„Twoje konto zostanie wyłączone”

1389

„Twoje konto zostanie wyłączone” – nowe oszustwo na Facebooku

Oszuści znaleźli nowy sposób na straszenie użytkowników Facebooka – internauci zaczynają dostawać powiadomienia o treści „Twoje konto zostanie wyłączone”.

Pomysł jest prosty, ale może być bardzo skuteczny – oszuści tworzą profile o nazwie składającej się z powyższego komunikatu, a następnie oznaczają i udostępniają zdjęcia niczego nie podejrzewających użytkowników.

W rezultacie widzą otrzymują one powiadomienie o treści sugerującej nadchodzący ban – po kliknięciu w nie ukazuje się informacja, że proces ten można przerwać, jeśli tylko potwierdzi się dane logowania pod wskazanym linkiem.

Służy on do wyłudzania danych logowania – po ich podaniu traci się kontrolę nad kontem na Facebooku, zorganizowani oszuści mogą także próbować wykorzystać zdobyte hasło w innych serwisach, jako że wciąż mamy nawyk używania tego samego zabezpieczenia wszędzie w internecie.

Wiadomość jest na szczęście napisana łamaną polszczyzną, co powinno zaalarmować osoby, które ją otrzymały. Podejrzenia powinno także budzić kierowanie do zalogowania na Facebooka na zewnętrzną witrynę.

Facebook ostrzega przed oszustami

Facebook przypomina, że w razie wątpliwości można łatwo sprawdzić, czy otrzymana wiadomość pochodzi bezpośrednio z serwisu.

Każda osoba korzystająca z Facebooka ma do dyspozycji szereg narzędzi pomagających zabezpieczyć konto i chronić się przed oszustwami. Aby upewnić się, że konto jest bezpiecznie, należy po zalogowaniu kliknąć na zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie” w „Ustawieniach”, które są dostępne w rozwijanym menu obok znaku zapytania w prawej-górnej części strony głównej. Znajduje się tam szereg prostych funkcji, które mogą znacznie podnieść poziom zabezpieczeń konta, takich jak powiadomienia o logowaniu, system podwójnego uwierzytelniania czy lista zaufanych kontaktów. Możemy tam również zobaczyć listę ostatnich wiadomości otrzymanych od Facebooka.

Przejęcie konta na Facebooku daje przestępcom okazję do oszukania naszych znajomych. Sposobów na to jest mnóstwo – mogą podszyć się i poprosić o szybką pożyczkę lub na przykład wysłać link do złośliwej strony, która zainfekuje ich komputery.

Autor: Michał Tomaszkiewicz