Jak uniknąć telemarketerów na iPhone’ie i Androidzie?

1191

Jak uniknąć telemarketerów na iPhone’ie i Androidzie? Telefoniczny spam

Zapewne każdy otrzymał kiedyś telefon z dziwnego, nieznanego numeru, który okazał się być zwykłym telefonicznym spamem namawiającym nas do udziału w jakimś pokazie, promocji czy innej handlowej akcji. Wyjaśniamy, jak można uchronić się przed tego typu irytującymi połączeniami.
Natrętni telemarketerzy to problem, z którym spotkał się zapewne każdy posiadacz telefonu. Irytujące telefony chcące zachęcić nas do kolejnej promocji potrafią skutecznie życie, bo czasem w ciągu jednego dnia można dostać nawet kilka takich połączeń. Na szczęście są sposoby, aby znacząco ograniczyć niechciane połączenia, choć niektóre z nich wiążą się niestety z pewnymi niedogodnościami. Wydaje się jednak, że problem telefonicznego spamu nie zostanie zbyt szybko rozwiązany, więc musimy po prostu pójść na pewne kompromisy i samemu znaleźć sposoby na walkę z tym procederem.

Oto kilka sposobów, jak walczyć z niechcianymi połączeniami na iPhone’ach oraz na telefonach z Androidem.

1. Ręczne blokowanie numerów

Najprostszy sposób to po prostu ręczne blokowanie numeru, spod którego dzwoni nas niechciany rozmówca. Zarówno iPhone’y oraz telefony na Androidzie umożliwiają łatwe blokowanie wybranego numeru. W przypadku iPhone’ów wystarczy przejść do ostatnich połączeń w aplikacji swojego telefonu i wybrać opcję blokady obok danego numeru. Z kolei na Androidzie należy wcisnąć i przytrzymać dłużej dany numer i z kontekstowego menu wybrać następnie jego blokadę. Nie jest to oczywiście sposób idealny, ale przynajmniej daje gwarancję, iż po jakimś czasie liczba niechcianych połączeń powinna zdecydowanie spaść.

2. Korzystanie z odpowiedniej aplikacji

Problem telefonicznego spamu jest na tyle powszechny, iż powstały aplikacje, które chronią nas przed niechcianymi połączeniami i robią to na tyle skutecznie, iż korzystają z nich tysiące osób na całym świecie. Polecamy następujące programy.

Truecaller

Truecaller to aplikacja, która po zainstalowaniu otwiera dostęp do ogromnej bazy jej użytkowników, na podstawie której aplikacja identyfikuje dzwoniącego i potrafi automatycznie odrzucić telefoniczny spam. Oczywiście w tym celu program potrzebuje też informacji o naszym telefonie. Udostępniamy w ten sposób swój numer, pełną listę kontaktów oraz imię i nazwisko, natomiast nie jest to nic podejrzanego. W końcu Truecaller działa na podstawie ogromnej bazy bezpiecznych/niebezpiecznych numerów, do której po zainstalowaniu aplikacji dołącza także nasz telefon.

Call Blacklist

Call Blacklist działa na prostej zasadzie blokowania numerów, które umieściliśmy na tytułowej czarnej liście. Oznacza to, że niechciany numer zablokujemy dopiero po tym, jak nastąpi z nim kontakt, choć istnieje tu też możliwość zablokowania np. prywatnych numerów lub wszystkich osób, których nie ma na naszej liście kontaktów. Warto też dodać, iż Call Blacklist potrafi blokować SMS-y, a także numery wg określonego prefiksu (np. z numerem kierunkowym z innego miasta).

Odebrać telefon?

Ta aplikacja funkcjonuje na podobnych zasadach co Truecaller również zbierając dane o konkretnych numerach telefonicznych. Dzięki czemu jeszcze przed odebraniem połączenia wiemy, czy dzwoni do nas telemarketer, jakiś oszust czy inny niepożądany numer. Co ważne, baza jest stale aktualizowana przez samych użytkowników aplikacji, a ona sama do poprawnego działania wymaga połączenia z internetem, gdyż dane numerów są przechowywane na serwerze jej właściciela.

3. Funkcja “Nie przeszkadzać” – Do Not Disturb

Najbardziej radykalną opcją uniknięcia niechcianych rozmów telefonicznych jest funkcja “Nie przeszkadzać” (z ang. DND – Do Not Disturb) dostępna zarówno na iPhone’ach oraz na telefonach z Androidem. Po jej włączeniu będziecie mogli odbierać telefony jedynie od osób z Waszej listy kontaktów, więc jest duża szansa, iż możecie przegapić telefon, który mimo wszystko chcielibyście odebrać. Z drugiej strony takie połączenie można ewentualni sprawdzić potem w poczcie głosowej, co nie zmienia faktu, iż jest to dość radykalna opcja. Polecić ją można chyba tylko dla osób regularnie uzupełniających i pilnujących swojej listy kontaktów.

Autor: Tomasz Mileszko, Źródło Onet.pl