ProtonMail

936

ProtonMail zabezpieczy nas przed inwigilacją poczty

ProtonMail to nowa usługa poczty elektronicznej, która przez ostatnie dwa lata dostępna była w ramach beta testów, a teraz może z niej korzystać każdy chętny, który zarejestruje się na oficjalnej witrynie.

Usługa jest nie tylko dostępna dla wszystkich, ale też ma własną aplikację mobilną, która zabezpiecza pocztę elektroniczną również podczas jej użytkowania na smartfonach oraz tabletach. System stworzony przez specjalistów z CERN oraz MIT działa w taki sposób, że poczta szyfrowana jest po stronie użytkowników, więc firma oferująca usługę nie ma do niej żadnego dostępu. Tym samym nie może udostępnić danych służbom, nawet gdyby próbowano ją do tego zmusić. Co więcej, firma działa na terenie Szwajcarii, gdzie Amerykanie nie mają żadnej władzy i nie mogą wyłączyć jej serwerów.

ProtonMail ma już ponad milion użytkowników, którzy zapisali się jeszcze podczas beta testów, a teraz po oficjalnym starcie usługi, przybędzie ich na pewno znacznie więcej.

protonmail-szyfrowana-poczta-emailProtonMail, czyli prosta, szyfrowana skrzynka e-mail

ProtonMail to bezpieczna skrzynka e-mail z siedzibą w Szwajcarii. Już samo pochodzenie tej usługi sieciowej gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, znajduje się również poza zasięgiem NSA i innych amerykańskich organów. Poczta ProtonMail i jej użytkownicy są chronieni przez lokalne prawo, m.in. Swiss Federal Data Protection Act (DPA) oraz Swiss Federal Data Protection Ordinance (DPO), które gwarantują silną ochronę prywatności. Jedynie dwa sądy, Cantonal Court of Geneva oraz Swiss Federal Supreme Court mogą wezwać twórców ProtonMail do udostępnienia pewnych danych dotyczących swoich użytkowników.
Nie jest to jednak żadnym powodem do obaw, gdyż administratorzy ProtonMaila nie mają fizycznego dostępu do naszej poczty e-mail. Więc nawet na wezwanie sądu, nie są w stanie udostępnić nikomu archiwum naszej korespondencji. Wszystkie dane są zaszyfrowane, a dostęp do nich odblokowywany jest za pomocą specjalnego, drugiego hasła, które podczas logowania nie jest przesyłane na serwery ProtonMail. Rozszyfrowanie danych odbywa się na komputerze użytkownika, czyli w przeglądarce internetowej.

protonmailPrywatność jest fundamentalnym prawem człowieka.

ProtonMail pozwala na wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości do innych użytkowników usługi. Wiadomość w postaci zaszyfrowanej wędruje między przeglądarką nadawcy a adresata i dopiero po drugiej stronie zostaje odszyfrowana. Na wszystkich etapach przekazywania wiadomości ich treść jest zaszyfrowana. Twórcy pracują również nad tym, aby załączniki dołączone do maili były szyfrowane. Obecnie ProtonMail nie oferuje jednak takiej funkcji. Szyfrowanie danych przesyłanych między skrzynkami w ProtonMail zachodzi automatycznie. Nie musimy przekazywać odbiorcy żadnego klucza ani hasła.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy przesłać z ProtonMaila zaszyfrowaną wiadomość do kogoś, kto ma skrzynkę w zewnętrznej usłudze pocztowej np. Gmailu, Outlooku lub dowolnej innej poczcie e-mail. Wtedy zaszyfrowana treść pozostaje na serwerach ProtonMaila, a odbiorca dostaje od nas wiadomość z linkiem, pod którym może uzyskać do niej dostęp. Aby odczytać zaszyfrowaną wiadomość, konieczne będzie wprowadzenie hasła, które ustalił nadawca. Nadawca winien przekazać hasło odbiorcy za pomocą jakiegoś innego kanału komunikacji. Może to być np. rozmowa telefoniczna, wiadomość SMS, e-mail na inne konto pocztowe lub wiadomość przesłana za pomocą komunikatora.
ProtonMail oferuje również możliwość wysyłania wiadomości o ograniczonym czasie ważności. Po ustalonym przez nadawcę okresie mail zniknie ze skrzynki odbiorczej innego użytkownika poczty ProtonMail lub link przesłany na zewnętrzne konto straci ważność.
Twórcy skrzynki pocztowej ProtonMail zapewniają o stosowaniu zarówno sprzętowych jak i softwareowych sposobów na utrzymanie odpowiednich poziomów bezpieczeństwa. Mowa tu o szyfrowaniu przechowywanych i przesyłanych danych oraz serwerach zlokalizowanych w kilku miejscach w Szwajcarii.

Atak na serwery Protona: Tutaj

Facebook, Oficjalna strona. Podobne: Tutanota.