2019 – minuta w sieci
Według danych zebranych przez Lori Lewis i Officially Chadd w Visual Capitalist, jedna minuta internetowa zawiera 1 milion logowań na Facebooku, 4,5 mln filmów obejrzanych na YouTube’ie, 1,4 mln machnięć na Tinderze (w prawo lub lewo, nie możemy tego stwierdzić z całą pewnością) i łącznie 41,6 mln wiadomości wysłanych na WhatsAppie i Facebook Messengerze.
W ciągu tej samej minuty zawiera się również 3,8 miliona zapytań w wyszukiwarce Google, 357 222 scrollowań na Instagramie i prawie milion dolarów wydanych online.

Visual Capitalist skompilował wszystkie te dane i porównał z danymi za zeszły rok – jednak nie zauważono jakichś znaczących zmian. Loginy na Facebooku i wyszukiwania w Google’u pozostały prawie na niezmienionym poziomie.
Google odnotowało dodatkowe 100 000 użytkowników w ciągu minuty w 2019 roku, a Facebook mniej niż dodatkowych 30 000 loginów.
Statystyki internetowe 1 minuty w 2019 roku:
- Google: 3,8 mln zapytań w wyszukiwarce
- Facebook: 1 mln logowań
- iMessage: 18,1 mln wysłanych wiadomości
- YouTube: 4,5 mln obejrzanych filmów wideo
- Google Play, App Store: 390 030 pobranych aplikacji mobilnych
- Instagram: 347 222 scrollowań na Instagramie
- Twitter: 87 500 osób , które tweetują
- Tinder: 1,4 mln swipe’ów
- e-mail: 188 mln wysłanych wiadomości e-mail
- twitch: 1 mln obejrzeń
- muzyczne subskrypcje streamingowe: 41
- Messenger i WhatsApp: 41,6 mln wysłanych wiadomości
- Snapchat: tworzonych jest 2,1 mln snapów
- e-commerce: wydawanych jest online łącznie 996 tys. $
- Netflix: oglądanych jest łącznie 694 444 godzin filmów
Co się dzieje w jednej sekundzie w Internecie
Już dwa lata temu ludzkość generowała w Internecie tak dużo danych, że w ciągu dwóch dni równano się z całym dorobkiem informacyjnym naszej cywilizacji od jej zarania do roku 2003. Co 12 miesięcy ilość danych w Internecie rośnie o 40%.
W ciągu sekundy internauci pobierają ponad 800 aplikacji, przeprowadzają 1885 rozmów na Skype, wrzucają 2760 zdjęć na Instagram oraz 10205 wpisów na Twittera. Dokonają również ponad 108 tys. odsłon na YouTube i 51 tys. razy wyszukają czegoś w Google.
Przekłada się to obecnie na przyrost wagi danych w Internecie o 30 GB w ciągu sekundy. Tyle informacji składało się 20 lat temu na całą sieć. Tempo generowania informacji będzie tylko rosnąć, a Internet będzie podwajał swoją objętość co mniej niż dwa lata.
W ciągu doby jesteśmy wystawieni na ilość danych, jaką ludzie z XIX wieku napotykali przez całe swoje życie.
W czasach, gdy Internet jeszcze raczkował, raptem 6% materiałów światowej kultury było zdigitalizowanych. Dziś w ciągu kwadransa Internet rozrasta się średnio o 20 biliardów bitów danych. Analogową równowartością tej liczby byłyby wszystkie dzieła składające się na kanon literatury światowej. Bez cienia przesady możemy więc określić nasze czasy mianem „epoki danych”.
Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies
Szacuje się, że w sieci zarejestrowanych jest obecnie już ponad 296 mln domen. Centre Domain Wire donosi, że w II kwartale 2015 r. największą liczbę nowych rejestracji osiągnęły Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Natomiast rodzima domena plasuje się na 8. pozycji w Europie oraz 12. na świecie.
Przyspieszeniu produkcji danych w internecie towarzyszy również zwiększenie szybkości transferu. Według raportu Akamai Technologies „Global Average Connection Speeds and Global Broadband Connectivity”, prędkość sieci w drugim kwartale 2015 roku wzrosła globalnie o 3,5 proc, do poziomu 5,1 Mbps.
Na 144 badane państwa aż w 110 krajach zanotowano zwiększenie przepustowości łączy. Wzrost wahał się od 0,4 proc. (w Senegalu, gdzie średnia prędkość Internetu osiągnęła poziom 1,5 Mbps) do 67 proc. w Tunezji, gdzie przepustowość wyniosła 2,8 Mbps. Dla porównania polski internet może pochwalić się średnią prędkością sięgającą 7,6 Mbps.
Na początku lat 90. przepustowość łączy polskiego Internetu sięgała raptem 9600 bitów na sekundę. Obecnie, dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom, informacja przesłana przez Internet pokonuje drogę pomiędzy Warszawą a dowolnym innym miastem w Polsce w zaledwie 2,5 milisekundy. W ciągu 5-10 milisekund dociera do innego kraju w Europie, a na pokonanie drogi do miasta położonego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych potrzebuje 70-90 milisekund.
Wraz z ilością generowanych danych rośnie zapotrzebowania na miejsca, w których można je przechowywać. Według prognoz IDC do 2017 roku na całym świecie będzie ponad 8,6 mln ośrodków data center. PMR Research w raporcie „Rynek centrów danych w Polsce 2015” szacuje, że każdego roku światowa powierzchnia w centrach danych powiększa się o 4 do 7 tysięcy metrów kwadratowych.
Oracle szacuje obecne rozmiary sieci na ponad 8 ZB (zettabajtów), jednak już w 2020 roku Internet będzie ważył przynajmniej 45 ZB. IDC przelicza, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadnie tym samym ponad 5 GB danych.