Z rządowych serwisów internetowych wyciekają dane.

1086

Winny Profil Zaufany?

Profil Zaufany to rozwiązanie, które pozwala obywatelom na logowanie się do państwowych serwisów. Co jednak ciekawe, od miesiąca wyciekają z niego dane. Część osób, które się logują, zgłaszają widoczność danych innych osób. Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji stwierdza, że problemów nie ma. Komu wierzyć?
Niebezpiecznik raportuje o problemach, które związane są z Profilem Zaufanym. Z tego od miesiąca wyciekają dane. Po prostu, użytkownicy logujący się do serwisów państwowych widzą dane innych obywateli, co nie powinno mieć miejsca. Problemy potwierdziło już kilka osób.
Dla przykładu, jeden z właścicieli Profilu Zaufanego zalogował się do serwisu, gdzie można złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Tam są automatycznie wczytywane dane do formularza. W tym konkretnym przypadku okazało się jednak, że pobrano dane osoby o tym samym imieniu i nazwisku, ale nie był to obywatel składający wniosek.

Niebezpiecznik twierdzi, że w tym przypadku mamy do czynienia z wyciekiem danych, choć Ministerstwo Cyfryzacji nie widzi problemu i twierdzi, że “dane obywateli są bezpieczne”. Możliwe, że błędy Profilu Zaufanego powiązane są w jakimś stopniu z awarią rządowych serwerów. Ta miała miejsce w czerwcu. Co prawda, dosyć szybko ją usunięto, ale skutki awarii widoczne są do dziś.

Źródło: niebezpiecznik.pl