dla niedoświadczonego użytkownika, a błąd może spowodować zamianę smartfona w cegłę. No i utrata gwarancji na telefon.

Na oficjalnej stronie LineageOS jest wiele tutoriali i rozwiązań problemów. W sieci znajdziesz fora internetowe poświęcone LineageOS, większość w języku angielskim.

Moim skromnym zdaniem LineageOS sprawdzi się doskonale na starszych modelach telefonów. Gdzie nawet jeśli się nie uda, to nie będzie dużej straty.

Reklama