Tajemnica skarbowa przestała istnieć

1141

“Twój e-Pit” pozwala pracodawcy zajrzeć do Twojego zeznania

„Twój e-PIT”, usługa polegająca na przygotowaniu przez fiskusa rozliczenia podatkowego na podstawie wpłaconych przez pracodawców zaliczek, może umożliwić pracodawcy podejrzenie i zmodyfikowanie deklaracji pracownika – nawet byłego.

To prawdziwa rewolucja dla podatników – skończyły się czasy, dy Polacy wyrywali sobie włosy z głowy przygotowując deklaracje o rocznych dochodach. W XXI wieku informacje o wszystkich zgłoszonych przychodach znajdują się na serwerach Ministerstwa Finansów – wystarczy więc po nie sięgnąć i wygenerować zeznanie automatycznie zamiast męczyć obywateli.
Tak właśnie działa „Twój e-PIT” – podatnicy dostają gotowe zeznanie prosto od fiskusa. Okazało się jednak, że przez proponowane metody dostępu do deklaracji osób niepowołane mogą otrzymać dostęp do tajemnic skarbowych.

Zalogować się do usługi „Twój e-PIT” można na dwa sposoby – korzystając z profilu zaufanego lub, podobnie jak było do tej pory w przypadku potwierdzania zeznań wysyłanych przez e-Deklaracje – podając PESEL oraz łącznej kwoty przychodów w roku 2017 oraz kwoty przychodu zadeklarowanej w 2018.

W tym drugim przypadku wystarczy podać kwotę z jednej komórki formularza przygotowanego przez pracodawcę – nawet jeśli było ich kilku, wystarczy wartość podana przez jednego z nich.

Ministerstwo Finansów przeoczyło fakt, że takie informacje ma nie tylko sam podatnik, lecz także dział księgowy jego pracodawcy, który dzięki temu może zalogować się na „Twój e-PIT” swoich pracowników.

„Twój e-PIT” – wyciek informacji skarbowych?

Po dostaniu się do deklaracji przygotowanej przez „Twój e-PIT” można ją nie tylko dokładnie przejrzeć, lecz także zmodyfikować, zmieniają na przykład organizację, na którą chce się przekazać 1% podatku. Zmieniać można także zawartość poszczególnych komórek.

Pracodawca, któremu raz uda dostać się na konto pracownika, może w prosty sposób utrzymywać do niego dostęp w przyszłości – wystarczy, że będzie podglądał każdego roku następne deklaracje i zapisywał sobie wykazane w nim przychody. Dotyczy to także osób, które już w danym przedsiębiorstwie nie pracują.

Pracodawcy mają więc możliwość sprawdzenia, czy przypadkiem zatrudnieni nie dorabiają sobie poza głównym miejscem pracy – jeśli się zaloguje posiadanymi danymi o zarobkach, będzie mógł to sprawdzić bezpośrednio analizując nowe zeznanie.

W ten sposób można także dotrzeć do informacji o zarobkach małżonków pracownika, o ile praktykują oni wspólne rozliczanie się z fiskusem.

Źródło: antyradio.pl. Autor: Michał Tomaszkiewicz