Tutanota

1213

Tutanota – Przesiądź się na superbezpieczny e-mail

Sam z tego korzystam. I jestem zadowolony.

Tutanota to webmail, który ma tę przewagę nad Gmailem, że automatycznie szyfruje pocztę, dzięki czemu przesyłane dane są dostępne wyłącznie dla nadawcy i odbiorcy.

Czy chcemy, czy nie, jeśli korzystamy z popularnych rozwiązań, zawartość naszej poczty – kontakty, wiadomości, załączniki – jest łatwo dostępna dla administratorów serwerów. Właściwie poczucie prywatności w takim wypadku opiera się wyłącznie na nadziei, że nasze dane stają się anonimowe wśród danych milionów innych internautów.

Tymczasem webmail Tutanota daje nam pewność, że to, co wysyłamy e-mailem, jest dostępne wyłącznie dla nas i dla odbiorcy. Ponieważ szyfrowanie i deszyfrowanie danych w Tutanocie zawsze odbywa się lokalnie po zalogowaniu, żadne dane nie trafiają w czytelnej postaci nawet do samego serwisu.

Poczta Tutanota jest darmowa i superbezpieczna. Możemy jej używać, korzystając z dowolnej przeglądarki, także za pośrednictwem urządzeń przenośnych. Standardowo po założeniu konta każdy użytkownik otrzymuje 1 GB darmowego miejsca na e-maile.

Czy są jakieś minusy tego rozwiązania? Tylko jeden. Nie jest możliwe odzyskanie zapomnianego hasła do poczty – to konsekwencja tego, że żadne nasze dane nie są przechowywane na serwerze Tutanoty. Utrata hasła oznacza więc utratę wszystkich naszych wiadomości. W Tutanocie naprawdę sami musimy pilnować naszych tajemnic.

Uwaga!

Tutanota chroni przed masową kontrolą i sprawia, że nasze prywatne dane rzeczywiście stają się naszą prywatną własnością. Oczywiście jednak żaden system zabezpieczeń w internecie nie jest niemożliwy do złamania i nie zapewnia bezkarności w wypadku łamania prawa.

Co warto wiedzieć o Tutanocie

 • Tutanota to darmowy (1GB) serwis pocztowy.
 • Początkowo serwis dostępny był tylko w językach angielskim i niemieckim, ale dzięki współpracy internautów z całego świata został przetłumaczony i udostępniony w 16 wersjach językowych, także po polsku.
 • Nazwa serwisu pochodzi od łacińskich słów tuta nota i oznacza bezpieczną wiadomość.
 • Serwis współtworzy czwórka młodych niemieckich informatyków: Bernd Deterding, Hanna Bozakov, Arne Möhle i Matthias Pfau; serwery znajdują się w Niemczech.
 • Dane są zabezpieczane metodą hybrydową opartą na symetrycznych i asymetrycznych algorytmach RSA (2048-bitowy) i AES (128-bitowy).
 • Dane użytkowników są szyfrowane lokalnie po zalogowaniu i nigdy nie trafiają w czytelnej postaci na serwery Tutanoty, nie mogą być odczytane ani przez dostawców usługi, ani przez osoby trzecie.
 • Szyfrowane są kontakty, tematy i zawartość wiadomości oraz załączniki. Twórcy serwisu szukają metody, by szyfrować także metadane, czyli informacje o nadawcy, odbiorcy i dacie wysłania e-maila.
 • Korzystanie z Tutanoty jest całkowicie anonimowe – serwis nie wymaga żadnych danych osobowych i nie rejestruje adresów IP. Serwis pozwala na rejestrowanie się przez anonimową sieć Tor.
 • Właściciel konta ma dostęp do skrzynki z dowolnego urządzenia; aplikację mobilną pobierzemy z Google Play lub App Store.
 • Wielkość załączników wysyłanych przez Tutanotę jest ograniczona do 25 MB.
 • E-maile wysyłane z Tutanoty do innych użytkowników Tutanoty są szyfrowane automatycznie bez podawania hasła.
 • Szyfrowane wiadomości z Tutanoty możemy wysyłać także do odbiorców, którzy nie korzystają z tego serwisu – otrzymują oni e-mailem powiadomienie z linkiem do Tutanoty; aby przeczytać e-mail, muszą podać hasło, które powinniśmy im wcześniej przekazać (osobiście lub przez telefon).
 • Tutanota wspiera przeglądarki: Firefox (pecet), Opera (pecet, Android), Chrome (pecet, Android), Safari od wersji 6.1 (pecet, iOS), Internet Explorer od wersji 10 (pecet), BlackBerry 10. Do zastosowań biznesowych Tutanota oferuje odpłatny dodatek szyfrujący do Outlooka.
Link do Tutanota