10 Year Challenge

49

10 Year Challenge służy do zbierania danych i trenowaniu systemów rozpoznawania twarzy?

“Wyzwanie dziesięciolecia” które obiegło internet w ostatnich dniach, polega na zestawieniu zdjęć przez internautów z roku 2009 i 2019, żeby zobaczyć, jak przez ten czas zmienił się ich wygląd. Zdjęcia pojawiają się na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Udział biorą w nim zarówno celebryci, jak i zwykli internauci. Trzeba przyznać, że zabawa jest przednia, można popisać się dystansem do siebie oraz liczyć na świeżą porcję memów związanych z wyzwaniem.

Nie wszyscy jednak widzą ten nowy trend w tak różowych barwach. Kate O’Neil, która pisze dla popularnego serwisu technologicznego Wired oraz jest jedną z najbardziej znanych dziennikarek, wysnuła teorię, że “10 Year Challenge” został wymyślony po to, by zbierać dane do ćwiczenia algorytmów odpowiedzialnych za rozpoznawanie twarzy i zachodzących w nich zmian na przestrzeni lat.

Każdy kto sprawdzał ostatnio, co się dzieje na portalach społecznościowych, z pewnością widział wpisy związane z “10 Year Challenge”. Cała zabawa polega na dzieleniu się zdjęciem składającym się z obecnego wizerunku i tego jak ktoś wyglądał 10 lat temu. Z pozoru wydawać się może, że jest to zwykła niewinna zabawa, jakich wiele na Facebooku, Twitterze i innych portalach, pokazująca jak zmieniliśmy się przez 10 lat, jednak są osoby związane z branżą techniczną wskazujące, że to wszystko może mieć drugie dno. Kate O’Neill, redaktor technologiczny i doradca, we wpisie na Twitterze oraz w artykule opublikowanym przez Wired, stawia pytania o prawdziwą naturę nowego wyzwania, które pojawiło się w internecie. Uważa ona, że to wszystko jest zakrojoną na ogromną skalę kampanią pozyskiwania danych, do wytrenowania algorytmów rozpoznawania twarzy, które pozwolą wykrywać i przewidywać zmiany związane z wiekiem.

Nawet jeśli rozpoczęcie 10 Year Challenge nie miało żadnych ukrytych zamiarów, to naukowcy związani z rozpoznawaniem twarzy są bardzo wdzięczni.

Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy algorytm dostaje gotowy wzór. “10 Year Challenge” to przecież najczęściej proste zestawienie dwóch opisanych zdjęć typu “2009 vs 2019” czy “kiedyś i teraz”. Dodatkowo internauci często przy okazji publikacji swojego “wyzwania dziesięciolecia” dopisują do niego kontekst, pisząc, gdzie zdjęcie było zrobione, z jakiej okazji i przez kogo. Jak zauważa Kate O’Neil – to wszystko byłoby już zdecydowanie bardziej pomocne i mogłoby stanowić ogromną bazę zdjęć i informacji o ludziach z 10 lat . Oczywiście nie wszyscy muszą brać udział w wyzwaniu na poważnie i mogą jedynie “trollować” system – ale naukowcy według Kate bez problemu są w stanie odróżnić tego typu przypadki przez użyte hashtagi czy brak ludzkiej twarzy na analizowanym zdjęciu.

Źródła:  apynews.pl,  ithardware.pl