Strona główna Programy Odchudzenie Windows 10

Odchudzenie Windows 10

916

Odchudzenie Windows 10

Wskazówki pokażą, jak wyczyścić twardy dysk ze zbędnych aplikacji, jak pozbyć się uciążliwego ekranu blokady.
Ze wskazówkami pozbędziemy się także ukrytych, niepotrzebnych danych-śmieci i aplikacji pracujących w tle.

1. Deinstalacja zbędnego oprogramowania

Windows 10 ma wiele preinstalowanych programów i aplikacji. Niepotrzebne skasujemy w menu Start. Tam klikamy na Wszystkie Aplikacje, prawym przyciskiem myszy klikamy na program i na Odinstaluj. Jeśli chcemy wiedzieć, ile miejsca zajmują aplikacje i programy, klikamy w menu Start na Ustawienia, System, Aplikacje i funkcje i wybieramy Sortuj wg rozmiarów. Chcąc odinstalować daną pozycję, klikamy na nią na liście, a potem na Odinstaluj.

1Kasowanie aplikacji standardowych

W przypadku aplikacji Microsoftu przycisk deinstalacji jest nieaktywny, ale stosując poniższe wskazówki i tak je usuniemy: w menu Start wpisujemy powershell i naciskamy Enter. Aby usunąć na przykład aplikację Zdjęcia wpisujemy Get-AppxPackage *photo* | Remove-AppxPackage i naciskamy Enter. Przed *photo* oraz po pionowej kresce musi znajdować się spacja. Kres­kę uzyskamy, naciskając Shift+\. Oprócz *photo* możemy skasować także następujące aplikacje:

  • *camera*: Aparat,
  • *zune*: Muzyka Groove,
  • *communi*: Poczta,
  • *people*: Kontakty,
  • * soundrec*: rejestrator głosu,
  • *3d*: 3D Builder,
  • * phone*: aplikacja “pomocnik telefonu”,
  • * solit*: Microsoft Solitaire,
  • * bing*: usuwa aplikacje Pogoda, Sport, Finanse i Wiadomości.

2. Usuwanie skrótów reklamowych

Jeśli po porządkach w oprogramowaniu na pulpicie wciąż są zbędne skróty, to wskazujemy je myszą. Jeśli tak jak na ilustracji pojawia się wtedy adres internetowy rozpoczynający się od http, to nie chodzi o oprogramowanie, ale o łącze, które możemy łatwo skasować. Klikamy na skrót, naciskamy Shift+Delete i wybieramy Tak.

3. Dezaktywacja IE oraz Media Playera

3Microsoft w Windows 10 wprawdzie oficjalnie zastąpił Internet Explorera nową przeglądarką Edge, ale IE, choć ukryty, to wciąż jest obecny w systemie. Kiedy w menu Start wpiszemy literę I, pokaże się weteran wśród przeglądarek. Chcąc pozbyć się Internet Explorera, naciskamy Start+X. Klikamy na Programy i funkcje i na Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. W nowym oknie usuwamy zaznaczenie z Internet Explorer 11 i zatwierdzamy przez Tak. W ten sam sposób możemy wyeliminować z systemu również Windows Media Playera (pod pozycją Funkcje multimedialne). Po kliknięciu na OK wybrane programy będą nieaktywne.

4. Eliminacja reklam aplikacji

4Windows 10 w menu Start wyświetla reklamy. Skończmy z tym! Klikamy na reklamę prawym przyciskiem myszy, wybieramy Wyłącz wszystkie sugestie i przełącznik Czasami pokazuj sugestie w menu Start ustawiamy na Wyłączone. Jeśli akurat nie widać żadnej reklamy, do ustawień dotrzemy przez Start+I, Personalizacja, Start.

5. Zmniejszanie menu Start

windowsJeżeli wolimy menu Start bez kafelków jak w Windows 7, klikamy na ikonę Windows, prawym przyciskiem myszy na kafelek i na Odepnij od ekranu startowego. Po usunięciu wszystkich kafelków wskazujemy myszą na prawy skraj menu i przy wciśniętym przycisku przeciągamy je w lewo. Klasyczne menu Start jest gotowe.

6. Kasowanie danych-śmieci

6_1Windows 10 ma nową funkcję do kasowania danych-śmieci. Aby ją uruchomić, naciskamy Start+I, klikamy na System, Pamięć i wybieramy dysk C:. W nowym oknie Windows poinformuje między innymi, ile pamięci zajmują aplikacje, gry i filmy, a rzeczy zbędne można odinstalować lub skasować. Aby usunąć dane-śmieci, klikamy na Pliki tymczasowe, Usuń pliki tymczasowe i na Tak, na pewno. Kto niedawno wykonał uaktualnienie systemu do Windows 10 i nie chce powrócić do starej wersji systemu, kasując stare instalacje Windows, może odzyskać kilka gigabajtów pamięci. W tym celu klikamy na Poprzednie instalacje systemu Windows i na Usuń.

7. Ukrywanie pola wyszukiwania

7_1Olbrzymie pole wyszukiwania obok ikony Start nie jest konieczne. Aby je ukryć, klikamy prawym przyciskiem myszy na puste miejsce paska zadań, potem na Wyszukaj i na Ukryty. Aby w przyszłości uruchomić wyszukiwanie, otwieramy menu Start jak dotychczas i wpisujemy zadanie wyszukiwania.

8. Ekran blokady!

logon_scrnTak wyeliminujemy uciążliwy ekran blokady: naciskamy Start+R. Wpisujemy regedit i klikamy na OK i Tak. Potem klikamy podwójnie na HKEY_ LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Policies i Microsoft. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Windows, Nowy i Klucz. Teraz wpisujemy PERSONALIZATION. Po naciśnięciu klawisza Enter klikamy prawym przyciskiem myszy na PERSONALIZATION. Wybieramy Nowy i Wartość DWORD (32-bitowa). Wpisujemy NoLockScreen i dwukrotnie naciskamy Enter. Wpisujemy wartość 1 i klikamy na OK. Gotowe.

9. Pożeracze energii

9Niektóre aplikacje nieprzerwanie pracują w tle, spowalniając Windows i niepotrzebnie zużywając energię. Ich przegląd znajdziemy w Ustawienia pod Prywatność i Aplikacje w tle. We wszystkich aplikacjach, które niekoniecznie muszą wciąż pracować w tle, ustawiamy przełącznik w pozycji Wyłączone.

10. Zmniejszamy Windows10

CMDDzięki ukrytej funkcji Compact OS Windows 10 można zmniejszyć o kilka gigabajtów bez strat wydajności. To bardzo przydatna funkcja na wszystkich urządzeniach o niewielkiej pamięci. Tak to zrobić: naciskamy Start+X. Teraz klikamy na Wiersz polecenia (administrator) i na Tak. W nowym oknie wpisujemy Compact/ CompactOS:always bez spacji i naciskamy Enter. Kiedy pojawi się komunikat o zakończeniu kompresji, proces jest wykonany. Poleceniem Compact/CompactOS:never możemy przywrócić poprzedni stan.

Więcej porad z Windows 10